Vücut ve ruh sağlığınız için kilo verin

13.11.2020
Vücut ve ruh sağlığınız için kilo verin

Kilo vermek sağlığınız için önemlidir. Hem bedensel hem de zihinsel sağlığınız için beslenmenize dikkat etmeniz gerekmekte. Sağlıklı beslenerek uyumsuzluk içinde olan beden ve ruh sağlığınızı yeniden uyumlu hale getirebilirsiniz. Beslenirken dikkat etmeniz gereken 7 ipucunu sizler için hazırladık.

Kaliteli yiyecekler tüketin

Tükettiğiniz gıdalar ne kadar kaliteli ise besin değeri açıcından da o kadar zengin olur. Bu sebeple işlenmiş gıdalar yerine taze ve endüstriyel olmayan gıdaları tercih etmeye dikkat edin. Ayrıca paketli ürünler koruyucu içerir. Bu nedenle taze ürünler kadar sağlıklı değildir.

Çok Zayıflamak İstiyorum Ne Yapmalıyım

Bölgenizdeki satıcılardan alışveriş yapın 

Eğer yakınınızda doğal yiyecek yetiştiren çiftlik varsa yiyeceklerinizi ordan alın. Böylece hem bu üreticileri desteklemiş olursunuz hem de taze yiyecekler yersiniz. 

Çeşitli gıdalarla beslenin

Çeşitlilik vücudun ihtiyaç duyduğu tüm gereksinimlerin karşılanmasını sağlar. Burada önemli olan yediğiniz yiyeceklerin oranıdır. Örneğin, karbonhidrat bakımından zengin gıdaları tüketirken protein içeren gıdalarla birleştirin. Sebze ve meyve ile yemeklerinizi renklendirin. Daha önce yemediğiniz sebze veya meyveleri deneyin.  Faydalı gıdaların yanı sıra sağlık bakanlığı onaylı zayıflamanıza destek olacak zayıflama hapları bulunmaktadır. Bunları da araştırabilirsiniz.

Mideniz molayı sever

Yediğiniz yemekler arasında molalar verin ve midenizin dinlenmesini sağlayın. Çünkü yediğiniz yemekleri sindirmek için midenin buna ihtiyacı vardır. Geç saatlerde bir şeyler yemekten kaçının. Midenize kendine yenilemesi için izin verin.  

Acele etmeden yemeklerinizi yiyin

Yeteri kadar çiğneyerek, yediklerinizin tadını alarak yemeklerinizi yiyin. Yürürken yemek yemekten kaçının.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Alerji Nedir

Yediğiniz şekeri miktarını azaltın

Şeker miktarı açısından zengin gıdalar çok az lif içerir ve doyurmazlar bu nedenle aşırı şeker tüketmenize neden olur. Beyaz şeker özellikle gereksiz kalorileri almanıza sebep olur bu yüzden azaltılmalıdır. Doğal şeker olan meyve ve sebzelerden alınan şeker ise sağlıklıdır, vücut bu şekere ihtiyaç duyar. Kurutulmuş meyveler şeker alternatifi olarak kullanılabilirler. Vücut bu şekeri daha yavaş emer ve kan şekeri seviyenizi çok az yükseltir.

Tam tahıllı ürünleri tercih edin

Beyaz un yerine tam tahıllı un içeren gıdaları yiyin. Örneğin, Tam tahıllı ekmek, tam tahıllı makarna, kahverengi pirinç. Çünkü bu gıdalar işlenmiş una göre daha fazla vitamin, mineral ve lif içerir. Bu gıdaların sindirimi kolaydır ve daha uzun süre tok tutar.

Zayıflamaya yapmaya karar veren kişiler her zaman kendilerini yoğun bir baskı altında hissetmektedirler. Her yediklerinin kalorisini hesaplayarak hareket etmeye çalışmak diyet için sıkıcı ve yorucu bir yöntemdir. Önemli olan kendinizi sıkmadan sağlıklı bir hayata kavuşabilmek ve kilo kaybını sağlayacak bir diyet programı hazırlamaktır. Sağlıklı beslenmek diyet kelimesiyle eş anlamlı anlaşılması gereken bir kavramdır. Sağlıklı beslenmek için günün ilk şartı da güçlü bir kahvaltı yapmaktır.

Diyette Kahvaltının Sırrı

Sağlıklı bir hayata kavuşabilmek için yaptığınız diyetlerde en önemlisi günün başlangıç öğünü olan kahvaltıyı en uygun şekilde diyet programınıza uyarlamaktır. Güne ne kadar sağlam başlarsanız o kadar zinde ve kontrollü devam edebilirsiniz. Kendiniz ya da danıştığınız diyetisyen ile birlikte hazırladığınız diyet listelerinde kahvaltı en sağlam olması gereken öğündür. Günün devamında daha düşük kaloriler almaya devam ederek uygun bir kiloya ulaşmanız daha da kolaylaşacak ve böylece diyet yapmak bir eziyet olmaktan çıkacaktır.

Sağlam Diyetin Sırrı Güne Zinde Başlamak

Hayatınızın tamamını formda ve uzun, sağlıklı geçirebilmek için yaptığınız türlü diyetlerde atlanılan en önemli nokta hep kahvaltıyı geçiştirmek olmaktadır. Uygulanan diyet listelerinde ulaşmak istediğiniz ideal zayıf hayatınıza geçiştirdiğiniz bir kahvaltı ile kavuşmak biraz zor ve yorucu olmaktadır. Çünkü hayal ettiğiniz zayıf görünümü kazanmak için günün en önemli kalori harcayabileceğiniz saatleri her zaman uyandığınız saatlerdir. Bu saatlerde yaptığınız kalorisi hesaplanmış enerji dolu bir kahvaltı diyet listelerinizin baş tacı olmalıdır.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Çok Zayıflamak İstiyorum Ne Yapmalıyım

Güçlü Kahvaltı Zayıf Beden

Ulaşmak için büyük çabalar verdiğiniz zayıf görünüm için her zaman güne güçlü başlayıp günün devamını aynı enerjide devam ettirebilmek için en önemli öğünü atlamamaya dikkat etmek uygun diyet listesinin büyük sırrı haline gelmektedir. Sabah yaptığınız enerji dolu bir kahvaltı günün devamında harcamanız gereken enerjinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Büyük kaloriler alınarak yapılan bir kahvaltı ulaşmaya çalıştığınız ideal görünümünüze en büyük engeldir. İdeal ölçülerde alınan enerjide kahvaltıyı hayat tarzı haline getirmeniz tüm yaşamınızı dengeli ve sağlıklı geçirebilmeniz için çok önemli bir adımdır. Tek başına aşırı düşük kalorilerde ya da yüksek kalorilerde yapılan diyetler sadece vücudunuzu yormanıza sebep olacaktır bu yüzden güne zinde başlamak diyet listenizin her zaman vazgeçilmezi olmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.