Güncel Fiyatlar

Yaşlı Bakım Evi Fiyatları Ne Kadar 2020?

Huzurevi ya da rehabilitasyon merkezleri olarak da bilinen yaşlı bakım evlerinde kalacak yaşlılar için ödenmesi gereken aidat ücretlerinin miktarı 2020 yılı itibari ile yeniden belirlenmiştir. Yaşlı bakım evi fiyatları bakım evinin şartlarının farklılık göstermesi sebebiyle standart bir ücrete bağlanamaz. Böylece yaşlı bakım evi fiyatları belirlenirken yalnızca uygulanabilecek taban ve tavan fiyat ücretler belirlenir. Böylece ilgili bakım evlerinin kendi şartlarına göre bir fiyat belirleyerek yaşlı bakım hizmetlerini bu fiyat üzerinden gerçekleştirmeleri sağlanır.

Yaşlı Bakım Evi Nedir?

Yaşlı bakım evleri herhangi bir hastalık veya yaşlılık sebebi ile kendi kendine hayatını idame ettiremeyecek durumda olan yaşlı bireyler için oluşturulmuş bir bakım evidir. Bu bakım evlerinde bireylerin yeme-içme, kişisel bakım ve sosyalleşme gibi ihtiyaçlarının belirli bir otorite tarafından sağlanarak, bireylerin kişisel yaşam standartlarının yeniden sağlanması ve bireylerin yaşadığı bu eksiklik hissinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Yaşlı bakım evlerinde bireylere yalnızca bireysel ihtiyaçlarını karşılamak konusunda değil, hayat standartlarının yeniden sağlanması ve bireylerin hayata tutunmaların sağlamak için gerekli olan desteklerin sağlanması konularında da yardımcı olunur. Böylece bireylerin hem bireysel ihtiyaçlarının karşılanması hem de iç huzurlarının sağlanması anlamında yardım almaları sağlanır. Ülkemizde çok sayıda yaşlı bakım evi bulunmaktadır. Bu yaşlı bakım evleri devlet tarafından oluşturulan ve yönetilen bakım evleri olabildiği gibi özel yapıdaki kurumlar da olabilir. Bireyler kendi tercihleri ve şartları çerçevesinde kalmak istedikleri bakım evini seçerek bu evlerde sunulan hizmetlerden yararlanabilirler.  

Turkcell faturaya ek telefon nasıl alınır? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Telefon Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Yaşlı Bakım Evi Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yaşlı bakım evi açmak konusunda sağlık sektörüne ilgi duyan ve insanlara bakım yapmaktan hoşlanan bireylerin yoğun talepleri söz konusudur. Yaşlı bakım evi açmak için açılacak olan bakım evinin devlet tarafından belirlenen standartlara uygun olması gerekir. Bu standartlar ve standartlara uygunluk işyeri açılmadan önce ve sonra devlet tarafından denetlenmektedir. Buna göre yaşlı bakım evi açmak isteyen bireylerin yerine getirmesi gereken konulardan bazıları şunlardır:

  • Nitelikli eleman ve personel bulmak
  • Güvenlik konusunda gerekli şartları sağlamak
  • İlkyardım ve sağlık ekibi oluşturmak
  • Acil durum önlemlerini hazır bulundurmak

Yaşlı Bakım Evi Nasıl Açılır?

Yaşlı bakım evi açarken ilgili personel ile bir kadronun oluşturulması ve başvurunun yapılması gerekir. Başvuru işlemi esnasında ilgili kurum tarafından talep edilen bazı belgelerin ibraz edilmesi zorunludur. Buna göre yaşlı bakım evi açmak isteyen bireylerin bu işlem için ihtiyaç duyduğu belgeler şunlardır:

  • Kimlik belgesi
  • İkametgâh belgesi
  • Noter onaylı öğrenim durumuna ilişkin belge
  • Savcılık tarafından alınacak doğruluk belgesi
  • Herhangi bir bulaşıcı hastalık, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı veya akıl ruh sağlığı gibi bir probleme sahip olunmadığını teyit eden sağlık raporu

Yaşlı bakım evi açmak isteyen kurucu ve müdürlerin sahip olması gereken belgeler bunlardır. Bu belgelerin yanı sıra huzurevi açma yönetmeliği içerisinde belirtilen yaşlı bakım evinin binasının sahip olması gereken özellikler gibi bazı şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bireyler yaşlı bakım evi açamazlar.

Yaşlı Bakım Evi Fiyatları Ne Kadar?

Yaşlı bakım evi fiyatları bakım evinin sağladığı şartlara, sahip olduğu kalifiye eleman sayısına ve bakım evinin bulunduğu konuma göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden yaşlı bakım evi fiyatlarının ilgili bakım evleri internet adresi üzerinden veya telefon numaraları üzerinden iletişime geçilerek öğrenilmesi gerekir. Bununla birlikte bireyler yüz yüze görüşme yaparak fiyat öğrenebilirler.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Atiker LPG Fiyatları

Yaşlı Bakım Evi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşlı bakım evi başvurusu bakım evinin kuruluş ve yönetmeliğine bağlı olarak Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ile T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılır. Yaşlı bakım evi başvuruş yapacak kişilerin başvuruları yüz yüze veya e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı