Vali Maaşı

Türkiye’de toplam 81 ilde valilik, bu illerin 922 tane ilçesinde ise kaymakamlık bulunmaktadır. İllerden sorumlu kişilere vali, ilçelerden sorumlu kişilere ise kaymakam denmektedir. Kaymakamlıklar, valiliğe bağlı olan on birim arasında yer alır. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre vali olmak isteyen kişiler öncesinde 2 yıl kaymakamlık görevi yapmalıdır. Kaymakamlık görevi için 4 yıllık Siyasi Bilimler, Hukuk, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinden mezun olmak gereklidir. Bu bölümleri bitiren kişiler, kaymakamlık görevi için başvuru yapmaya hak kazanmaktadır. Kaymakamlar vali maaşlarının neredeyse yarısını almakla beraber alınan bu ücret meslek tecrübe yıllarına göre değişiklik göstermektedir. 2023 yılında belirlenen vali maaşı 10 bin TL’nin üzerindedir.

İlginizi çekebilir: Asistan Doktor Maaşı

Vali Maaşı

Şehirlerin ilçelerinden sorumlu olan kaymakamların çeşitli görev ve yetkileri bulunmaktadır. İlçede hükûmetin temsilcisi olan kaymakamların görevleri arasında; bağlı oldukları ilçenin genel idare ve gidişini düzenlemek, Cumhuriyet Bayramında ilçede düzenlenecek resmî törenlere başkanlık yapmak, ilçe teşkilatının işlemesini gözetim altında tutmak gibi sorumlulukları bulunmaktadır.

İlçe denetleme yetkisine sahip olan kaymakamlar, en fazla 35 yaşına kadar kaymakamlık görevi yapabilmektedir. Devlet tarafından ataması yapılan bu makamda 2 yıl ile 5 yıl görev alabilirler. Ardından vali olmak için İçişleri Bakanlığı’nın düzenlediği sınava girerek, gerekli evraklarla başvurularda bulunmaya hak kazanırlar. Daha sonrasında kaymakamlıkta aldıkları ücretin daha fazlası olarak vali maaşı alabilirler.

Kaymakamlığın bir üst seviyesi olan valilikler ise kaymakamlığın yaptığı görevleri il bazında gerçekleştirmektedir. Devlet başkanının hemen arkasından gelen valiler özerk değil tamamen devlete bağlıdır.

Valilik Cumhurbaşkanı’nın il bazında temsilcisi ve idari yürütme vasıtası sayılmaktadır. İllerde yönetimin en üst seviyesi olan valiler, bulundukları şehirde herhangi bir sorunun kolay ve hızlı bir şekilde çözülmesini sağlarlar.

İl Nüfus Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Yazı İşleri Müdürlüğü ve Hukuk İşleri Müdürlüğü gibi bütün birimlerin bağlı olduğu valilik, bu birimlerin işleyişini denetleme yetkisine sahiptir. Valilik ve kaymakamlıkta üst düzey görev alan kişilerin aldıkları ücretler şu şekildedir:

Vali Maaşı 2023 , Vali Maaşı Ne Kadar ? Valiler Ne Kadar Maaş Alıyor ? Teknobilgi Vali Maaşı Haberleri 2023
Vali Maaşı 2
  1. Vali Maaşı: 13.214 TL – 14.835 TL
  2. Vali Yardımcısı Maaşı: 11.000 TL
  3. 4/1 Kıdemli Kaymakam Maaşı: 7.255 TL
  4. 1/4 Kıdemli Kaymakam Maaşı: 5.554 TL

Kaymakamlıkta 4/1 derecesinde çalışan kaymakamlar, daha uzun süredir görev aldıkları için maaşları daha yüksek seviyededir. 81 İlde görev alanı bulunan valiler, görev yaptıkları illere göre ücret almaktadır; vali maaşları çalıştıkları şehirlerin küçüklüğüne veya büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.  Bu kapsamda en düşük vali maaşı 12.214 TL iken, en yüksek maaş 14.835 TL’dir.

Kaymakam olma şartlarını tamamlamış ve en az iki yıl kaymakamlık görevi yapmış kişiler vali olabilmektedir. Kaymakam olabilmek için öncesinde KPSS şartı aranırken, yeni yapılan düzenlemelerle bu şart kalkmış ve İçişleri Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği Kaymakamlık Sınavı getirilmiştir. 120 sorudan oluşan bu sınav çam eğirişi sistemine göre puanlandırılır.

Her yıl bu sınavdan yeterli puanı alan 100 kişi kaymakam olarak atanmaktadır. Bir süre sonra vali yardımcısı olarak görev alan kaymakamlar İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile vali olarak atanırlar.

Arapça kökünden gelen vali kelimesi; gözeten, yöneten ve göz kulak olan anlamına gelmektedir. Vali görev ve yetkileri bu kelime kapsamında illerdeki işleyişten ve kendisine bağlı kuruluşlardan sorumlu olan birimdir.

Cumhurbaşkanı’nın illerdeki temsilcisi olan valiler, bulundukları illerin denetlenme ve düzenleme görevlerini üstlenmektedir. Ülkemizde her ile bir tane olmak üzere 81 adet vali bulunmaktadır.

İllerin büyüklüğüne göre 14.835 TL’ye kadar yükselen vali maaşı en az 13.217 TL’dir. Devlete bağlı olan bu valiliklerde görev alan üst düzey yetkililerin görevleri oldukça önemlidir. Valilik makamı, kaymakamlık olmaktan geçen uzun ve yorucu yollar sonucu ulaşılan kutsal bir makamdır.

Vali Maaşları 2023 yılında ne kadar ?

Vali maaşı 2023 yılında 13.214 TL dir.

Vali Ne Kadar Maaş Alıyor ?

Vali maaşı 13.214 TL dir.

Bir Yorum Yap