Nedir

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir ?

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir

Teknolojinin gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan mesleklerden biri olan yönetim bilişim sistemleri bilgi yönetimi; sistem teorisi, teknoloji ve insanın bir araya gelmesi ile doğmuş bir iş koludur. Üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi alınmak sureti ile bu tür bir melek edinmek mümkün olmaktadır. Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir ?

Günümüzde merek edilen konular arasında yer alırken bu meslek bilgi yönetiminin ve teknolojinin bir araya getirilmesini hedefler. Bilgiyi kullanabilme becerisine sahip olan yetişmiş insan gücünün hızlı karar vermesinde ve farklı bilgileri bir araya getirerek sunmasında mesleki eğitimin önemi oldukça fazladır.

Bu bölümde eğitim alan bireylerin çeşitli alanları ilgilendiren dersleri gördükten sonra mezun olması mümkün olmaktadır. İşletme, iletişim teknolojileri, bilişim hukuku, genel muhasebe, bilgisayar programlamasına giriş, sistem analizi ve tasarımı gibi birçok konuda eğitim alındıktan sonra yönetim bilişim sistemleri alanından mezun olunabilmektedir.

Meslek, günümüzdeki teknolojik gelişmelerin doğal bir sonucu olarak gelişim göstermektedir.

İlginizi çekebilir: Paramedik Maaşları

Yönetim Bilişim Sistemleri Ne İş Yapar ?

Yonetim Bilisim Sistemleri Mezunu Ne Is Yapar
Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir ? 3

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir ? Merak edildiği gibi bu bölümden alınacak bir eğitimin ardından kişilerin ne tür meslekleri yapabilecekleri de öğrenilmek istenen konular arasındadır. Yönetim bilişim sistemleri bilgisayar ve yazılımla ilgili çeşitli konularda şirketlere hizmet verirler.

Bilgisayarların ve yazılımların şirketlere entegre edilmesinde bu meslek grubunun çalışmalarına gereksinim duyulmaktadır. Şirketlerin bilgi işlem departmanları, yazılım şirketleri bu mesleğe mensup olan kişilerin çalışabilecekleri alanlardır.

Devlet kurumlarında, bankalarda alanlarını ilgilendiren departmanlarda çalışabilmektedirler. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun olan bireylerin görev alabilecekleri pozisyonlardan bazıları ise şunlardır:

 • Programcı
 • Veri tabanı uzmanı
 • Network uzmanı
 • SEO uzmanı
 • Veri analisti
 • Ağ sistemleri yöneticiliği

Yönetim Bilişim Sistemleri Maaş

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun olan kişilerin çalışabilecekleri departmanlar birden fazladır. Bu bölümler arasında ise şunlar yer alır:

 • İnsan kaynakları
 • İş analisti
 • Proje yönetimi
 • ERP hizmetleri
 • Satış pazarlama hizmetleri
 • İş geliştirme hizmetleri

Çalışma alanı açısından geniş imkanlara sahip olan bu tür bir meslekte elde edilecek gelir oranı da yapılacak işle bağlantılı olarak değişmektedir. Başlangıç aşaması ile tecrübe sahibi olunduktan sonraki gelir düzeyi arasında belirgin farklar vardır ve bu tür mesleklerde devlet kurumlarında da çalışılabilmektedir.

Devlet kurumlarında çalışan bireylerin başlangıç aşamasında 5.330 TL maaş alması söz konusudur. Özel şirketlerde de çalışılabilen bir meslek türü olan Yönetim Bilişim Sistemleri zaman içerisinde iyi gelir elde edilebilecek meslekler arasındadır.

Teknolojik gelişmelerin hızla ilerlediği günümüzde bilgisayarları ilgilendiren konularda ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitli meslek dalları oluşmakta ve buna bağlı olarak da yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir ? Merak edilirken bu alanda eğitim alan bireylerin geniş bir çalışma alanına sahip olduğu görülmektedir. Bundan dolayı tercih edilen iş kollarında yer alan bu meslek de karşımıza çıkmaktadır.

İlginizi çekebilir: Veteriner Maaşları

Yönetim Bilişim Sistemleri Ne İş Yapar ?

Yönetim bilişim sistemleri bilgisayar ve yazılımla ilgili çeşitli konularda şirketlere hizmet verirler.

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir ?

Teknolojinin gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan mesleklerden biri olan yönetim bilişim sistemleri bilgi yönetimi; sistem teorisi, teknoloji ve insanın bir araya gelmesi ile doğmuş bir iş koludu

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*