Nedir

30 Ağustos Zafer Bayramı Nedir ?

30 Ağustos Zafer Bayramı Nedir

Dumlupınar’da yapılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin ya da diğer adıyla Büyük Taarruz ’un başarılı bir şekilde tamamlanmasını kutlamak amacı ile her yıl yapılan resmi bayram 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak adlandırılmaktadır. 30 Ağustos Zafer Bayramı Nedir ? Merak edilirken Kurtuluş Savaşı’nın sona ermesine ve Yunan kuvvetlerinin İzmir’e kadar püskürtülerek topraklarımızdan çıkarılmasına imkân tanıyan bayram hem resmi bir niteliğe sahiptir hem de bütün yurtta kutlanan ulusal bir bayramdır. Orduya başkomutan olarak Atatürk’ün komuta etmesi sebebi ile bu zaferin bir diğer adı Başkomutanlık Meydan Muharebesi’dir. Bu savaşın ardından Yunan kuvvetlerinin İzmir’de denize dökülmesi ile 9 Eylül 1922 tarihinde İzmir’in kurtuluşu gerçekleşmiştir.

İlginizi çekebilir: OGS Bakiye Sorgulama

30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır ?

Kurtuluş Savaşı sırasında işgal edilen topraklarımızın kurtarılması için yapılan savaşların sonuncusu olan 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi Afyon’da başlayan bir harekattır. 30 Ağustos Zafer Bayramı Nedir ? Merak edilmektedir ve bu savaşın başarı ile sonuçlanmasının ardından ülke düşman işgalinden kurtarılmıştır. Kurtuluş Savaşı yapılırken birçok cephede savaşmak durumunda kalınmıştı bunun yanı sıra ordunun içinde bulunduğu şartlar bir taarruza girişmek için yeterli değildi. Sakarya Meydan Savaşı’nın ardından yaşanan eksikliklerin giderilmesinde ülke olarak birlik içinde hareket edilmesi ve ordunun bir yıllık süre içerisinde güçlendirilmeye çalışılmasına rağmen Yunan kuvvetleri ile sayıca yaklaşık bir seviyeye gelinebilmesi sağlanmıştı. Bu dönemde Anadolu’ya silah ve cephanenin kaçırılması Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen derneklerin yardımı ile gerçekleştirilirken halkın da büyük bir özveri ile birlik içinde hareket ettiği görülmekteydi.

30 Ağustos Zafer Bayramı Önemi

Zafer Bayramı uzun bir bağımsızlık elde etme mücadelesinin son aşaması olması ve zaferle neticelenmesi sebebi ile önem kazanırken bağımsız bir devletin de başarısının göstergesi idi. 30 Ağustos Zafer Bayramı Nedir ?  Bu zafer Türkiye’ye bağımsızlığını armağan ettiği için önemlidir. Mondros Ateşkes Antlaşması hükümlerince işgal edilen ülke topraklarından düşman askerlerinin çıkarılması bu savaşın sonuçlarına bağlı olarak mümkün olmuştur. Büyük Taarruz ’un başlamasının ardından 4 Eylül’e kadar geçen süre içerisinde Yunan birlikleri geri püskürtülmüş ve yaklaşık olarak 320 km geri çekilmeleri sağlanmıştır. Bu zafer yeni Türkiye Cumhuriyeti devletinin de temellerinin atıldığı bir zafer olarak tarihe geçmiştir.

Yunan ordusunun bozguna uğratılmasının yanı sıra komutanları da esir olarak ele geçirilmiştir. Türk devleti açısından işgal altındaki topraklarının düşmandan temizlenmesi anlamına gelen bu büyük zafer her yıl resmi bir bayram olarak kutlanır. Yunan ordusunun batıya çekilmesi ile İzmir’den denize dökülmesi Büyük Taarruz ile olmuş ve ardından da Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalanmıştır. Savaşın ardından Mustafa Kemal Atatürk mareşal ve gazi unvanlarını almıştır. Dünya askeri tarihi açısından bu savaş Sakarya Meydan Savaşı ile birlikte topyekun gerçekleştirilen ilk savaş örneğidir. Büyük Taarruz’un başarısı 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

İlginizi çekebilir: Sodexo Bakiye Sorgulama

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*