Advertorial

Ukrayna Yatırım Fırsatları

Türkiye’de mi büyümek daha güvenli yoksa yurtdışında mı? Gaza basacak Türkler için az yatırım gerektiren Ukrayna Yatırım Seçenekleri :

1-Marangozhaneden büyük, mobilya fabrikasından küçük imalathane:

Kieve yakın ve başta Yalta olmak üzere tüm Ukrayna’ya hizmet verecek içinde cilahanesinden, cnc, kenar bantlama, pres makinesi vb herşeyi bulunduran daha çok yeni makine gücüne endeksli, ağırlıklı olarak kapı, ahşap panel, masif ve döşemeli ürünler dahil her türlü mobilya üretimi yapabilen, mimari destek veren orta ölçekli üretim tesisi. Türkiye’de üretimi olan bir firma olması durumunda hem devlet desteklerinden faydalanabilir, hem başlangıç yatırımını az yapar hem de kontrat mobilya üretiminleri baştan proje bazında Türkiye’de yapılır.

2-Kaliteli Deri Ürünleri mağazası (Kürk değil)

Türkiye’de perakendede deri ceket ve aksesuarlar dahil olmak üzere kaliteli üretim yapan, orta ve üstü gelir grubuna hitap eden deri markalarını aynı showroomda bir araya getiren, stoklu çalışacak, özel bir bölümünde kişiye özel tasarım ve üretim hizmeti verecek, internetten gelecek siparişleri denemeli sipariş düzeni ile satacak Kiev ve Kharkov merkez olmak üzere diğer şehirlere franchise verecek satış organizasyonu. Devlet teşvikleri faydalanmak icin ürün yelpazesi geniş tek bir büyük markayla da başlanabilir.

3.-Lüks ve küçük apartman siteleri ( satım amaçlı)

Tam merkezde olmayan, merkeze yakın metrodan uzak olmayan bölgelerde 1-2 bloklu, güvenli Turkiyedeki gibi içleri yapılı şekilde müşteriye teslim edilecek açık ve kapalı otoparkların daire ile ücretsiz verildigi, isim olarak sosyal alamları da kapsayan satım amaçlı yatırım. Yerime göre modern görünümlü bir kaç blok yada şehir mimarlığının izin duruma gore tek ve genis cepheli eski Tsarki Rus tarzında yapılması prestij kazandirir. Ukrayna’da bankalara güven az olduğundan halen gayrimenkul en tercih edilen yatırımdır.

4- Tam donanımlı lüks villa siteleri (kiralama amaçlı)

Yeni Kiev şehir planına göre merkeze uzaklığı 15 km.’yi geçmeyecek ve toplam 5-10 villanın yer alacağı, projesine gore ortak veya özel kullanımlı havuzun olduğu korumalı site yatırımı. Dayalı döşeli, büyükelçilik çalışanları, yabancı işadamları ile elit gruptaki Kievlilere yönelik olarak planlanmalıdır. Yakınlarda burada sıkça rastlanan doğal ve küçük dere ile göl, çam ormanı gibi alanların varlığı değer katar.

5-Orta ve üst segmetteki Türk perakende markalarının showroomları (fast fashion değil)

Türkiye’de perakende başarılı konfeksiyon markaları (fast fashion değil), tekstil ve ev aksesuarlarına dönük grupların ukrayna distribütörlüğü kapsamında, merkezi lüks bir showroom, internet destekli satış ve franchise dahil pazarlama kanalları yatırımı. Yurt dışı tesviklerden faydalanabilecek markalar olması durumunda Kiev’de bu segmente oldukça uygun 4, Kharkov’da 1 ve Donetsk’te de 1 adet alışveriş merkezi vardir. Kiradan dekorasyona reklamdan piyasa araştırmalarına kadar ciddi miktarda devlet teşvikleri ve desteklerinden kolayca faydalanmak mümkündür. Odessa liman şehri olduğunda oradan uzak durulmalıdır.

Kaynak (Source) : Invest in Ukraine

Bir Yorum Yap