Güncel Haberler

Twich Yayınlarının Gözbebeği Among Us Oyunu Nasıl Oynanır ?

Twich Yayınlarının Gözbebeği Among Us Oyunu Nasıl Oynanır ? Nasıl İndirilir ? Among us ne kadar internet yer ?

Twich Yayınlarının Gözbebeği Among Us Oyunu Nasıl Oynanır ? Nasıl İndirilir ? Among us ne kadar internet yer ? Oyun 2018 yılının sonbahar aylarına doğru hem Google hem de App Store’da sürülmüştür. Among us, çıktığı tarihten bu yana özellikle virüs döneminde kısa süre içerisinde tanınarak her kesimden insanın ilgi odağı haline gelmiştir.

Among us, özellikle son birkaç aydır Twitch ve YouTube yayıncılarının en çok oynadığı ve arkadaşları ile oynarken en çok keyif olduğu oyunlar arasında ilk sıralarda gösterilmektedir. Among us, günümüzdeki popüler oyunların aksine farklı bir tarzı olan ve kendisini her zaman belli edebilen bir oyundur.

Among Us‘un Kurucuları

Among us, son yıllarda çıkardığı oyunlar ile tanınmış Amerikan oyun stüdyosu İnnerSloth tarafından geliştirilmesi ile tarihler 15 Haziran 2018 gösterdiğinde piyasaya sürülmüştür. Fakat oyunun son aylarda bu kadar popüler olmasının nedenleri arasında kaliteli reklamcılık ve oyunun kurucularının oyunu daha da geliştirmesi ve yenilemesidir.

Among us ‘un geliştirici ve Yayımcısı İnnerSloth çalışanlarıdır. Oyunun tasarımcısı kısmında Marcus Bromander ve ekip arkadaşları rol oynamaktadır. Oyunun program kısmında ise Forest Willard yer almaktadır.   

Among Us’un Özellikleri

Among us, uzay teması ele alınarak tasarlanmıştır. Among us, maksimum 10 kişi minimum ise 4 kişi ile oynanan çevrimiçi bir oyundur. Bazı çevrimiçi oyunların aksine Among us, oda kurma ve odanın kodu ile farklı insanlar ile oynama özgürlüğü tanımaktadır.  Fakat oyunda arkadaş ekleme yoktur. Oyundaki karakterler farklı renkler ile göstermektedir. Bu renkler; beyaz, lacivert, kırmızı, mor, sarı, kahverengi, yeşil, siyah, açık mavi ve pembedir.  

Among Us‘ta Nasıl Oyun Kazanılır

10 kişi ile girilen bir odada genellikle 2 katil bulunur. Katiller kendilerine özel tasarlanmış borular ile bir odadan başka bir odaya normal şartlardan daha hızlı gidebilirler ve bu onların en büyük avantajıdır.

Sivillerde kendilerine verilen görevlerin tamamını katiller herkesi öldürmeden önce yapabilirlerse katili bulmaya gerek dahi kalmadan oyunu kazanabilirler. Fakat katil sivillerin görevlerini tamamlamadan önce herkesi öldürmeye başarabilir ve bunu sivillere göstermeden yapar ise katil kazanır.

Among Us’un İnsanlara Kattıkları

Among us bir nevi dedektiflik oyunudur. Sivillerin içerisine gizlenmiş katilleri bulmak için yerinde ve doğru bilgileri kafada tutmak (mavi oyuncu şimdi kamera odasında çıktığı aşağıya doğru ilerliyor) hafızayı geliştirmektedir.

Aynı zamanda elde edilen ipuçları diğer oyunculara doğru bir şekilde aktarılması sosyal hayatında farklı insanlar ile daha iyi iletişim kurulmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra kendisini sivil diyen kişilerin bazı durumlarda katil çıkıp öldürmesi de hayatta kimseye gereğinden fazla güvenmemesini öğretmektedir.

Among Us Nasıl Oynanır?

Nitekim oyun iki takımlı olarak görülebilir. Bu takımlar siviller ve katiller. Siviller, katil takım arkadaşlarının çoğunu öldürüp kazanmadan önce bütün görevleri yerine getirmelidir. Fakat görev yaparken dikkatli olmakta fayda var. Çünkü katiller genellikle siviller görev yaparken yanlarına sezdirmeden yaklaşır ve birden öldürür.

Siviller görev yapmadan da oyunu kazanabilir. Sivil kimin hangi odaya ne zaman girip çıktığını aklında tutabilirse ve şüphelendiği kişiyi takip edip bir başka sivili öldürdükten sonra cesedi diğer arkadaşlara göstermeye başarırsa bütün siviller toplantıda katile oy verirler ve böylece oyunu siviller kazanmış olur. Fakat siviller katili bulmakta geçirir ve katil ile sivillerin sayıları eşit kalır ise o zaman oyunu katiller kazanır. Bunun yanında katilin sabotaj yapma hakkı vardır. Siviller sabotajı yapmakta çok gecikirlerse katil kazanmış olur.

Katil, sivilleri öldürdüğü zaman siviller hayalet olarak oyuna devam edebilmektedir. Bu hayaletlerin görevleri hayaletler için hazırlanmış özel görevleri yerine getirerek ve katilin kazanmak için yaptığı sabotajları çeşitli şekiller ile çözerek takım arkadaşlarına yardım etmeye çalışmaktadır. Katil farklı odalarda sabotajlar yapar ve bu sabotajın çeşidine göre elektrik de kesilebilir kapılarda kapanabilir.

Among Us Ücretli Bir Oyun Mu?

Oyun bilgisayarda oynanacak ise Steam platformundan belirli bir ücret ödenerek alınmaktadır. Fakat oyunun Android versiyonu şu anlık ücretsiz.

Oyunun Bu Kadar Popüler Olmasındaki Etkenler

Oyun arkadaşlar ile oynandığında saatlerce kişiyi sanal aleme sokmaktadır. Kişi bu sanal alemden çıkmak dahi istememektedir. Arkadaşları ile sürekli yeni oyunlar oynayarak bazı durumlarda önemli kararlar vermesi gerekmekte ve vereceği bu kararlar oyunun gidişatına yön verecek kararlar olduğundan ötürü stresli bir ortamın ortasında kendini bulur.

Bazı durumlarda ise komik olaylar ile karşılaşarak dakikalarca gülebilmektedir. Zaten oyunu çekici yapan asıl etkende budur.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*