Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır ? Vuruntu sensörü, ismi ile bağlantılı bir şekilde motorun çalışmasında vuruntu olup olmadığının kontrolünü sağlayan bir parçadır. Sürekli olarak motor çalışmasını ölçerek aldığı verileri elektronik kontrol ünitesine aktarır. motor beyni, bu verilere göre ateşleme yada yakıt püskürtme sistemlerini kontrol eder

Hem benzinli motorlarda hem de dizel motorlarda vuruntu sensörü bulunur. Bu yazımızda Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır detaylı olarak bulabilirsiniz.

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlaşılır

Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Vuruntu sensörü, aracın vuruntulu şekilde çalıştığını tespit ettiğinde motor kontrol ünitesine bildirir, hatta yeni model araçlarda bu sistem hangi silindirde bir hata meydana geldiğini ve vuruntuya sebep olduğunu algılayabilecek kadar detaylı çalışabilmektedir. Bu sistemde bir arıza oluştuğunda ortaya çıkacak belirtiler ise ;

 • Motor Arıza Lambası Yanar : Motor kontrol ünitesi (ECU), vuruntu sensöründen düzenli olarak bilgi alamadığı zaman bir arıza kodu işler. Bu arıza kodu işlendiği andan itibaren gösterge panelinde bulunan ve genelde sarı renkli bir uyarı lambası olan motor arıza lambası – Check lambası yada obd işareti (araçlarda farklı isimlerde olabilmektedir) yanacaktır. Bu söz konusu arızanın ilk belirtisidir.
 • Motor Koruma Durumuna Geçer : Araçlarda vuruntu, motor iç parçalarına zarar verebileceği için uzun vadede ciddi bir arızadır. Araç Beyni, motorun vuruntulı çalışması sebebi ile bir koruma durumuna geçerek aracın belli devirlerden yukarı çıkmaması, belli hızları geçmemesi gibi önlemler almaktadır. Genelde araç 4 bin deviri geçmiyor, 60 km hızı geçmiyor gibi şikayetler bu şekilde motorun kendi kendini korumaya almasından kaynaklanmaktadır. vuruntu sensörü arızası nasıl anlaşılır sorusunda da bu şekilde motorun kendini koruma aldığı durumlarla sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Marş Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Vuruntu Sensörü Arızası Tespiti

Motor Beynine İşlenebilecek Muhtemel Arıza Kodları Aşağıda Listelenmiştir.

 • P0327 Vuruntu sensörü 1 giriş sinyali düşük
 • P0328 Vuruntu sensörü 1 giriş sinyali yüksek
 • P0332 Vuruntu sensörü 2 giriş sinyali düşük
 • P0333 Vuruntu sensörü 2 giriş sinyali yüksek

Yukarıdaki arıza kodlarından bir ya da birkaçı tespit edildiğinde aşağıdaki kontrollerin yapılması gerekir.

1 – Direnç kontrolü

 1. Kontak anahtarını kapalı konuma getiriniz.
 2. Vuruntu sensörü bileşeninin soket bağlantısını sökünüz.
 3. Bileşen tarafında 1 numaralı terminalden ( + ) 2 numaralı terminale ( – ) doğru direnç ölçümü yapılır.
 4. 20 ºC itibarı ile değerler 120…….280 Ohm arasında olmalıdır.

NOT: Terminallerden yapılacak direnç ölçümündeki değerler araç marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Olası direnç mukayeselerini diagnos cihazındaki olması gereken değerlere göre yapınız.

2 – Sinyal kontrolü

 1. Osiloskop kullanılmalıdır.
 2. Vuruntu sensörü bileşeninin soket bağlantısı takılı olmalıdır.
 3. Uygun adaptör kablosu kam mili konum sensörü bileşeninin soket bağlantısı arasına bağlanmalıdır.
 4. Bileşen tarafında 1 numaralı terminalden ( + ), 2 numaralı terminale ( – ) doğru ölçüm yapılır.
 5. Sinyal akışı 4000 1/min olmalıdır.

İşlem Basamakları ve Öneriler

 • Parametreleri yorumlayarak vuruntu sensörünün arızalı olduğunu tespit ediniz.
 • Arıza arama menüsünden motor kumandası sistem grubunu seçiniz.
 • Oto teşhis-genel bakış menüsünden sistem kontrolü bölümünü seçiniz.
 • Sistem kontrolü bölümünden vuruntu sensörünü seçiniz.
 • İlk önce vuruntu sensörünün fonksiyon tanımını okuyunuz.
 • Muhtemel arıza kodlarını ekrandan okuyunuz.
 • Sensörün elektriki kontrollerini yapınız.
 • Sensörün direnç kontrolünü yapınız.
 • Sensörün sinyal kontrolünü yapınız.
 • Vuruntu sensörünü değiştiriniz.
 • Okunan direnç değerleri olması gereken sınırlar içersinde değilse; osilaskopta oluşan sinyal olması gereken şekilde değil ise; hatlarda kopukluk, kısa devre olduğu tespit edilirse vuruntu sensörünü yenisi ile değiştiriniz.
 • Diagnos cihazı ile sensörünün çalışmasını kontrol ediniz.
 • Motor işletim sistem grubundan hata hafızasını tekrar okuyarak daha önce bulduğunuz kalıcı arızaların silinmiş olduğunu gözlemleyiniz. Eğer kalıcı arızalar silindi ise sensör normal çalışıyor demektir.

Osmangazi Köprüsü Ücreti

Vuruntu Sensörü Nasıl Çalışır

Mümkün olan en iyi motor çalışması ve aynı zamanda bütün çalışma şartlarında yüksek randıman elde edebilmek için ateşleme noktasının mümkün olduğu kadar vuruntu limitine yakın bir şekilde kontrol edilmesi zorunludur.
Elektronik ateşleme kontrol sistemi iki temel unsura sahiptir.

 • Vuruntu sensörü filtre ünitesi
 • Elektronik ateşleme kontrolü vuruntu sensörü

Vuruntu sensörü motorun çalışması esnasında piezzo kristallerin titreşimi sonucunda oluşan gerilim sayesinde motordaki vuruntuyu tespit eder. Vuruntu sensörü daha sonra vuruntunun şiddeti ile artan bir alternatif akım voltajı üretecektir.

İlgili Aramalar : HONDA vuruntu sensörü Arızası , Polo vuruntu sensörü nerede , TOYOTA COROLLA 1998 vuruntu sensörü , Knock sensor VURUNTU SENSÖRÜ fiyatı , Vuruntu sensörü motorun neresinde , Ae101 vuruntu sensörü, Renault Vuruntu Sensörü

Vuruntu sensörü içerisindeki şönt rezistans, elektronik kontrolün 5 voltunun aşağı çekilmesine neden olur böylece yaklaşık 2.5 volt ölçüm verecektir. Vuruntu sensörü 2.5 voltluk direkt akım voltajında taşınan bir alternatif akım sinyali üretir. Bu alternatif akım voltajını filtre ünitesine gönderir. Ardından filtre ünitesi, vuruntuyu azaltmak için elektronik ateşleme avansını ayarlar. Avans 0.5º den 2º ye kadar devam eden adımlarla vuruntu sona erinceye kadar azaltılır. Sinyalin alınamaması durumunda ateşleme avansı ECU tarafından 15º ye kadar azaltılır.

Vuruntu Sensörü Motorun Neresindedir

Motor üzerindeki var olabilecek bir vuruntuyu en iyi şekilde tespit etmek için vuruntunun kaynağına en yakın müsait konuma vuruntu sensörü konumlandırılır. Bu nedenle her araçta farklı noktalarda olsa da genellikle pistona en yakın konumda ve enjektörlerin alt kısmında sıklıkla konumlandırılır. Kısacası Motor Bloğu üzerindedir diyebiliriz

Vuruntu sensörünün diğer adı knock sensörü olarak da geçer. Resmi parça ismi yada kitapçıklardan yada üretici firmaların resmi sitelerinden parçayı araştırmak isteyenler için vuruntu sensörünün liste ismi knock sensörüdür.

Soru Cevap Bölümü

Benzinli ve Dizel Vuruntu sensörü arızası nasıl belli olur konumuza istinaden merak ettiklerinizi bizlere ve diğer kullanıcılarımıza sorabilirsiniz. Soru sormak için alt kısımda bulunan yorum bölümünü kullanınız. Sorulan sorular günlük olarak cevaplanır.

Vuruntu Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Motor Arıza Lambası Yanar , Motor Koruma Durumuna Geçer.

Vuruntu Sensörü Motorun Neresindedir

Motor Bloğu üzerindedir

Bir Yorum Yap