Youtuberlar Ne Kadar Para Kazanıyor?

İnternetin geniş bir alana yayılması ve pek çok kimse tarafından kullanılması ile birlikte yeni iş alanları oluşmuş durumdadır. İnternetten para kazanma yolları arasında ise ilk başı çeken içerik üreticisi ya da yaygın adıyla Yotuberlar gelmektedir. Youtuberlar hazırlamış oldukları videolar üzerinden oldukça yüksek rakamlar kazanabilmektedir. Ancak Youtuberlar ne kadar para kazanıyor sorusuna verilecek yanıt, üretilen içeriğe, abone sayısına ve yayın yapılan dile göre değişiklik göstermektedir.

Youtuber Nasıl Olunur?

Youtuber denilen iş tanımı, esasında Google’ın YouTube’ı satın alması ile yaygın hale gelmiştir. Google Adsense yani reklamları YouTube üzerinde de yayınlamaya başlayınca, kanalın yani YouTube’ın sürekli olarak güncel kalması ve aynı zamanda da farklı içerikler barındırması için kanal sahiplerine içerik üretmeleri için teşvik etmiştir. Bu sayede Youtube’daki videoların izlenmesi ile birlikte kanal sahipleri belirli bir ücret kazanmaya başlamışlar, daha sonra Google, Youtube’ın popüler hale gelmesi ile birlikte bu fiyatlarda daha yüksek değişikler yapmıştır.

Reklamlar gelirleri üzerinden esasında Youtube içerik üreticileri para kazanmakta ve videolarının izlenmeleri başına ödeme almaktadırlar. Fakat başlarda Youtube’a video yüklemek bir keyif ve eğlence aracı iken artık Youtuberlar ile birlikte çok daha profesyonel ve özenli bir şekilde videolar üretilmeye başlanmıştır. Hatta çoğu kurumsal kuruluş bile Youtube üzerinden yayın yapmaya başlamış, elde edilen gelirler ise hatırı sayılır meblağları bulabilmektedir.

Youtuber olmak için ise temelde gerekenler teknik ekipmanlar ve ne üzerine yayın yapılacağına karar verilmesi. Bunun için;

  • İyi bir kamera,
  • Tripod ya da kameraman desteği,
  • Belirli bir konu üzerinde yayın yapmak,
  • İlgi çekici bir kanal adı olması,
  • Benzer içeriklerden ayrılacak konulara değinmek,
  • Telif hakkına sebep olabilecek görüntü ya da müziklerin kullanılmaması,
  • Abonelik sistemi ile birlikte abonelerden maddi destek isteyebilme imkânı

Gibi konulara dikkat edilmelidir. Youtuber olmanın avantajı ev ortamından tamamen videolar hazırlayabileceğiniz gibi aynı zamanda tamamen bilgi odaklı, eğlence odaklı ya da akla gelebilecek her türlü konuda içerik hazırlayabilirsiniz. Yemek tariflerinden dünya şehirlerinin tanıtımlarına kadar pek çok Youtuber kendisini geliştirmekte ve bu sayede Youtube üzerinden ciddi reklam gelirleri elde edebilmektedir.

Ancak Youtuber olabilmek için kanalınızın güncel olması ve aynı zamanda da belirli bir abone sayısını ve izleme sayısını tutturabilmeniz oldukça önemlidir. Çok fazla kişinin Youtube’da içerik üretmeye başlaması ile birlikte ürettiğiniz içeriğin öne çıkabilmesi için özgün ve farklı bir yapıda olması gerekmektedir. Genelde benzer şeyleri tekrar ederseniz istediğiniz abone ve izlenme sayısına ulaşamayacağınız gibi aynı zamanda da para kazanmanız söz konusu olamayacaktır.

Ayrıca Youtube para kazanma açma nasıl yapılır? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Youtuberlar Ne Kadar Para Kazanıyor?

Youtuberların kazancı esasında izlenme süresi, video sırasında gösterilen reklamlar, izleyici demografisi ve içeriğe göre değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin eğlence videoları çok izlenme oranlarına daha rahat kavuşabildikleri için Youtube’ın ücretlendirmesi bu videolarda daha düşüktür. Daha özgün ve neredeyse benzersiz içerik üreticileri için ise onları teşvik etmek ve daha fazla kimsenin Youtube üzerinden video izleyebilmesi için ücretler fazla olmaktadır.

Ortalama olarak ise Youtube gelirleri 1000 görüntüleme için 0,5 – 2 dolar arasındadır. Çoğu kanal için ise ücretlendirme 0,5 dolarda olmaktadır. Youtube ödemesi almak için ise 100 dolar bakiye sınırlaması bulunmaktadır. Hesabınız 100 dolara ulaştığında belirtilen banka hesabına doğrudan para yatmaktadır. Bu ödemeler Google’ın reklam servisi olan Adsense üzerinden yapılmakta olup bazı ülkelerde çek üzerinden de ödeme yapılabilmektedir. Son zamanlarda geliştirilen “Katıl” özelliği ise kullanıcıların istedikleri meblağlarda Youtube kanalına maddi destek olabilmesini sağlamaktadır.

Bir Yorum Yap