TOBB Nefes Kredisi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın son dakika yaptığı açıklama ile TOBB Nefes Kredisi 2023 başvuruları artmaya başladı. Bildiğimiz üzere son günlerde devlet pandemi günlerinde zor günler geçiren esnafa 3000 TL ve 5000 TL hibe destekleri açıklamıştı. Bu kredilere bir de Nefes Kredisi eklendi. Peki nefes kredisi nedir, tobb nefes kredisi başvuru şartları nelerdir ?

Nefes Kredisi Nedir ?

Nefes kredisi, “Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla “2022 Nefes Kredisi”, 10 bankanın katılımı ile TOBB ve KGF işbirliğinde 1 Haziran 2023 itibarıyla uygulamaya alınacaktır.” şeklinde Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklaması ile çıkarılan esnaf destek kredisidir.

İlgili Yazılar :

Kamyonculara Hibe Desteği
Müzisyen Hibe Başvurusu
Hibe Desteği Nace Kodu Listesi
Esnafa Hibe Desteği Başvurusu

TOBB Nefes Kredisi 2023

  • İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanı sağlanacak 2023 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak.
  • Söz konusu uygulamada Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olup, faiz oranı yıllık yüzde 17.5 olarak belirlendi.

TOBB Nefes Kredisi 2023 Başvuru Şartları

  • Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla “2022 Nefes Kredisi”, 10 bankanın katılımı ile TOBB ve KGF işbirliğinde 1 Haziran 2023 itibarı ile uygulamaya alınacak
  • Nefes Kredi Paketi ile yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2023 yılı cirosunda 2023’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanacak.
  • 2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin lira, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ’ler ise azami 200 bin lira kredi kullanabilecek. TOBB ve oda-borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacak.

Nefes Kredisine Katılan Bankalar

Bakanlık açıklamasında, kredi paketine katılım sağlayan bankaların isimleri de yer aldı. Bu bankalar, TC Ziraat Bankası AŞTürkiye Vakıflar Bankası TAOTürkiye Halk Bankası AŞTürkiye İş Bankası AŞT. Garanti Bankası AŞYapı ve Kredi Bankası AŞAkbank T.A.ŞDenizbank AŞZiraat Katılım Bankası AŞVakıf Katılım Bankası AŞ olarak sıralandı.

TOBB Nefes Kredisi 2023 Nedir ?

Tobb nefes kredisi hazine ve maliye bakanlığının pandemi sürecinde gelir kaybı yaşayan firmalar için çıkardığı düşük faizli kredidir.

TOBB Nefes Kredisi 2023 Başvuru Şartları Nelerdir ?

TOBB Nefes Kredisi 2023 Başvuru Şartları arasında 2023 yılında en az %25 gelir kaybı yaşamış olmak ve deniz, sanayi, ticaret odalarına kayıtlı üye olmak yer almaktadır.

Bir Yorum Yap