Almanya İşçi Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Almanya ekonomik anlamda son derece güçlü ve üretken bir ülkedir. Özellikle otomotiv sektöründe birçok ülkeye otomobil vb. araçların satışını gerçekleştirmektedir. Bu büyük ve güçlü ekonominin gerektirdiği üretim gücünün sağlanabilmesi için Almanya işçi alımı konusu gündeme gelmiştir. Buna göre Almanya dış ülkelerden işçi alarak bu ihtiyacın karşılanması yolunda adımlar atacaktır.

Alman yetkililer tarafından yapılan açıklamada Almanya şartlarında çalışmak üzere işçi alımı yapılacağı ve alınacak bu işçilerin Almanya şartlarına daha çabuk adapte olması ve günlük yaşama daha kısa sürede uyum sağlaması adına belirli bir Almanca yeterlilik düzeyini karşılamaları gerektiği belirtilmiştir. Böylece işçi alımı hususunda Almanca bilmek de bir kriter halini almış ve Almanya işçi alımı başvurusu yapacak kişilerin dikkatlerini çekmiştir.

Almanya İşçi Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya işçi alımı başvuru şartları Mart 2023 tarihi itibari ile Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından “Nitelikli Göçmen İşçi” yasası kapsamında yapılan açıklama ile gündeme gelmiştir. Buna göre bireylerin Almanya’ya işçi olarak gitmek için sahip olması gereken şartlar açıklanmıştır. Bireylerin bu işçi alımından faydalanmaları için geçtiğimiz senelerde sunulan ileri derecede Almanca bilme ve konuşabilme şartı bu dönemde sunulmamıştır. Böylece bireylerden Almancayı ileri düzeyde bilmeyenler de bu hizmetten faydalanabileceklerdir.

Almanya İşçi Alımı Başvurusu Hangi Kurumdan Yapılır?

Almanya işçi alımı başvurusu yapmak için müracaat edilmesi gereken kurum Türkiye İş Kurumu’dur. Bireyler Almanya işçi alımı için müracaat etmeden önce sunulan şartları okumalı, gerekli belgeleri hazırlamalı ve söz konusu alanların kendi iş alanları ile bağlantılı olup olmadığını saptamalıdırlar. İŞKUR üzerinden yapılacak başvurularda bireylerin yüz yüze görüşme sağlamak koşuluyla başvuru yapmaları mümkün olacaktır. Bununla birlikte yapılacak başvuru sonrasında bireylerin tamamlaması gereken adımlardan olan vize işlemleri gibi işlemlerin de eksiksiz ve doğru biçimde tamamlanması ve sunulan belgelerde herhangi bir eksik veya hata olmaması büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde bireylerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Ayrıca Ziraat Bankası internet alışverişine açma bilgilerine de bakabilirsiniz.

Almanya İşçi Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya işçi alımı başvurusu Türkiye İş Kurumu üzerinden yapılmaktadır. Bireylerin yapacakları başvurudan sonra ilgili büyükelçilik aracılığı ile vize işlemleri gibi işlemleri de tamamlamaları gerekir. Bu kapsamda alınan kararlar gereği Almanya’da Dışişleri Bakanlığı bünyesinde özel bir birim görevlendirilecektir. Bu birim üzerinden nitelikli göçmen alımı süreci hızlandırılacak ve nitelikli işçi alımı için yapılacak vize işlemleri de hız kazanacaktır. Bunlara ek olarak işçi olarak gelenlerin meslek eğitimi ve diplomaları tanınacak ve üst seviyede Almanca bilme şartı aranmayacaktır. Bu nedenle Almanya’da yaşayarak oradaki şartlarda çalışmak isteyen bireyler için işi alım süreci daha kolay işleyeceğinden bu anlamda istekli olan bireylerin başvuru yapmaları tavsiye edilir.

Almanca Bilmek Gerekir Mi?

İşçi alımı için Almanca bilmek gerekmektedir. Ancak yapılan açıklama sonrasında verilen karara göre önceki yıllarda işçi olarak gitmek isteyen bireylerin sahip olmaları gereken dil yeterlilik düzeyleri azaltılmıştır. Buna göre bireyler önceden daha yüksek dil seviyelerine ihtiyaç duyuyorken artık A1-A2 ve B1 seviyesinde Almanca bilgisi ile de işçi alımı başvurusu yapma şansı elde edebileceklerdir.

Almanya İşçi Alımı Hangi Alanlarda Yapılacak?

İşçi alımı yapılacak alanlar kapsamında birçok alan değerlendirilebilir. Almanya’da ekonomik işleyişin devam etmesi ve üretimin istenen seviyede yapılabilmesi için kalifiye eleman ihtiyacı bulunmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak isteyen Almanya işçi alımı yaparak gerekli alanlardaki boşlukları doldurmayı hedeflemektedir. Buna göre işçi alımı yapılacak alanlardan bazıları şunlardır:

  • Aşçı
  • İnşaat işçisi
  • Hemşire
  • IT teknisyenleri

Bir Yorum Yap