Maaş

Yedek Astsubay Maaşları 2023

yedek astsubay maaslari 2023 6431

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde asker olarak farklı rütbelerde görev almak mümkün olurken subaydan kıdemsiz er ve erbaşlardan kıdemli olan askeri personel astsubay olarak adlandırılır. Yedek Astsubay Maaşları 2023 merak edilen konular arasında yer alırken kara, hava ve deniz kuvvetlerinde görev alan askerlerin bazı şartları taşıdıkları görülmektedir. TUİK Tarafından yapılan yıllık enflasyon miktarları açıklandıktan sonra farklı meslek gruplarına yapılacak olan zamların belirlenmesinin ardından astsubayların maaşlarının ne olduğu da merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Buna göre 2023 yılı için yedek astsubay maaşları 5.000 TL’dir. Bu maaşa ilave olarak terör tazminatı ve farklı ödenekler olduğunda miktarın arttığı görülmektedir. Ayrıca yurt dışında ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yedek astsubay olarak görev yapan kilerin maaşları da farklı olabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Multinet Bakiye Sorgulama

Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar ?

Askerlik vazifesini yerine getirecek olan bireylerin başvuru sırasında astsubay, yedek astsubay ya da er/erbaş olması başvurularına bağlı olarak değişmektedir. Yedek astsubay veya astsubay olarak seçilmeyen yükümlülerin askerlik vazifesini erbaş/er olarak yapmaları mümkündür. Yedek astsubay işlemleri e-devlet üzerinden askerlik başvurusu sırasında gerçekleştirilmektedir ve adaylar başvurularının ardından belirli koşulları taşıdıkları takdirde bu görevi yapabileceklerdir. Yedekler için belirlenen hizmet süresi 12 ay olmaktadır. Bu adayların 2 veya 4 yıllık üniversitelerden mezun olmaları gerekmektedir. Yedek astsubaylar 12 ay boyunca görev yaparken 10 ay boyunca da maaş almaktadırlar. 4 yıllık üniversite mezunlarının 28 yaşını doldurmamış olması gerekirken 2 yıllık mezunların da 26 yaşından gün almamış olması zorunluluktur. Yedek Astsubay Maaşları 2023 5.000 TL olarak belirlenmiştir ve bu maaşa yapılan ilaveler koşullara bağlı olarak değişmektedir.

Yedek Astsubay Nasıl Seçiliyor ?

Adayların başvurularında belirli kriterlere göre hareket edilmektedir. Sağlık yapısının düzgün olması gerekirken başvuru sırasında sağlık raporu istenmektedir. Fiziki olarak yeterlilik ve vücutta dövme, yara gibi unsurların bulunmaması da gereken şartlar arasındadır. Boy sınırına göre kadınların 1.58cmm erkeklerin ise 1.64cm’den kısa olmaması gerekmektedir. Hava, kara ve deniz kuvvetlerinin yanı sıra jandarma astsubay da olunabilmektedir. Yedek Astsubay Maaşları 2023 merak edilirken bu yılki veriler doğrultusunda belirlenen maaşlar 5.000 TL’dir. Doğuda görev yapıldığında bu rakamın değişmesi söz konusudur. Yedek astsubay olarak başvuruda bulunacak kişilerin gerekli kriterleri taşımaları durumunda bu vazifeyi yapması mümkün olmaktadır.

Yeni askerlik sistemine bağlı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin asker ihtiyacının karşılanmasında çeşitli yöntemlerden yararlanılmaktadır. Yedek astsubay kadrolarına başvuru gerçekleştirmek isteyenlerin lisans ya da lisansüstü eğitimli bireyler olması mümkün hale getirilirken 12 aylık sürenin tamamlanmasının ardından istendiği takdirde astsubay olabilme imkânı da kişilere tanınmış durumda. Yeni sisteme göre Astsubay olanlar ise gerekli kriterleri taşımaları durumunda subaylığa geçiş yapma hakkına sahip olabilecek. Meslek yüksekokul mezunları da yeni düzenlemeler çerçevesinde yedek astsubay olarak görev yapabilmektedir.

Bir Yorum Yap