Kripto Para Haberleri

WhiteBIT’te Vadeli İşlemler: Tam Teşekküllü Kılavuz

whitebitte vadeli islemler tam tesekkullu kilavuz 15952

Kripto para birimi alanında vadeli işlem sözleşmeleri ticareti, kriptoda önemli gelir elde etme, etkili risk yönetimi ve daha birçok faydasıyla en verimli araçlardan biri olarak kabul edilir. Vadeli işlem ticareti, karmaşık uygulama prosedürü yapısı nedeniyle çok fazla platformda mevcut değildir. Bununla birlikte WhiteBIT, kullanıcılarının varlıkların gelecekteki fiyatı hakkında tahminlerde bulunmalarını ve bundan kazanç elde etmelerini sağlamak için kısa süre önce sürekli vadeli işlem sözleşmelerinin alım satımını başlattı. Bu makalede, vadeli işlem ticaretini tanımlayacak, özellikle WhiteBIT borsasındaki avantajlarından bahsedecek ve WhiteBIT’te vadeli işlem ticaretine nasıl başlayacağınızı adım adım size anlatacağız.

WhiteBIT’te vadeli işlem ticareti nedir?

Vadeli işlem ticareti yapıyorsanız, dolar, Bitcoin, altın veya başka bir emtia gibi varlığın kendisini alıp satmazsınız. Bir sözleşme alıp satarsınız. Haydi geleneksel bir vadeli işlem sözleşmesinin ne olduğuna bakalım. Klasik bir vadeli işlem sözleşmesi, taraflar arasında bir emtiayı gelecekte tam olarak belirli bir anda önceden belirlenmiş bir fiyattan almak veya satmak için yapılan bir anlaşmadır. Gelecekteki fiyat hareketi hakkında bir tahminde bulunarak tahmininize dayalı bir anlaşma yapmanın en bilinen yollarından birisidir. Aynı mekanizma, kripto para birimleri söz konusu olunca da işler. 

Eğer canlı kripto para fiyatları sıkı takip ettiğiniz bir şey ise ve BTC USDT çiftinin ya da herhangi başka bir kripto para biriminin kurunu tahmin edebiliyorsanız size uygun koşullarda bir sözleşme yapabilirsiniz.

Örneğin, BTC fiyatının ay sonuna kadar artacağına inanıyorsanız, uzun bir pozisyon açarsınız ve fiyat düşerse, kısa pozisyona gidersiniz. Sözleşme süresinin sonunda, her iki taraf da anlaşmanın koşulları üzerinde uzlaşacaktır. 

WhiteBIT, size sürekli vadeli işlem sözleşmesi alım-satım imkanı veriyor. Bu sözleşmelerin bir son kullanma tarihi yoktur. Bu araç, esnek kalmak isteyen ve sözleşmenin bitiş tarihi konusunda herhangi bir sınırı olmayan tüm yatırımcılar için uygundur. Sürekli sözleşmelerin en önemli kısmı, sözleşmelerin spot fiyatlara mümkün olduğunca yakın kalmasını mümkün kılan fonlama mekanizmasıdır. Yatırımcılar pozisyonlarına göre birbirlerine ödeme yaparlar. Pozitif fonlama oranı, uzun pozisyondaki yatırımcıların kısa pozisyondakilere ödeme yapmasını ya da duruma göre tam tersini yapmasını gerektirir. 

WhiteBIT’te Vadeli İşlemlerin Avantajları

WhiteBIT’de şu anda USDT(S) Bitcoin vadeli işlemlerini yapabilirsiniz. USDT(S)-M sürekli vadeli işlem sözleşmesi, mutabakat için kullanılacak para biriminin USDT olduğu ve kaldıraç kullanma imkanı bulunduğu anlamına gelir. WhiteBIT’teki sürekli vadeli işlemlerin yatırımcıları çeken birçok avantajı vardır.

1. Düşük ücretler. Vadeli işlem ücretleri, spot piyasa ücretlerinden önemli ölçüde daha düşüktür.

2. Risk yönetimi. Vadeli işlem ticareti ile piyasadaki değişken zamanlarda portföyünüzü güvence altına alabilirsiniz. 

3. Kazanç potansiyeli. Vadeli işlem ticareti ile piyasadaki değişken zamanlarda portföyünüzü güvence altına alabilirsiniz. 

4. Her türlü piyasa koşulunda kazanmaya devam etmek. Vadeli işlemler, varlık fiyatlarının yükselişinde ve düşüşünde kazanç elde etmek için oldukça iyi bir araçtır. 

Adım adım vadeli işlemler kılavuzu 

WhiteBIT üzerinde sürekli vadeli işlem sözleşmesi satın almak için şu adımları izleyin: 

  • Borsa menüsünün sağ üst köşesindeki Vadeli İşlemler bölümünü seçin;
  • BTC satın al sekmesini açın;
  • Emir türünü, satın almak istediğiniz BTC tutarını ve kaldıraç oranın seçin;
  • “Satın al” düğmesine tıklayın.

Bir vadeli işlem sözleşmesi satmak isterseniz yukarıdaki talimatları, bu sefer “Sat” sekmesinde takip edebilirsiniz. Fonlama oranı ve sözleşmeye tahakkuk eden geri sayımı sağ üst köşede görebilirsiniz. 

Özetlersek 

Vadeli işlem ticareti, her türlü piyasa koşulunda fiyat hareketlerinden kazanç sağlamak, risklerden korunmak ve kaldıraçla işlem yaparak kazancı artırmak için harika bir araçtır. WhiteBIT, farklı bir özelliği bitiş tarihinin olmaması olan sürekli vadeli işlem sözleşmelerinin alım satımına izin verir.

Bir Yorum Yap