Maaş

Savcı Maaşları 2022

Savcı Maaşları

Savcı olmak isteyenlerin Hukuk Fakültelerini bitirmeleri ve bunun ardından Adalet Bakanlığı ile ÖSYM’nin düzenlediği savcılık sınavlarını geçmeleri gerekmektedir. Savcı Maaşları 2022 merak edilen konular arasında yer alırken savcı olarak görev yapan kişiler mahkemelerde devlet adına hareket ederler ve toplumun düzenini bozacak davranışlar karşısında iddia makamı olarak toplumu temsil ederler. Hukuk kuralları toplum nizamının sağlanması için kanun koyucu tarafından uygulanan yasalardır. Toplumda birlikte yaşayan insanların düzen içinde yaşamlarını sürdürebilmesi için hukuk kurallarına gerek duyulur. Savcılık makamı da toplum düzenini bozan olaylar karşısında bu düzeni yeniden tesis etmek için harekete geçen taraftır. Herhangi bir olumsuz durum karşısında savcılık makamı şikâyete bağlı olarak ya da kendiliğinden harekete geçebilmekte ve iddia makamı olarak devlet adına hareket edebilmektedir. Yeni göreve başlayan bir savcı 6.735 TL maaş alırken savcı maaşları hizmet sürelerine ve derecelerine bağlı olarak değişmektedir.

İlginizi çekebilir: İş Bankası Kredi Erteleme Nasıl Yapılır

Hakim Savcı Maaşları 2022

Savcı Maaşları 2022 yıllık enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından yeniden düzenlenmiş durumdadır. Yeni göreve gelen bir savcı 6.735 TL maaş almakta ve hizmet yılı ile derecesi arttıkça bu rakam yükselmektedir. 3 yıllık hizmet süresi olan ve 7. Dereceden maaş alan bir savcı 9.998 TL maaş alırken bu süre arttıkça maaş oranının da arttığı görülmektedir. Savcılar devlet adına hareket ederken toplum menfaatlerini gözetmektedirler. Hakimler idari ya da adli yargıda görev alabilen ve hukuk kurallarına bağlı olarak mahkemelerde davalara hüküm verebilen kişilerdir. Başlangıç aşamasında bir hâkim 6.129 TL maaş alabilmektedir. Görev süresi ve derecesine bağlı olarak da bu maaşta artış olmaktadır. Ayrıca hâkimin görev yaptığı bölge de maaşında etkili olan bir başka unsurdur. Hakimler de Hukuk Fakültelerini bitirdikten sonra hakimlik sınavına girerek bu görevi yapabilmektedir. Adaletin tesisinde görev alan meslek mensuplarından biri de hakimlerdir. Hâkim olmak için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ya da Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra da sınavlara girilebilmektedir.

Savcı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir ?

Hukuk fakültelerinden mezun olduktan sonra adayların savcılık sınavlarına girmesi gerekmektedir. Savcılık sınavları Adalet Bakanlığı ve ÖSYM’nin yaptığı sınavlardır ve bu sınavlarda başarı gösteren adaylar savcı olabilmektedir. Savcı Maaşları 2022 için en düşük rakam 6.735 TL olarak belirlenmiş durumdadır. TUİK tarafından yapılan yıllık enflasyon açıklamalarına bağlı olarak bu yılki maaşlarda yapılan düzenlemelere göre savcı maaşlarında da artış olmuştur. Savcıların hizmet süreleri ve dereceleri aldıkları maaş üzerinde etkili bir unsurdur ve bunlarda görülen artışa bağlı olarak maaşların yükselmesi söz konusudur. Savcı adayları yazılı sınavlarda başarı gösterdiği takdirde sözlü mülakata da girmektedirler. Başarı göstermelerinin ardından iki yıllık stajları olmakta bunu tamamlayan adayların savcı olarak görev yapması mümkün olmaktadır. Görev yerine göre de savcı maaşlarında artış olması mümkün olduğundan savcının maaşını etkileyen unsurlardan biri de nerede görev yaptığıdır.

İlginizi çekebilir: Pod Mod elektronik sigara

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*