Zimmet Alındı , Ptt Zimmet Alındı Ne Demek

14.01.2021
Zimmet Alındı , Ptt Zimmet Alındı Ne Demek

Kargo ile bir ürün gönderilmek istendiğinde PTT üzerinden bu tür işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Yurt içi ya da yurt dışı tüm gönderilerin yerine ulaştırılmasında hizmet veren firmalardan biri olan PTT, müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik farklı hizmet kategorilerinde de işlemler yapmaktadır. Zimmet Alındı ibaresi çoğu zaman kargo ile eşya gönderen kişilerin karşısına çıkmakta ve ne anlama geldiği merak konusu olmaktadır.

Bu tür bir mesaj ile karşılaşan bireylerin anlaması gereken gümrükte veya UKİM’de ürünün hazır bulunduğudur. Ürün firma tarafından gönderildiğinde ve dağıtıcı tarafın eline geçtiğinde dağıtıcı firma zimmet alındı şeklinde bir ifade kullanmaktadır. Kargo şirketlerinde özellikle yurt dışından gelen ürünler söz konusu olduğunda sorgulama işlemlerinin yapılması çeşitli yöntemlerle olmaktadır. Bu yöntemler arasında PTT resmî web sitesinden barkod numarası ile ürün takibi yapılabileceği gibi şubeye giderek ye da telefonla arayarak da sorgulama yapılabilmektedir.

Ptt Para Sorgulama

Yurt dışından gönderilen ürünlerin yurt içine göre biraz daha kapsamlı işlemlere tabi olması sonucunda gelen ürünler UKİM adı verilen ve Uluslararası Kargo İşletme Merkezi olarak adlandırılan birimde toplanır. Dijital teknolojilerin gelişmesi ve e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş olanaklarının artması sonucu yurt dışından ürün alan gerçek ya da tüzel kişilerin ürünleri UKİM’de tasnif edilir. PTT tarafından yurt dışından gelen ürünlerin toplandığı yer ise PİM olarak adlandırılmaktadır. PİM bir çeşit depo olarak hizmet vermektedir. Ürünler toplanıp tasnif edildikten sonra ise şubelere dağıtılmak üzere yola çıkarılmaktadır. Zimmet Alındı şeklinde bir mesaj ile karşılaşan müşterilerin bilmesi gereken ürünün PTT tarafından teslim alındığıdır.

PTT kargo ile yurt içinde ya da yurt dışından gelecek ürünlerde Türkiye genelinde İstanbul ve Ankara da dahil olmak üzere birçok şehirde hizmet verilmektedir. Bu şubelerden gönderilen paketler kuryeler aracılığı ile istenilen adrese gönderilir. Paketlerin teslim süreçlerinde PTT kargonun müşteriye özel uyguladığı hizmetler de söz konusudur. Bu hizmetlerden bazıları kapıda ödeme seçeneği ya da kapıda ürünü kontrol edebilme gibi durumlardır.

MUTLAKA OKUMALISIN:   Yusuf Fahir Baba Kimdir ?

Ürünlerin dağıtıma çıkması ve alıcıya yönlendirilmesi durumlarında alıcı bilgilendirilmekte ve bu işlem mesaj yoluyla gerçekleştirilmektedir. Alıcı ürününü takip etmek istediğinde ise kendisine verilen barkod numarası ile bunu gerçekleştirebilmektedir. PTT kargo vasıtası ile ürünler APS yolu ile de gönderilebilmektedir. Acele Posta Servisi anlamına gelen APS işlemleri acelesi olan ve ürünün bir an önce teslim edilmesini isteyen müşterilerin tercih ettiği bir yöntemdir. Posta idaresi, ürün kendisine ulaştığında Zimmet Alındı ifadesini kullanarak, alıcıya teslim edilmek üzere kargonun şirket tarafından alındığını belirtmektedir.

Zimmet Alındı Ne Demek ?

Yurt dışından gelen ürünler PİM’de depolarda toplanmakta ve UKİM’de tasnif edilmelerinin ardından dağıtıma çıkarak şubelere gönderilmektedir. Dağıtıma çıkan ürünler de müşterilerin adreslerine kuryeler vasıtası ile teslim edilir. Yurt dışından gönderilen ürünler konusunda dikkate alınması gereken bazı durumlar söz konusudur. Gönderen tarafın da alıcı tarafın da bilmesi gereken konulardan biri olan her ürünün yurt dışından gönderilemeyeceğidir. Bazı ürünler gümrük izinlerine tabi olurken bazılarında bu durum geçerli değildir. Yurt dışından herhangi bir ilaç gönderileceği zaman bununla ilgili evrakların gümrük idaresine beyan edilmesi gerekmektedir.

Bunların dışında ise bazı ürünler kargo yolu ile ülkeye gönderilememektedir. Bu ürünler arasında takviye edici özelliğe sahip gıdalar, cep telefonları, kozmetik maddeler, canlı bitkiler, elektronik sigaralar, ateşli silah türleri, tütün mamulleri yer alır. Bu tür ürünler kargo yolu ile gönderilemeyen ürün kategorilerinde yer alırken diğer ürünlerin sevk aşamasında PTT’nin eline ulaşması durumunda Zimmet Alındı mesajı gündeme gelecektir. PTT müşterileri için bazı ayrıcalıklı hizmetler de sunmaktadır. Bu hizmetlerden bazıları ise şu şekilde sıralanır:

  • Gidiş ve dönüş olma üzere ücretli gönderi hizmeti
  • Alıcıya bizzat teslim gerçekleştirilen işlemler
  • Telefonla alıcının bilgilendirilmesi
  • Gönderilecek paketin evden alınması
MUTLAKA OKUMALISIN:   1575'de Osmanlıya Esir Düşen Kimdir Milyoner

PTT Zimmet Alındı Ne Demek ?

PTT tarafından gerçekleştirilen posta dağıtım işlemlerinde müşterilere kolaylık sağlamak amacıyla farklı hizmetler verilirken yurt dışından gelen ürünler için gümrük ücretleri de söz konusu olabilmektedir. Ürün gümrüğe geldiğinde ne oranda bir gümrük ücreti uygulanacağı belirlenmektedir. Gümrük ücreti olarak belirlenen rakam ürünün fiyatından ayrıdır ve yurda geldiğinde belirlenmektedir. Alıcı gümrük ücretini ödemek koşulu ile sipariş verdiği ürünü teslim alabilmektedir. Gümrük ücretlerini belirleyen kriterler ise gelen paketin özellikleri ile ilgilidir. Gümrük ücreti ödenmesi zorunlu olan bir ücrettir. Zimmet Alındı mesajının oluşması için ürünün PTT tarafından teslim alınmış olması gerekmektedir.

Yurt dışından gelen ürünün takibini yapmak isteyen alıcı PTT’ye ait resmî web sitesi üzerinden arama yapabilmektedir. Bu sorgulama esnasında alıcılar karşılarına çıkan farklı mesajlar karşısında merak edebilir. Yurt dışından gönderilen ürünler için uygulanan işlemlerin biraz daha kapsamlı olması alıcıların da bilmedikleri bazı konuları ortaya çıkarmaktadır. Ürün yurda geldikten sonra UKİM’de olacağından sorgulama yapan alıcıların karşılaşabileceği mesajlar arasında Zimmet Alındı da olabilmektedir.

Bu tür bir mesaj sorun olduğuna dair bir şüphe duyulmasına yol açsa da herhangi bir problemin göstergesi değildir. Bu mesajla söylenmek istenen ürünün yurt dışından ülkeye giriş yaptığı ve PTT tarafından da teslim alındığıdır. Bundan sonraki aşamalarda depolarda tasnif işlemleri gerçekleşmekte ve daha sonra da dağıtılmak sureti ile şubelere ürünler gönderilmektedir. PTT şubelerine ürünün ulaşması neticesinde kuryeler vasıtasıyla paketler dağıtılacak adreslere teslim edilmektedir. Zimmet Alındı mesajı karşısında alıcıların endişe etmesine gerek duyulacak bir durum yoktur. Bu mesaj ürünler PTT tarafından teslim alındığında oluşmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

cerrahi bone
doktor bonesi
tesettür cerrahi bone
hemşire bonesi medwoox cerrahi bone modelleri