Maaş

Veteriner Maaşları 2023

veteriner maaslari 2023 6433

Veteriner olarak adlandırılan meslek grubunda çalışanlar hayvan hastalıkları üzerine hizmet vermektedirler. Çok eski bir geçmişe sahip olan meslek binlerce yıldır bilinmekte ve uygulanmaktadır. Hayvan hastalıkları ve tedavi yöntemleri bu mesleğin çalışma alanları arasında yer almaktadır. Veteriner Maaşları 2023 çalışılan kuruma bağlı olarak değişkenlik gösterir. Devlette ya da özel sektörde çalışan veterinerlerin maaşları da farklılıklar göstermektedir. Geçmişte baytar olarak da bilinen mesleğin yeryüzündeki tüm hayvanların sağlık problemlerine ilişkin çalışmalar yürütmeleri söz konusudur. Veteriner olmak isteyen bireylerin üniversitelerde veterinerlik fakültelerini bitirmeleri gerekmektedir. 5 yıllık lisans eğitiminin ardından veteriner olunabilmektedir. Veteriner hekimler doğada yaşayan tüm hayvanlarla ilgilenebilir ve onların sağlık problemleri, hastalıkları, iyileştirilme yöntemleri tanı ve tedavileri veterinerler tarafından yapılır. Devlet kurumlarında çalışan bir batıkent veteriner hekim 20 yıllık bir çalışma yaşamına sahip olduğunda yaklaşık olarak 6.400 TL maaş alabilmektedir.

İlginizi çekebilir: PTT Bakiye Sorgulama

Veteriner Hekim Maaşları 2023

Veterinerlik fakültelerinden mezun olan bireyler veteriner olarak bu mesleği yapabilmektedirler ve farklı kurumlarda çalışabilecekleri gibi kendileri de veteriner kliniği açabilmektedirler. Veteriner Maaşları 2023 yılında yeniden düzenlenirken ortalama olarak 5.200 TL maaş aldıkları görülmektedir. Bu maaşın çalışılan alana göre değişiklik göstermesi mümkün olmaktadır. Veteriner hekimler hayvan barınaklarında, kliniklerde, bilimsel araştırmalarda, öğretim görevlisi olarak görev yapabilmektedirler. Hayvanların yaşamını kolaylaştırmak, onların hayat standardını yükseltmek gibi görevleri olan veteriner hekimlerin ayrıca onların yetiştirilmesi, cinslerinin ıslahı, üremesi, hastalıklarına teşhis konması ve tedavisi, hayvanlardan insanlara geçebilen salgın hastalıkların önlenmesi ve tedavisi gibi birçok konuda çalışması mümkün olmaktadır. Veteriner hekimler serbest olarak çalıştıklarında kendi kliniklerini açabilmektedirler. Bu durumda daha fazla gelir elde etmeleri mümkün olurken tecrübe kazandıkça kazançlarında bir artış yaşanması söz konusudur. Ayrıca veteriner hekim olarak çalışan kişilerin açacakları kliniklerin şehir merkezinde olması ya da konumuna göre yapacakları işin kapasitesi artarken buna bağlı olarak da gelir artışı yaşamaları mümkün olmaktadır.

Laborant ve Veteriner Sağlık Maaşları 2023

Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümü 2 yıllık bir bölümdür ve buradan mezun olan kişilerin veterinerlerin çalışmalarında yardımcı olmaları sağlanmaktadır. Bu bölümden mezun olan adayların KPSS’den yeterli puanı alması durumunda geniş bir çalışma alanına sahip olması mümkündür. Veteriner Maaşları 2023 ilk başlangıç için yaklaşık olarak 5200.TL olmakta ilerleyen süreçlerde bu rakam artabilmektedir. Laborant ve Veteriner Sağlık bölümünü bitiren adayların çalışabilecekleri iş imkanları veteriner klinikleri olabileceği gibi hayvan hastaneleri, yem fabrikaları, ilaç deposu departmanları, hayvansal ürünlerin işlemesini yapan firmalar gibi birçok kurumda görev alabilmektedirler. Bu meslek grubundaki kişiler veteriner hekim nezaretinde birçok görevi yerine getirebilmektedir. Hayvanların aşılanması, bakım ve pansumanı gibi konularda çalışırlarken görev yerlerinde bulunan hayvanların hastalık taramalarının yapılarak raporlanması da onlar tarafından yapılabilmektedir. Veteriner hekimler özel kurumlarda da çalışma imkânı bulan çalışanlardır. Özel kurumlarda maaşları çalışacakları yere göre farklılık göstermektedir ve ilk işe girişte kazanılan maaş miktarı 3.000 TL’den başlayabilmektedir.

Bir Yorum Yap