Nedir

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nedir ?

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nedir

Sağlık sektörü ile ilgili konularda ortaya çıkan mesleki ihtiyaçlara bağlı olarak birçok branşta görev alan çalışanlar vardır. Hastanelerde, sağlık kuruluşlarında ya da fabrikalarda Tıbbi Laboratuvar Teknikeri olarak adlandırılan meslek çalışanları görev alır. Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nedir ? Merak edilen ve araştırılan bir konudur. Bu mesleği icra eden kişiler doktor veya mühendisler tarafından gerekli görülmesi durumunda çeşitli analizleri yaparlar. Bunun yanı sıra cihazların işleyişine dair de teknik bilgiye sahip olmaları sebebi ile bu konuda da onların çalışmalarından yararlanılmaktadır. Laboratuvar ortamlarında çalışmaları sebebi ile bu tür bir meslek sahibi olanların temkinli bir yaklaşımla hareket etmesi ve özel sorumluluklara sahip olması söz konusudur.

İlginizi çekebilir: Asgari Geçim İndirimi Nedir ?

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Ne İş Yapar ?

Hastane ya da sağlık kuruluşlarının laboratuvarlarında çalışan bu meslek mensuplarına yönelik olarak Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nedir ? Sorusu yöneltildiğinde laboratuvar ortamlarında çalıştıkları ve teknik becerilere sahip olduklarını söylemek gerekmektedir. Laboratuvarda yer alan cihazların kontrollerini yapmak, deney ve analizlerde kullanılan numuneleri temin etmek gibi bazı görevleri yerine getiren tıbbi laboratuvar teknikerleri deney ve testlerin bulgularını da analiz etmektedirler. Teknikerlerin görevleri arasında laboratuvarlardaki araç ve gereçlerin temizliğini yapmak, uzmanların çalışmalarına yardımcı olmak gibi hizmetler vardır. Bu mesleği yapmak isteyenler Sağlık Meslek Liseleri’nde yer alan laboratuvar bölümlerini okuduktan sonra Sağlık Meslek Yüksekokulları‘nda yer alan Tıbbi Laboratuvar Teknikerliği bölümünü tercih edebilmektedirler. Bu tür meslekler özverili çalışma koşullarına uyumlu olmayı gerektirdiğinden tercih süreçlerinde bu konuların dikkate alınması gerekir.

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşları

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nedir ? Merak edenler açısından bu mesleği yapacak olanların üniversitelerin 2 yıllık önlisans bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Bölüm öğrencileri hem teorik hem de pratik olarak çeşitli dersler görmektedirler. Bu bölümü bitiren adayların dikey geçiş sınavına girerek farklı bölümlerde lisans eğitimi almaları ve branş değişikliği yapmaları da mümkündür. Bu bölümler arasında sağlık hizmetleri, hemşirelik ve biyoloji bölümleri örnekler arasında yer alır. Bu bölümden mezun olan adayların ortalama olarak alacakları maaşlar 4.650 TL’den başlamaktadır. Hizmet yılına ve tecrübeye bağlı olarak da bu ücretlerde artış yaşanması mümkün olmaktadır. Mezun olan adaylar devlet kurumlarında ya da özel sektörde çalışabilir.

Özel sektörde çalışıldığında çalışılan firmanın kapasitesine bağlı olarak da ödeyeceği maaş miktarlarında değişiklik olur. Devlet kurumlarındaki maaş artışlarında ise hizmet yılı esas alınır. Bundan dolayı çalışanların görev aldıkları kurumlara bağlı olarak maaş değişikliği yaşaması mümkündür. Maaşların hesaplanması sırasında asgari geçim indirimi, aile yardımı, ek ödemeler, çocuk yardımı gibi bazı ilaveler sebebi ile maaşlarda standart bir miktardan söz etmek mümkün olmaz. Özel sektörde çalışacak olan meslek mensupları için yaklaşık olarak başlangıç maaşları asgari ücretten biraz fazla olmaktadır. Bu sektörde görev alan çalışanların da tecrübeye bağlı olarak maaş artışı yaşaması mümkündür.

İlginizi çekebilir: Genel Sağlık Sigortası Nedir ?

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Kaç Yıl Okur ?

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri olmak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden 2 yıllık ön lisans mezunu olmak gerekir.

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Maaşı Ne Kadardır ?

Kamudaki maaşları 4.650’den başlayan tıbbi laboratuvar teknikerlerinin, tecrübelerine göre maaşları da artmaktadır. Özel sektörde yeni başlayan bir tıbbi laboratuvar teknikeri asgari ücretten biraz daha fazla bir maaşla işe başlamaktadır.

Tıbbı Laboratuvar Teknikeri Branş Değiştirebilir Mi?

Hemşirelik bölümüne geçiş yapabilirler.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*