Nedir

Uefa Uluslar Ligi Nedir ?

Uefa Uluslar Ligi Nedir

Uluslar ligi olarak bilinen turnuva milli takımlar düzeyinde 55 takımın mücadele ettiği bir organizasyondur. UEFA Uluslar Ligi Nedir ? Futbol hakkında merak edilen bir konu olurken çeşitli liglerden oluşan turnuvada başarılı olma durumuna göre grup değiştirmek mümkün olmaktadır. Turnuvanın en üst ligi A ligi olarak adlandırılırken liglerde yükselmek ya da düşmek başarı ile doğru orantılı. A, B ve C ligi on altı takımdan oluşurken D liginde 7 takım bulunmaktadır. Bu planlamaya göre ise ilk üç ligde 4 gruptan oluşan takımlar mücadele ederken D liginde bir dörtlü ve bir üçlü 2 grup yapılır. Uluslar ligi şampiyonu olabilmenin kuralı A liginde yapılacak grup birincileri arasındaki maçları kazanmaktır.

Her grup kendi içerisinden birinci çıkardıktan sonra bu birinciler için A liginde tekrar eleme yapılması ve birincinin bu yöntemle belirlenmesi söz konusudur. Sistemin işleyişinde alt liglerde yer alacak tüm grup birincileri bir üst lige yükselir ve grup sonuncuları da bir alt lige düşer. Turnuva sırasında oynanan maçların 138’den 162’ye yükseltilmesi de bu yıl yapılan değişikliklerden biridir. Maç adedinin yükseltilmesi ile turnuvanın ticari değerinde bir artış yaşanması düşünülürken sistemin bu yıl uygulanması planlanıyor.

İlginizi çekebilir: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Nedir

UEFA Uluslar Ligi Türkiye

Türkiye 2020-2022 sezonu için yapılan kura çekiminde B liginde yer alırken kura çekimi Hollanda’da gerçekleştirildi. Amsterdam’da yapılan kura çekiminin ardından ülkelerin hangi grupta yer alacağı belli olurken A Milli futbol takımının B liginde 3. Grupta yer alacağı belli oldu. Bu grupta karşılaşılacak takımlar ise Macaristan, Rusya ve Sırbistan. UEFA Uluslar Ligi Nedir ? Sorusu futbola ilgi duyanların araştırdığı ve merak ettiği konulardan biri olurken uygulamanın geçen sezon ilk kez yapılması futbol meraklıları açısından yeni bir gelişme.

UEFA ilk kez bu uygulamayı 2018-2019 döneminde gerçekleştirirken turnuva A Milli Takımları düzeyinde yapılıyor. Uluslar liginde yer alan grup maçlarının bu yılın eylül, ekim ve kasım aylarında açıklanmasının ardından finallerin Haziran 2022’de yapılması planlanıyor. Play-off müsabakalarının Mart 2022’de gerçekleştirileceği yetkililerin yaptığı açıklamalar arasında. A liginde yer alan ve gruplarında birinci olan 4 takımın UEFA Uluslar liginde finalde yer alması söz konusu olurken aralarındaki maçlar turnuvanın kazananını belirleyecek. Final maçı ise 4 takımdan birinin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek

UEFA Uluslar Ligi Ne İşe Yarar ?

UEFA Uluslar Ligi Nedir ? Bu turnuvada başarı gösteren takımların Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılım hakkı elde ettiği görülürken bu şampiyonaya kalacak son 4 takım Uluslar liginin 4 kümesinden çıkacak. Ülkeler bazında konu incelendiğinde ise eğer Avrupa Şampiyonası finallerine kalamadılarsa kendi aralarında yapacakları play-off maçlarının ardından son 4 takım Avrupa Şampiyonası finallerine katılmaya hak kazanacak. Bu turnuvada belirli ödüller de söz konusu buna göre şampiyon olan takıma verilecek gümüş kupanın yanı sıra para ödülü de var. Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü takımların alacağı para ödülü sırası ile 10.500.000 Euro, 9.000.000 Euro,8.000.000 Euro, 7.000.000 Euro olarak belirlenmiş UEFA Uluslar Ligi Ne İşe Yarar ? Sorulan sualler arasında yer alırken A ligindeki takımların 3 ve 4’erli gruplara ayrıldığı görülüyor. Bu sene oynanacak olan turnuvanın 3 Eylül’de başlaması planlanıyor.

İlginizi çekebilir: Karpal Tünel Sendromu Nedir

Bir Yorum Yap