Teknoloji

Uygulama gerekmeyen internetten yapılabilecek 5 işlem

, Uygulama gerekmeyen internetten yapılabilecek 5 işlem

İnternet, özellikle bağlantı teknolojilerinin günümüzde artık çok hızlı versiyonlarının da kullanılmaya başlanmasıyla birlikte pek çok ihtiyacımızı gidermek için en verimli ve kolay araç haline geldi. Özellikle yüzyılın en büyük küresel krizlerinden birine sebep olan COVID – 19 salgınıyla birlikte internetin insanlar arasındaki popülerliği daha da arttı. Salgın vesilesiyle internete nispeten daha uzak durmayı tercih eden yaşlı nüfus da internet ile iş ve işlemlerini gidermeye başladılar.

Hal böyle olunca teknolojik cihazlara olan talep de arttı. Ancak teknolojik aletlere yeni yeni ısınmaya başlayan kimseler için günlük olarak kullanacakları bazı uygulamaların internette yer aldığını bilmedikleri görülüyor.

Ancak internet ve bağlantı hızlarının gelişimiyle birlikte artık fotoğraf düzenlemeden canlı olarak dünyanın herhangi bir yerini izlemeye kadar pek çok farklı işlem bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemeden internet üzerinden yapılabiliyor. Biz de bu yazımızda sadece internet sitelerini kullanarak yapabileceğiniz şeylerden 5 tanesini sizlerle paylaşmak istedik. Daha fazla uzatmadan başlamak istiyoruz.

Başlamadan önce bu sitelerden erişemediğiniz olursa bunun VPN kullanılarak kolayca yapılabileceğini de ekleyelim. VPN nedir merak edenler de sitemizdeki içerikten bunu kolayca öğrenebilir.

İnternet hız testi

İnternet her ne kadar hızlanmış olsa da zaman zaman bazı belli sebepler nedeniyle internet hızınızda düşmeler olabildiğini görmüşsünüzdür. Ya da yeni bir internet servis sağlayıcısı ile anlaştığınızda anlaşmanıza uygun hızda bir internet hizmeti alıp almadığınızı da merak ediyor olabilirsiniz.

İnternetle ve teknolojiyle ilgilenen pek çok kişi, zaman zaman internet hız testi yaptırmak isteyebiliyor. İnternet hız testi yaptırmanız için sanılanın aksine herhangi bir uygulama kullanmanız gerekmiyor. Halihazırda internet hızınızı test edebileceğiniz çok farklı internet siteleri mevcut. Bu sitelerin birçoğu muadil hizmet veriyorlar. Örnek olması açısından birinin linkini paylaşalım: speedcheck.org/tr

Sitelerin kullanımı da oldukça kolay. Siteye giriş yaptığınızda karşınıza ilk çıkan sayfadaki testi başlat butonuna tıklamanızın ardından internet hız testiniz derhal başlayacaktır. Test sonuçlandıktan sonra da internet bağlantınızın kalitesine dair raporu kolayca görebilirsiniz.

Dosya Depolama

Dosya depolamak, gelişen internet altyapıları ile birlikte sadece internet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Bilenler bilir. Bilgisayarların hayatımıza girdiği ilk yıllarda disket sürücüler ile dosya taşıma ve depolama işlemleri yapılıyordu. Bu disket sürücülerde de oldukça kısıtlı boyuttaki dosyaları depolamak ve taşımak mümkündü.

Zaman ilerledikçe disket sürücüler, çok farklı şekillerde karşımıza çıktılar. Yeri geldi CD – ROM oldular yeri geldi USB bellek. Ancak her birinin fiziki bir ortamı olması belki de en büyük dezavantajdı. Çünkü bu bellekler her ne kadar çok yüklü dosyaların saklanabileceği bellekler olsa da bu belleği kaybettiğiniz zaman dosyalarınız yok oluyordu.

Ancak internet teknolojileri ile dosya depolama teknolojisi bulut sunucular, artık depolama işinin tamamen internet üzerinden yapılmasına imkân tanıyor.

Bu hizmeti sunan firmaların sunucularında dilediğiniz tüm dosyaları tutabilir ve internete erişiminiz olan her yerden bu dosyaları görüntüleyebilir ve bu dosyalar üzerinde işlem yapabilirsiniz.

En çok kullanılan bulut depolama sistemlerinden birine örnek olarak Google Drive’ı verebiliriz. Google hesabı olan tüm kullanıcılar için 15 GB depolama alanı Google tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Elbette alternatif farklı bulut depolama sistemleri de mevcuttur.

Bu sistemler sunucu hizmetlerini kendi sunucularından karşılamaktadır. Aksi takdirde hosting tarzı sunucular ile bu şekilde bir hizmet vermek mümkün olmayacaktır.

Fotoğraf Düzenleme

Fotoğraf düzenleme uygulamaları, bilgisayarlar icat edildiğinden bu yana profesyonel anlamda en çok ihtiyaç duyulan bilgisayar hizmetlerinden biridir. Profesyonel olarak fotoğraf düzenlemek isteyen kişiler için elbette basit bir online fotoğraf editörünü tavsiye etmek çok doğru olmaz. Zira online fotoğraf düzenleme editörleri ile her ne kadar pek çok fotoğraf düzenleme işlevi yapılabiliyor olsa da bu editörleri daha çok kişisel kullanımlar için tavsiye ediyoruz.

Elbette fotoğraf düzenleme veya sıfırdan bir fotoğraf oluşturmak için akıllara ilk gelen fotoğraf düzenleme programı Adobe’un Photoshop programı. Ancak bu program, yüksek maliyetiyle kişisel kullanımlar için çoğu zaman çok doğru bir seçenek olmuyor.

Bu yüzden kişisel kullanımlar için internet üzerinden fotoğraf düzenlenebilecek internet fotoğraf düzenleme uygulamalarını tavsiye ediyoruz.

Bu uygulamalardan pek çok kullanıcı tarafından memnuniyet duyulan Pixlr sitesindeki online fotoğraf düzenleme editörünü memnuniyetle önerebiliriz. Editöre erişim sağlayabileceğiniz link: https://pixlr.com/tr/

Ofis Programları

Bilgisayarların en yoğun kullanıldığı bir diğer alan da ofis işlemleridir. Ofis işlemlerinden kastettiğimiz elbette yazılar yazmak, raporlar oluşturmak veya hesaplamalar yapmak gibi işlemlerdir.

Bu tip işlemlerin tamamı için de internet siteleri kullanılabiliyor. Eskiden özellikle Microsoft’un sunduğu ofis programları bu işlemlerin tamamı için tercih edilirken artık bunların internet üzerinden yapılabileceği bazı siteler kullanılarak tüm ofis işlemlerini gerçekleştirmek mümkün.

Bu online ofis programlarının kullanıcılarına en büyük artılarından biriyse anlık olarak dokümana erişim izni verilen kişilerin dokümanda istediği düzenlemeyi yapabiliyor olması ve bu düzenlemenin dokümanın paylaşıldığı kişiler tarafından da anlık görülebiliyor olması.

Örneğin, düzenlemeniz gereken bir rapor var. Bu raporu oluşturduktan sonra yöneticiniz ile paylaşacaksınız. Yöneticiniz raporunuzda eksik bulduğu veya beğenmediği bir şey olursa internetten paylaştığınız dokümanda nereyi beğenmediğini not olarak ekleyebilir veya doğrudan kendi değiştirebilir. Onun dokümanda yaptığı tüm bu değişiklikleri anlık olarak siz de kolayca takip edebilirsiniz.

Bu programların en çok kullanılan ve en bilindik olanıysa elbette Google dokümanlar olarak ön plana çıkıyor. Google hesabı olan herkes, kolaylıkla Google dokümanlarda hem metin oluşturabilir hem de tablo veya sunumlar yapabilmektedir.

Ses düzenlemeleri

İnternet üzerinden yapılabildiğine şaşıracağınız bir başka işlem de ses düzenlemeleridir. Elinizde olan tüm ses kayıtlarını internette yer alan ses düzenleme sitelerini kullanarak kolayca düzenleyebilir ve istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Ayrıca internet kullanarak erişeceğiniz tüm bu ses düzenleme sitelerini kullanarak kolayca yeni ses kayıtları da alabilirsiniz.

Ses düzenleme sitelerinin birçoğu siteye gömdükleri yapay zekâ modülleri ile ses kaydınızdaki deforme olmuş sesleri tespit ederek kayıttan çıkartabilir. Benzer şekilde eğer kaydınızda uzun süren bir sessizlik varsa bu sessizlik de yine site tarafından tespit edilerek kayıttan çıkartılmaktadır.

Ses dosyası düzenleme sitelerini kullanarak pratik bir şekilde yapabildiğiniz işlemleri gördükçe bu tip bir düzenleme için gereksiz büyüklükte yer kaplayan programlar kullanmanıza gerek kalmayacak.

Ses dosyalarının internet üzerinden pratik bir şekilde düzenlenebildiği sitelerden birine örnek olarak şu linkteki site verilebilir: https://twistedwave.com/online

Bir Yorum Yap