Nedir

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Nedir ?

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Nedir, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Nedir ?

Sağlık sektörünü ilgilendiren birçok alanda çeşitli personel ihtiyacı oluşmaktadır. Bu alanlardan biri de tıbbi dokümantasyon ve sekreterliktir. Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Nedir ? Mesleği merak edenlerin araştırdığı sorular arasında yer almaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışma imkânı olan bu alanda yetişmiş personelin birçok vazifesi bulunur. Bölümden mezun olunduğunda sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışılabilmektedir. Sekreter olarak vazife yapacak olan bireylerin verecekleri hizmetler arasında hasta randevularının oluşturulması, hasta kayıtları tutma, kurumun üniteleri arasındaki haberleşme ve evrak işlerini yürütme, hasta dosyalarını arşivleme, tıbbi istatiksel verileri derleyerek yetkililere rapor etme gibi çalışmalar yer alır. Üniversitelerde tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümleri aracılığı ile nitelikli personel yetiştirilmek istenir. Birçok üniversitede bu bölümle ilgili eğitimlerin verildiği görülmektedir. Eğitimler hem teorik hem de pratik olarak verilirken staj zorunluluğu da mezun olmak için konulmuş bir uygulamadır.

İlginizi çekebilir: Vodafone Tv Eğlence Paketi Nedir

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Nedir ? Meslek seçimi yapılacağı zaman merak edilen konular arasında yer almaktadır ve bu bölüm sağlık sektörünü ilgilendiren alanlarda personel yetiştirmeyi hedeflemektedir. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik konusunda eğitim alan kişilerin çalıştığı yerler çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarıdır. Bu bireylerin özel sektördeki sağlık kuruluşlarında da çalışması mümkündür. Personelin yaptığı işler oldukça kapsamlıdır. Hasta kabulü sırasında tutulan evrak işlemlerinden çeşitli istatistiklerin derlenmesi ve arşivlenmesine kadar geçen süreçlerde bu personelin hizmetlerinden yararlanılır. Ayrıca çeşitli istatistiklerin derlenmesinden ve rapor haline getirilerek yetkililere sunulmasından da bu birimde çalışan görevliler sorumlu tutulmaktadır. İdari işlerin belirli bir bölümü bu alanda çalışan personel tarafından yürütüldüğünden geniş bir sorumluluk alanına sahip meslek kolları arasında tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik de yer almaktadır.

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Ne İş Yapar ?

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Nedir ? Araştırıldığında üniversitelerde yer alan ön lisans programları aracılığı ile bu eğitimin verildiği görülmektedir.  Sağlık sektörünü ilgilendiren birçok alanda bu bölüm mezunlarının iş bulması mümkündür. Eğitim süreçlerinde teorik ve pratik derslerin uygulamalı olarak yapıldığı görülmektedir. Mezun olan adaylar dikey geçiş sınavına girerek 4 yıllık lisans eğitimini de tamamlayabilmektedirler. Mezunlar tıbbi sekreter unvanı alırlar ve kamu kurumlarının yanı sıra özel sektörde de çalışabilirler. Sağlık kurum ve kuruluşlarının çeşitli birimlerinde görev almak üzere yetiştirilen bu tür personeller hasta kabul ve kayıt birimlerinde, insan kaynaklarında ya da merkezi tıbbi arşiv hizmetlerinde çalışabilmektedirler.

Bu bölümde okuyan öğrenciler ikinci sınıfa geldiklerinde 30 gün süre ile staj yapmak zorundadır. Mezun olabilmek için öğrencinin staj sorumluluğunu da yerine getirmiş olması gerekmektedir. Hasta kayıtlarının tutulması, kurum içi birimlerin evrak iletişimleri ve arşivleme çalışmaları, istatistiklerin derlenmesi ve raporlanması gibi birçok görev bu birimde çalışan personel tarafından yerine getirilmektedir. Bu sebeplere bağlı olarak geniş bir sorumluluk alanı olan meslekler arasındadır.

İlginizi çekebilir: Sosyal Bilimler Lisesi Nedir

Bir Yorum Yap