Nedir

Yapı Kayıt Belgesi Nedir

Yapı Kayıt Belgesi Nedir

Yapı kayıt belgesi Nedir ? diye bakıp inceleyecek olursak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yetkilli kuruluşlarına başvurulmasıyla gerekli şartların yerine getirilmesi durumunda imar mevzuatına aykırı inşa edilmiş yapıların kayıt altına alınması ve mevzuata konulması için verilen bir belgedir. Yapı ve arsasının mülkiyet durumu, yapının sınıf ve grubu, diğer ek hususları; bakanlık tarafından hazırlanan Yapı Kayıt Sistemi, yapı sahibinin beyanı doğrultusunda kaydedilmektedir.. Bu kapsamda afet risklerine hazırlık durumuna göre ruhsatsız; ruhsat ve eklerine ya da  imar sürecine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması, dönüşüm projelerinde finans sağlanarak dönüşümün daha hızlı, seri ve etkin yapılması amacı ile 31 Aralık 2017 öncesi inşa edilen yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetki verdiği kuruluşlara gerekli şartların yerine getirilmesi halinde Yapı Kayıt Belgesinin verilmesini uygun görmüştür. 

Yapı Kayıt Belgesi için müracaatlar, yapı maliklerinden görevli birisi ya da vekili yardımıyla, e-Devlet üzerinden yapı kayıt belgesi formunun doldurulmasıyla, kurum ve kuruluşlar aracılığı ile yapılmaktadır. Müracaat edeceklerin e-Devlet üzerinden işlem yapması durumunda, formun eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması ve yapı kayıt belgesi maliyetinin yatırılmasından sonra yapı kayıt sistemi tarafından oluşturulan yapı belgesi, talep ve istekte bulunan yapı sahibine e-Devlet kanalıyla ulaştırılacaktır. Başvuru kurum ve ilgili departmanlara yapılmışsa, yapı kayıt belgesi formu, müracaat eden kişinin, formu eksiksiz doldurması ve yapı kayıt belge bedelinin yatırılmasından sonra başvuru formu sistem üzerinden onaylanmak üzere müdürlüğe gönderilecektir. İşlem süresince, bir kopya da talepte bulunan yapı sahibine verilecektir. Uygulama prosedürüne göre her yapı için sadece bir yapı kayıt belgesi düzenlenecektir.

İlginizi çekebilir:

Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar

Yapı kayıt belgesi Nedir ? Sorusu kapsamında belgenin verilmesine ilişkin esaslarıda incelersek, bireylerin sahip oldukları yapıların yapı kayıt belgelerini alabilmeleri için ilk olarak belli bir miktar para ödemeleri gereklidir. Yapının özelliklerine göre ödenecek olan tutar miktarıda değişmektedir. Ödenecek tutarı, e-Devlet üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Bununla ilgili yine aynı şekilde yapı kayıt için başvuruları e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Online başvuru ile ödemeyi yapan kişiler, 24 saat içerisinde belgelerine ulaşabilmektedir.

Yapı Kayıt Belgesi Nedir | Yapı Kayıt Belgesi Ödemeleri Nasıl Yapılır | Yapı Kayıt Belgesi Ne İşe Yarar | Yapı Kayıt Belgesi Örneği

Ödemeler Nasıl Yapılacak ?

Yapılan düzenlemeler kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için ödenecek tutar, var olan yapının bulunduğu arsaya göre 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na gereğince belirlenmiş emlak vergi değeri ile yapının maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutta yüzde 3 ve ticari kullanımda yüzde 5 olacak şekilde belirlenmiştir.. Yapı Kayıt Belge bedeli, yapı arsa değerini emlak vergisiyle ilgili belediyeden temin edilen arsa ve arazi asgari metrekare birim değerleri sonucu esas alınarak hesaplanıp ayarlanmaktadır. Sözü edilen mali bedel, yapı bulunan arsa emlak vergisi değeri ile binanın toplam yapı alanı dikkate alınarak hesaplanacak maliyet bedelinin toplamı üzerinden, ticari ve konut  olarak tek kullanımlık ya da karma kullanımlı olup olmadığı gözetilmektedir. Yapı kayıt belgesi Nedir ? Sorusu ile başladığımız yazıda gerekli ve önemli konulara değinip yer verdik. Siz okuyucular  için yararlı bir içerik olmasını temenni ederim.

İlginizi çekebilir: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Nedir

Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yetkilli kuruluşlarına başvurulmasıyla gerekli şartların yerine getirilmesi durumunda imar mevzuatına aykırı inşa edilmiş yapıların kayıt altına alınması ve mevzuata konulması için verilen bir belgedir.

Ödemeler Nasıl Yapılacak ?

Emlak Vergisi Kanunu’na gereğince belirlenmiş emlak vergi değeri ile yapının maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutta yüzde 3 ve ticari kullanımda yüzde 5 olacak şekilde belirlenmiştir.

Bir Yorum Yap