Maaş

Bekçi Maaşları 2022

Bekçi Maaşları

Bekçi olarak görev yapan kişilerin bulundukları yerlerdeki asayişten sorumlu olmaları söz konusudur ve bazı hakları da şu şekilde belirlenmiştir. Bekçiler kimlik sorma hakkına sahip olurken bulundukları yerlerde meydana gelebilecek şüphe uyandırıcı durumları kolluk kuvvetlerine bildirmek de sorumlulukları arasında yer almaktadır. Bekçi Maaşları 2022 yeni düzenlemelere bağlı olarak belirlenmiştir ve yeni başlayan bir bekçinin maaşı 4302 TL’den başlamaktadır. Bekçi olarak görev yapacak kişilerde lise ya da üniversite mezunu olmaya bağlı olarak maaş farkları olması söz konusudur. Lisans mezunu bir bekçi 4657 TL maaş alırken ön lisans mezunu bekçi 4400 TL civarında maaş almaktadır. TUİK’in yaptığı yıllık enflasyon oranları açıklamasına bağlı olarak çeşitli meslek gruplarında yapılacak olan zamların belirlenmesinin ardından bekçi maaşlarında da düzenlemeler söz konusu oldu. Yapılan zamlarda eğitim durumuna bağlı olarak ücretlendirme yapıldığından lise mezunu bir bekçi maaşı ile ön lisans ya da lisans mezunu bekçi maaşı arasında bir fark bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Fito krem ne işe yarar

Bekçi Maaşları Ne Kadar ?

Çarşı ve mahallede çeşitli sorumluluklar üstlenen bekçiler için bu yıl belirlenen maaş oranları da merak edilen konular arasında yer alırken Bekçi Maaşları 2022 hakkında söylenebilecekler arasında mezun olunan okula göre ücret düzenlemeleri yapıldığı yer almaktadır. Lise mezunu bir bekçi 4250 TL maaş almakta ve üniversite mezunu bir bekçi de 4657 TL almaktadır. Bekçi olabilmek için bazı şartları taşımak gerekmektedir ve bu mesleğe adım atabilmenin bir diğer şartı da çeşitli sınavlarda başarı göstermektir. Bekçi alımları sırasında lise ve dengi bir okuldan mezun olma gereği aranırken Türk vatandaşı olmak da gerekli koşullar arasındadır. Başvuruyu yapan adayların başvuru tarihinde 18 yaşını doldurmuş olması ve 31 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Bekçi olmak isteyen adaylarda aranan bir diğer koşul ise askerlik vazifesini yapmış olmaktır. Boy ve kilo şartlarını karşılamak, herhangi bir suçtan ceza almamış olmak, kamu haklarından mahrum olmamak gibi koşulların da karşılanması durumunda bekçi olmak için müracaat edilebilmektedir.

Mahalle Bekçisi Ne Kadar Maaş Alıyor ?

Mahalle bekçisi olarak görev yapan kişiler asayişle ilgili şüphe uyandırıcı durumları kolluk kuvvetlerine bildirirken genel olarak kontrol de yapmaktadır. Kişilerin işyerlerinde oluşan güvenlik zafiyetlerine karşı onları uyarmak, çarşı ve mahallelerde halka yardım etmek gibi sorumlulukları olan bekçilerin maaşları da mezun oldukları okula göre belirlenmektedir. Bekçi Maaşları 2022 ile ilgili olarak öğrenilmek istenen bilgiler ışığında lise mezunu bir bekçi 4250 TL maaş alırken üniversite mezunu bir bekçinin 4657 TL maaş aldığı görülmektedir. Ön lisans mezunu bir bekçi ise 2022 senesinde 4400 TL maaş almaktadır. Bekçiler Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak görev yapmaktadırlar ve haftalık 40 saatin üzerinde çalıştıklarında ayrıca mesai ücreti de alırlar. Mesai ücreti almalarından dolayı maaşlarında artış yaşanabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Güvenlik Sistemleri

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*