Yedek Subay Maaşları 2023

Askerlik başvurusu sırasında yedek subay olmak isteyen adayların bu durumu belirtmesi gerekmektedir. Yedek subaylık başvurusu bu nedenle askerlik şubelerine yapılır. Askerlik şubesine yapılan başvurularda asker adayına bir form verilmekte ve bu formda yer alan bilgiler doğrultusunda adayın başvurusu dikkate alınmaktadır. Yedek Subay Maaşları 2023 başvuruda bulunan adayların merak ettiği konular arasındadır. Yedek subay olmak isteyen asker adayları başvurularına bağlı olarak bir sınava tabi tutulurlar ve bu sınavdan yeterli puanı almaları durumunda yedek subay olarak askerlik yapma hakkı elde ederler. Subay adaylarında aranan bazı kriterler vardır ve başvuru sahiplerinin bu koşulları da yerine getirmesi gerekmektedir. Subaylığa yedek olarak kabul edilen adayların 2 aylık eğitimden geçirilmelerinin ardında görev yerlerinde çalışmaları mümkün olmaktadır. Yedek subaylar 10 ay boyunca maaş alırlar. Yedek subaylar yaklaşık olarak 5.000 TL maaş almaktadırlar.

İlginizi çekebilir: Hakim Maaşları

Yedek Subay Ne Zaman Maaş Almaya Başlar ?

Yedek subay olmak isteyen adayların askerlik başvuruları sırasında bunu beyan etmeleri gerekmektedir. Gerekli koşulları sağlamaları durumunda bir sınava girmeleri ve yeterli başarıyı göstermeleri durumunda iki aylık eğitimden sonra görev yerlerine gönderilmeleri mümkün olmaktadır. Yedek subay olmak için kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve 4 yıllık lisans eğitimi mezunu olmaları gerekmektedir. Boy ve kilo oranının tutması ve 27 yaşını doldurmamış olmak da gerekli şartlar arasında yer almaktadır. Lisansüstü eğitim alanlar için yaş sınırı 32’dir. Yedek Subay Maaşları 2023 çalışılan bölgeye bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Doğu illerinde görev yapıldığında terör tazminatı maaşa ilave edilen ödenekler arasında yer almaktadır. Subaylar 2 aylık eğitimlerinin ardından görev yerlerine gittikleri için 10 ay boyunca maaş alırlar bu sebeple maaşları göreve başladıklarında devreye girmektedir.

Yedek Subay Eğitimi Kaç Ay ?

Yedek olmak üzere başvuruda bulunan asker adaylarının başvurularının kabul edilmemesi durumunda er/erbaş olarak görev yapmaları mümkündür. Er/erbaş olarak görev yapılacağı zaman bu görevin süresi 6 ay olmaktadır ve askerlik başvurusu yapan adaya ne kadar süre ile hangi görevde bulunmak istediği sorulmaktadır. Başvuruları kabul edilen adayların sınavı da kazanmaları durumunda kabul edilmelerinde herhangi bir engel yoksa iki ay eğitime tabi olmaları söz konusudur. Bu eğitimin ardından görev yerlerine gitmektedirler. 10 ay boyunca maaş almaları da bu şekilde gerçekleşmektedir. Sözleşmeli subayların başvuru koşulları arasında uzmanlık eğitimi alan adayların 35 yaşında olmaları gerekmektedir.

Ayrıca KPSS sınavından son 2 yıl içerisinde en az 60 puan almış olmak şartı aranmaktadır. Bu puanın türü ise KPSS-P3’tür. Adayların herhangi bir sebebe bağlı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ve askeri okullardan çıkarılmamış olmaları gerekmektedir. Sicil kaydı ve güvenlik soruşturmalarının temiz olması ise aranan bir diğer özelliktir ve adayların bu özellikleri taşımaları durumunda yedek subay olmaları mümkündür. Yedek Subay Maaşları 2023 ortalama olarak 5.000 TL olarak belirlenmiş durumdadır.

Yorumla

  • Yedek subay olarak görev yapıyorum minimum 6617 lira yatıyor görev yaptığınız yere göre ek tazminat alma durumları var görevinizin bitmesine yakın teğmen rütbesi ile maaş alırsınız

Bir Yorum Yap