Maaş

Zabıt Katibi Maaşları

zabit katibi maaslari 9547

Zabıt katibi maaşları ; Türkiye’de son zamanlarda en çok ilgi gören mesleklerden birisi zabıt kâtipliği mesleğidir. Zorlu sınavlardan ve eğitimlerden geçen zabıt kâtipleri, çalışma alanlarında yazı işlerinden sorumlu kişilerdir.

Ceza evleri, adliyeler, seçim kurulları ve icra daireleri gibi çeşitli çalışma alanları bulunan zabıt kâtiplerinin görevleri arasında; dosyalama yapmak, yazışmaları ve tutanakları düzenlemek gibi işler mevcuttur. Halk tarafından mahkemede yazı yazan kişi olarak da bilinen zabıt kâtipleri, mahkemelerde hakimin söylediği her kelimeyi yazıya geçirmekle sorumludur.

Zabıt kâtiplerinin bir diğer görevi ise mahkeme ve savcılığa şikâyet yada talepte bulunmak için gelen vatandaşlara yardımcı olmaktır. Zabıt kâtibi maaşları tutarını; görev yerinin yoğunluğu yada evlilik durumu gibi çeşitli faktörler etkilemektedir.

İlginizi çekebilir: Komiser Yardımcısı

Zabıt Katibi Maaşı

Günümüzün popüler mesleklerinden haline gelen zabıt kâtipliği mesleğinin, adliyede önemli bir yeri bulunmaktadır. Adaletin doğru şekilde yerini bulabilmesi adına görev yapan zabıt kâtipleri mahkeme içerisinde hakimin ağzından çıkan her kelimeyi tek tek not ederler.

Bunun yanı sıra zabıt kâtipleri; hakimlerle beraber olay yerine gidip tutanak tutmak, savcılık kaleminde tebligat çıkarmak, resmi yazışmaları yürütmek, dava sürecindeki dosyaları muhafaza etmek, evrakları düzenlemek ve bu evrakların sisteme kaydetmek gibi görevleri bulunmaktadır.

Genellikle yazı işleriyle ilgilenen zabıt kâtiplerinin dil bilgisi kurallarına çok iyi hâkim olması gerekmektedir. Adalet Meslek Yüksekokulu kapsamında çeşitli dersler zabit kâtiplerinin aldıkları ücretler şu şekildedir:

Zabıt Katibi Maaşları 2023 , Zabıt Katibi Maaşı Ne Kadar ? Zabıt Katibi Ne Kadar Maaş Alıyor ? Teknobilgi Maaş Haberleri 2023
Zabıt Katibi Maaşları 3
 • 9/1 Zabıt Kâtibi Maaşı (Yeni Başlayan): 4.376 TL
 • 7/3 Zabıt Kâtibi Maaşı (5 Çalışma Yılı): 4.481 TL
 • 5/2 Zabıt Kâtibi Maaşı( 10 Çalışma Yılı): 4.508 TL
 • 3/1 Zabıt Kâtibi Maaşı (15 Çalışma Yılı): 5.451 TL                           
 • 2/3 Zabıt Kâtibi Maaşı (20 Çalışma Yılı):5.706 TL
 • 1/4 Zabıt Kâtibi Maaşı ( 25 ve Üstü Çalışma Yılı): 5.751 TL

Zabıt katipleri adaletin doğru şekilde yerini bulabilmesi adına mühim bir görev üstlenmiştir. Zabıt kâtiplerinin ücretleri mesleklerinde deneyim kazandıkça artmaktadır.

25 yılı aşkındır bu mesleği yapan zabıt kâtibi 5.751 TL ücret alır. Yeni mesleğe başlayan kişi 4.376 TL ücret almaktadır. Bu maaşları etkileyen çeşitli faktörler arasında;

 • zabıt kâtibinin mezun olduğu eğitim derecesi (ortaokul-lise),
 • görev yaptığı il,
 • evlilik durumu,
 • evli ise eşinin çalışma durumu
 • çocuğunun olup olmaması gibi maddeler yer almaktadır.

Bu maddelere göre öğrenim düzeyi yüksek olan ve görev yeri Türkiye’nin doğrusunda yer alan zabıt kâtibinin alacağı ücret yükselmektedir.

Katipler Ne Kadar Maaş Alır 2023 ?

Zabıt kâtiplerinin aldıkları maaşı etkileyen bir diğer faktör ise çalışma yerleridir. Cezaevi kâtibi maaşı 4.198 TL iken adliyede çalışan zabıt kâtibi maaşları en az 4.250 TL’dir. Eğitim durumuna göre zabıt kâtiplerinin aldıkları ücretler şu şekildedir: lise mezunu zabıt kâtibi maaşı: 4.300 TL, lisans yada ön lisans mezunu zabıt kâtibi maaşı: 4.336 TL’dir.

Ayrıca meslekte 1 senesini doldurmuş lise mezunu zabıt kâtibi, üniversite mezunlarıyla aynı ücrete ulaşabilmektedir.

Zabıt kâtipliği, adaletin her alanında önemli yeri olan bir meslektir. Genellikle yazı ve evrak işleriyle ilgilenen zabıt kâtipleri, mahkemelerde hakimin söylediği her kelimeyi not almakla sorumlu sayılırlar.

Mesleğin getirdiği zorunluluklardan birisi olan imla kuralı hâkimliğinin yanı sıra zabıt kâtiplerinin klavye kullanım hızı çok iyi derecede olması gerekmektedir. Zabıt kâtibinin yapacağı herhangi bir yanlış, davanın seyrini değiştirebilecektir. Bu nedenle mahkemenin temel yapı taşlarından biri olan zabıt kâtipleri son derece dikkatli çalışmak zorundadır.

2022 Yılında belirlenen minimum zabıt kâtibi maaşı 4.376 TL’dir. Meslekte 25 yılını dolduran zabıt kâtipleri 5.751 TL ücret alırlar. Evlilik ve çocuk durumları gibi pek çok faktör zabıt kâtiplerinin alacakları ücretleri etkilemektedir. Ayrıca her meslekte olduğu gibi zabit kâtipliği mesleğinde de Doğu’da görev alınması, alınacak ücreti arttırmaktadır.

Zabıt Katibi Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar ?

Zabıt Katibi maaşı 2023 yılında 4.376 TL dir.

Zabıt Katibi Ne Kadar Maaş Alıyor ?

Zabıt Katibi maaşı son güncelleme ile birlikte 4.376 TL dir.

Bir Yorum Yap