Advertorial

Kama Tekerlerinin Avantajları Nelerdir?

Ekran Resmi 2024 03 21 12.33.49

Tekerleklere baktığımız zaman çok fazla tip tekerlek görmekteyiz. Tekerlekler tiplerine göre de farklı kullanım alanlarına sahiptir. Önemli olan hangi tekerin ne amaçla ve nerede kullanılacağıdır. Dolayısıyla doğru kullanılan ve doğru seçilen tekerler hem işlev hemde zaman kaybına sebep olmaz.

Kama Tekeri Kullanım Alanları Nedir?

Tekerlek tipleri  arasında sayabileceğimiz tekerleklerden biri de kama tekeridir. Kama teker çok fazla kullanım alanı vardır. Özellikle endüstriyel amaçla kullanıldığını çokça görürüz. Fabrikalarda, atölyelerde ve benzeri çalışma alanlarında kullanılan kama teker kullanılan ekipmanlar veya taşınan ürün ve malzemeler için kolaylık sağlamaktadır. Endüstriyel amaçla kama tekerinin tercih edilmesinin sebeplerinden biri de yüksek taşıma kapasitesine sahip olmasıdır. Yüksek taşıma işlevine sahip olmasına rağmen ağırlıklara karşı dayanıklı ve düşük sürtünme özelliğine sahiptir. Ağır yükler taşınırken kama tekerinin kolayca manevra yapabilmesi  ve önüne çıkan engelleri veya kasisleri atlayabilmesi oldukça kolaylık ve pratiklik sağlamaktadır.

Kama tekerlerinin tek kullanım alanı endüstriyel alan olmamakla birlikte  mobilya ve dekorasyon amaçlı da kullanılmaktadır.  Örnek vermek  gerekirse çeşitli mobilyalara,sehpalara, dolaplara monte edilerek istenilen mobilyanın kolayca hareket etmesine yardımcı olur.

Kama Tekerlerini Diğer Tekerlerden Ayıran Özellikler Nelerdir?

Tekerleklerin hepsi birbirinden farklı özelliklere sahiptir ve sahip oldukları özelliklere göre birbirlerinden ayrılır. Kama tekerleri ise diğer tekerlek tiplerinden bazı özellikleriyle ayrılmaktadır.Kama tekerini incelemek gerekirse; kama teker eşyaların taşırken hareket kabiliyeti ve konforu sağlarken hareket esnasında yükün de dengesi sağlar. Bununla birlikte kama tekerinin frenlere sahip olması mobilyaların,eşyaların, endüstriyel malzeme ve araçların ,buna benzer çok fazla kullanım alanında taşınan ve hareket ettirilen şeylerin sabitlenmesi ve güvenliğinin sağlanması açısından işlevsellik sağlamaktadır. 

Hatta bu frenli kama tekerlerini hastanelerde de çok fazla görebiliriz. Hastanelerde sedye ve yataklarda, tıbbi cihazlarda bu tekerler kullanılmaktadır. Zamanın çok önemli olduğu ve zamanla yarışılan hastanelerde kama teker tercih edilme sebebi hastaların kolayca hareket ettirilebilmesi ve acil durumlarda da ekipmanların kolay ulaşımının sağlanmasında  önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla iş akışını sağlayarak aksamaların önüne de geçmektedir. Güvenli bir şekilde ekipmanların  taşınması ve gerektiğinde fren ile sabitlenip hem  hastaların hemde ekipmanların güvenliği sağlanması açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Bir Yorum Yap