Advertorial

WordPress Hosting Nedir? Normal Hosting ile Farkı Nedir?

wordpress hosting nedir 1

WordPress Hosting, konusundan bahsetmeden önce sizlere biraz WordPress hakkında bilgi vermek istiyorum. 

WordPress, WebMaster’ların ya da web sitesi kurmak isteyen kullanıcıların hazır bir şekilde web sitelerini kurmalarına olanak sağlayan bir CMS’dir. Peki CMS nedir? Açılımı Content Management System olan CMS, Türkçede İçerik Yönetim Sistemi anlamına gelmektedir. Yani WordPress kolay bir şekilde içeriklerinizi yönetebilmenize olanak sağlayan bir altyapıdır aslında.

WordPress altyapısı ile neredeyse bütün türden web siteleri tasarlanabilmektedir. Hatta “neredeyse” değil, biraz çaba ve uğraş ile her şey uygulanabilmektedir. Çünkü WordPress, açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve WordPress’te kullanılmak üzere geliştirilmiş binlerce belki de yüzbinlerce temalar geliştirilmiştir ve bu temalar ile oluşturduğunuz web sitelerini daha da geliştirmek isterseniz diye de eklentiler bulunmaktadır. Kısacası bu kadar temaların, eklentilerin ve zaten WordPress altyapısının çalışmasını sağlamak için sağlam ve iyi optimize edilmiş bir hostinge ihtiyaç duyuluyor. Bunu da Hostinget gibi başarılı hosting firmaları, kendi ürünleri arasında WordPress Hosting olarak sunmaktadırlar. Kısaca ve herkesin anlayabileceği bir dil ile WordPress’in ne olduğunu, çalışma mantığını açıklamaya çalıştım. Şimdi biraz da WordPress Hosting’in detaylarına göz atalım…

wordpress hosting nedir
WordPress Hosting Nedir? Normal Hosting ile Farkı Nedir? 3

Peki WordPress Hosting Nedir?

Aslında temel olarak ele alındığı zaman normal hosting ile WordPress hosting arasında bir fark göremeyebilirsiniz. Ancak detaya indiğimiz zaman WordPress hosting ile normal hosting arasındaki farkları görebiliriz.

Öncelikle zaten bir web sitesi sahibi neden WordPress hostinge ihtiyaç duyar ki? Normal bir hosting performansından daha iyi bir performans alacağını düşünerek WordPress Hosting tercihinde bulunur. Burada da Hostinget, WordPress altyapısı kullanan web sitesi sahipleri için özel olarak optimize edilmiş, yüksek performans sunan WordPress Hosting ürününü ortaya çıkarıyor. Bu hosting ile WordPress siteniz artık çok daha hızlı açılıyor ve site üzerinde yapmak istediğiniz işlemler çok daha hızlanıyor. 

Zaten genel olarak WordPress Hosting’in amacı da budur. Şimdi normal bir hosting üzerinde herkes farklı yazılım dilleri ile farklı altyapılarda site barındırabilir. Ancak bu hostinglerin optimizasyonu da her türden web sitesi barındırılabilsin diye optimize ediliyor. Bu sefer belki WordPress’te daha üst performans görülmesine neden olabilecek ancak diğer yazılımlar için kapalı olması gereken bir ayar, normal hosting için kapatılıyor. Bu durumda da, WordPress altyapısıyla oluşturulmuş web sitesi sahibinin, WordPress’in performansından mahrum bırakılması söz konusu. Bu tarz durumlar yaşanmaması için de direkt olarak WordPress için özel olarak optimize edilmiş WordPress Hosting ürününü tercih etmeniz, sizin yararınıza olacaktır.

Bunu şöyle bir örnek ile açıklayalım; Playstation’da oyunlar neden stabil ve %99 oranında kasmadan oynanabiliyor? Çünkü PS için oyun üreten bir oyun üreticisi bunu sadece belli bir cihazda çalışsın diye optimize ediyor. Ancak bilgisayar için bu oyunu optimize ederken, bütün markaların sunmuş olduğu ekran kartlarına göre optimize ediyorlar ve böylece bazı ekran kartlarında oyunun peformansı düşebiliyor. WordPress Hosting için de durum aynen bu şekildedir. WordPress altyapısına sahip bir web sitesi, WordPress Hosting’i ile daha iyi performans gösterir.

Peki diğer yazılımlar ile oluşturulan web siteleri oldu da normal hosting ile kötü performans gösteriyor, bu durumda ne yapmalı? Bu durumda da Hosting firmasının bu yazılıma özel olarak bir hosting ürünü yok ise VDS ürünü ile bir hosting oluşturabilir, kendinizince optimizesini de yazılımınıza göre yapabilirsiniz. Böylece yine web sitenizden yüksek performans alabilirsiniz.

Peki WordPress Hosting’i hangi firmadan almalıyım diye soruyorsanız da Hostinget.com’u ziyaret etmenizi öneririm.

Bir Yorum Yap