Nedir

Türkiye Varlık Fonu Nedir ?

Türkiye Varlık Fonu Nedir, Türkiye Varlık Fonu Nedir ?

2016 yılında kurulan Türkiye Varlık Fonu finansal varlıklara yatırım yapmak ve buradan gelir elde etmek amacını güder. Bu tür fonlar devletin sahipliği altında çalışırlar. Türkiye Varlık Fonu Nedir ? Sorusu birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer alırken fon Başbakanlığa bağlı olan bazı şirketlerin yönetilmesi amacıyla kuruldu. Varlık fonu 2018 yılından bu yana ise Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini yürütmektedir. Bu fonun kuruluş amaçları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Sermaye piyasalarına bağlı olarak ortaya çıkan araç çeşitliliğine katkı sağlamak
  • Kamu mallarının ekonomiye kazandırılmasına çalışmak
  • Yatırımlarda dış kaynak temini sağlamak
  • Büyük ölçekli yatırımlarda iştirak gerçekleştirmek

Türkiye Varlık Fonu tarafından yapılan satışlar arasında Milli Piyango İdaresi ve Borsa İstanbul yer alırken Milli Piyango’nun işletilmesi 10 yıllığına verilmiş durumdadır. Borsa İstanbul’un ise %10’luk hissesi satılarak fona kaynak yaratılmıştır.

İlginizi çekebilir: Asal Sevk Başvurusu Nedir ?

Türkiye Varlık Fonu İletişim

Türkiye Varlık Fonu’na devredilen çeşitli kamu kurum ve kuruluşları bulunurken bunlar arasında yer alan Türk Hava Yolları, Halkbank, Ziraat Bankası verilebilecek örnekler arasındadır. Varlık Fonu Sayıştay denetimine tabi değildir. Varlık Fonu oluşturulurken çeşitli yatırımların buradan finanse edilmesi amaçlanmıştır. Kanal İstanbul, otoyollar, havalimanları yapılacağı zaman bu fondan finansman sağlanır. Fonun sermaye piyasalarındaki büyümeyi hızlandırması beklenirken bankacılık sektörünün sahip olduğu finans piyasalarına hakimiyetin de sınırlandırılması hedeflenmektedir. Ekonomik istikrarsızlıklar ve piyasalarda yaşanan dalgalanmaların fon aracılığı ile aşılması planlanırken kamu borcunun arttırılmadan finansman sağlanması hedeflenmektedir. Türkiye Varlık Fonu Nedir ? Merak edilen konuların ilk sırasında yer alır. Bu fona ait iletişim bilgileri arasında ise İstanbul ve Ankara’daki ofislerden bilgi almak mümkün olurken Genel Müdürlük İstanbul’da yer alıyor.

Türkiye Varlık Fonu Hisse

Türkiye Varlık Fonu Nedir ? Öğrenmek isteyenlerin bilmesi gerekenlerden biri de bu fon aracılığı ile ekonomik istikrarın sağlanması hedeflenmektedir. Şirket kuruluş sermayesi olarak 50 milyon lira belirlenirken Özelleştirme Fonu bu sermaye için kaynak olarak kullanılmış durumdadır. Şirketin denetimi bağımsız denetime tabidir ve Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde kurumsal yönetim düzenlemeleri söz konusudur. Varlık fonları dünya genelinde uygulanan bir yöntemdir ve ülkelerin yıllık birikimlerinin değerlendirilmesi amacıyla oluşturulan mali yönetim teknikleri olarak ortaya çıkmıştır. Varlık fonuna devredilen birçok kamu kuruluşu bulunurken bu şirketlerin değerleri oldukça yüksektir. Varlık Fonunun denetiminde Sayıştay yerine bağımsız denetim şirketlerinin görev yaptığı bilinirken şirkete ait bilanço büyüklüğü 245 milyar dolar olarak ifade edilmektedir.

Türkiye Varlık Fonu özel şirket statüsünde görev yaparken özel bir kanunla kurulmuş durumda. Tahvil ve bono ihraç ederek borçlanma gerçekleştiren şirketin borç teminatı ise kamu şirketleri. Bundan dolayı da borçların ödenememesi durumunda şirket satışları mümkün hale geliyor. Bu işlemlere bağlı olarak yapılan satışlar arasında Milli Piyango İdaresi ve Borsa İstanbul son dönemlerde gerçekleştirilen satışlar arasında yer almaktadır.

İlginizi çekebilir: Synaptics Pointing Device Driver Nedir ? 

Türkiye Varlık Fonu Hangi Kuruma Bağlı Çalışmaktadır?

Türkiye Varlık Fonu Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olarak çalışır.

Borsa İstanbul’un Ne Kadar Hissesi Fona Kaynak Yaratılmıştır?

%10 hissesi fona kaynak yaratılmıştır.

Türkiye Varlık Fonuna Devredilen Kurumlar?

Türk Hava Yolları, Halkbank, Ziraat Bankası Türkiye varlık fonuna devredilmiştir.

Bir Yorum Yap