Miras Avukatı İle Kesin Sonuç Nasıl Alınır?

Miras davalarına bakan avukatlara miras avukatı adı verilmektedir. Mirasın paylaşılamaması sonucu ortaya çıkan anlaşmazlıklar sonucu miras davalarının açılmasına sebep olmaktadır. Ortada var olan bir mirastan haklarını almak isteyen mirasçılar bu gibi durumlarda konuya hakim bir avukata başvurmalıdırlar. Haklarınızın kontrol altında tutulup, diğer mirasçıların sizden daha fazla pay alıp sizi saf dışı bırakmalarını engellemek için bu işlerin uzman avukatlar tarafından takip edilmesi en doğru yol olacaktır. 

Miras Avukatı Tutmak Zorunlu Değildir

 Bilinen en önemli davalardan biri ortaklığın giderilmesi yani izalei şuyu davasıdır. Bir taşınmaz üzerinden birkaç hissedarın olması ve kişilerin kendilerine düşen payı almaları için avukatın izlemesini izledikleri yoldur. Vasiyetname hazırlanması, mirasın satışı, tapu iptali vs. durumlar kalan mirasın aşamalarıdır. Bu gibi durumlarda avukat tutma zorunluluğu yoktur ama konu hakkında bilgi sahibi değilseniz sürecin dışında bir yol izlemeniz kaçınılmaz bir son olacaktır. Konu ile ilgili ve araştırmalara dayalı incelemelerde bulunan Adana miras avukatı size en kestirme yoldan yardımcı olmaktadır.

Sadece Kan Bağı Olan Kişi Mi Mirastan Hak Alır?

Tabi ki de hayır. Kan bağı olan kişiye ölen kişiden kalan tüm mallar geçmiş olur. Bunun dışından kişinin ölmeden önce noter eşliğinde hafızasının yerinde olduğuna dair kanıtlanmış bir onay ile hazırladığı vasiyetname istenilen kişinin mirastan hak almasına yol açar. Mirasta payınız olduğunu düşünüyor, ama hakkınız olan size verilmiyorsa bu gibi durumlarda en doğru yol bu işin ehli bir avukata başvurmak olacaktır.

Bir Yorum Yap