Teknoloji

Windows 10 Başlat Menüsü “Açılmıyor, Kayboldu, Çalışmıyor” Sorunu Nasıl Çözülür

Microsoft’un işletim sistemi olan Windows işletim sisteminin son olarak piyasaya sürdüğü Windows 10’un en dikkat çekici özelliği başlat menüsü olarak biliniyor. Diğer Windows sürümlerine göre çok daha değişik bir görsele ve işleve sahip olan Windows 10 final sürümü, bu yüzden kullanıcılarının bir kısmından ilgi görse de pek çoğu özellikle Windows 10 başlat menüsü açılmıyor diyerek şikayetlerini dile getiriyor.

Hemen hemen hepsi olmasa da yine de çoğu kullanıcı başlat menüsünün çalışmamasından üstüne bir de kaybolmasından şikayetçi olarak yaşanan sorunu dile getiriyor. İşte gelin bu şansız Windows 10 kullanıcıları için başlat menüsünü tekrardan geri getirelim.

“Açılmıyor, Kayboldu Ya Da Çalışmıyor” Sorununa Çözüm Yolları

Microsoft’un belki de en çok şikayet edilen sürümlerinden biri olan Windows 10 final sürümünde piyasaya pek çok geliştirme ve güncelleme programları çıksa da yine de kullanıcılar bu durumdan pek de memnun değil. Teknik ön izleme sürümü geliştirme süreci için iyi bir deneyim olabilir fakat bu durum kullanıcıların şikayetlerini oldukça arttırdı.

Bu yüzden de Microsoft Windows 10 başlat menüsü çalışmıyor sorunu çözümü hakkında bir çalışma yaptığını da resmi olarak kullanıcıları için açıkladı. Son sürüm olarak gelişmiş özellikleri ile aylarca piyasaya sürülmesi beklenen Windows 10 final sürümü hayal kırıklığına uğratsa da teknoloji kurtları bu işinde de üstesinden gelmeyi başarıyor. İşte onlardan bazıları;

Windows 10 başlat menüsü kayboldu diyerek internet üzerinden arama yapanların karşılaştığı ilk çözüm yolu ayarlar menüsünden güncelleştirme ve güvenlik-kurtarma seçenekleri altında gelişmiş başlangıç butonunu seçerek daha sonra da “şimdi yeniden başlat” a tıklamak yeterli olacaktır. Daha sonra ise sistemin sorunu çıkardığı günden bir önceki güne döndürme yolu izlenmelidir.
Bir diğer çözüm yolu da Powershell üzerinden “Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml”}” komutunu direk girmek işe yaracaktır. Bu komut ise Microsoft mühendisleri tarafından önerilmektedir. Bu komut sayesinde arka planda çalışır ve başlat menüsü başta olmak üzere görev çubuğunda yer alan tüm simgeler geri gelmektedir.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Makine Öğrenmesi
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı