Güncel Haberler

Çekirge İstilası Türkiye’ye mi Geliyor ?

, Çekirge İstilası Türkiye’ye mi Geliyor ?

Savaşlar bombalar mülteciler dolar corona virüs derken hepsine taze taze bir de çekirge istilası eklendi. Yoksa çekirge istilası kıyamet alametleri birer birer çıkıyor mu ? Çekirge istilası nerede ?

Sayıları yüz milyarları bulan çekirgenin sebep olduğu istila. çok hızlı çoğaldıkları ve büyük bir kıtlığa sebep olabilecekleri söyleniyor. doğu afrika, pakistan, yemen, suudi arabistan, umman ve sudan etkilenen ülkeler.

Türkiye, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tehdidini en az hasarla savmaya çalışırken İran ve Irak sınırına kadar dayanan çekirge istilası ile karşı karşıya kaldı.

İrandan Çekirge Açıklaması

Mohammadreza Mir, “Güney İran’ın Hormozgan, Bushehr, Khouzestan, Sistan ve Baluchestan eyaletleri çekirge istilası ile karşı karşıya kalmaları bekleniyor.” Dedi.

Bilgilendirdiği gibi, geçtiğimiz yıl yaklaşık 760.000 hektarlık 9 İran eyaleti çekirge sürüsü tarafından istila edildi ve rakamın Haziran 2020’ye kadar aynı sayıda ilin dahil olduğu bir milyon hektara ulaşması bekleniyor.

Çekirge salgını riski bulunan diğer iller olarak Kerman, Güney Horasan, Kohgiluyeh ve Boyer-Ahmad ve Ilam eyaletlerini seçti.

Mir, sürüler İran’ı Afganistan’dan istila ederse Razavi Khorasan eyaleti için de yüksek bir risk olduğunu söyledi.

Şu anda, beş il istilalarla ilgileniyor.

Nisan 2019’da FAO uzmanları, görülmemiş bir salgının ardındaki ana nedenler üzerine gerekli çalışmaları yapmak için İran ve çekirge sürülerinin geldiği bölge ülkelerine gitti.

O tarihte bildirildiği gibi İran’a vuran çekirgeler Umman ve BAE’den ve çoğunlukla Suudi Arabistan’dan geldi.

Şubat ayının ortalarında FAO, kuzey Afrika ve Suudi Arabistan’da şiddetli yağışların tetiklediği çöl çekirge salgını alarmı vermişti.

Çin Çekirge ile mücadele için 100.000 ördek gönderdi

Express.co.uk’e göre Çin, Pakistan’a “onlarca yıldaki en çekirge saldırısı” ile mücadele etmek için 100.000 ördek gönderdi.

Kriz o kadar şiddetli ki ülke Şubat ayında ulusal bir acil durum ilan etti ve uluslararası topluma, ekinleri tahrip eden böceklerin büyük ölçekte mücadelesine yardım etmeye çağırdı.

Ördekler günde 200’den fazla çekirge yiyebilir ve bu yöntem pestisit püskürtmeye kıyasla ekonomik ve çevre dostudur.

ÇEKİRGE SÜRÜSÜ İSTİKAMETİNİ DEĞİŞTİRDİ

Çekirge sürüsünün güzergahını değiştirerek Türkiye sınırlarına kadar dayanması korkuları da beraberinde getirdi. Dünyada insanlar 2020 yılına büyük felaketler ile başlarken tarihte insanoğlu buna benzer felaketlerle karşı karşıya kalmıştı. Afrika’da ortaya çıkan çekirge istilası bir çok ülkeyi zor durumda bırakırken önce Hindistan’a oradan da Çin’e doğru hareketi bekleniyordu. Asıl korkulan ise oldu. Çekirge sürüsü yönünü değiştirerek ilk önce Pakistan, oradan da İran ve Irak’a doğru hareket ederek istikametini Türkiye sınırlarına doğru çevirdi.

Çekirge İstilası Nerede ?

Çekirge istilası şuna iran ve ırak sınırına kadar geldi. Oradan yönünü ülkemize çevirmesi bekleniyor.

Çekirge İstilası BBC Açıklamaları

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nden (FAO) Dominique Burgeon, çekirgelerin gıda krizine yol açacağını kaydetti.

Çekirge istilasını kontrol altına alma girişimleri şimdiye dek başarılı olmadı.

Havadan tarım ilaçları (pestisit) püskürtmenin en etkili yöntem olduğu, ancak bu ülkelerde kaynakların yetersiz olduğu ifade ediliyor.

Şimdiden yüz milyarları bulan çekirge sayısının daha da artmasından endişe ediliyor.

Çekirge İstilası Kıyamet Alametleri

Çekirgeler Allahın ordusudur. Diyen hadisler mevcut olup kuranı kerimde Allah-u Teâlâ Araf suresinin 133. ayetinde mealen şöyle buyuruyor: “BİZ DE KUDRETİMİZİN AYRI AYRI AYETLERİ OLMAK ÜZERE BAŞLARINA TUFAN GÖNDERDİK, ÇEKİRGE GÖNDERDİK, HAŞERAT GÖNDERDİK, KURBAĞALAR GÖNDERDİK, KAN GÖNDERDİK YİNE İNAD ETTİLER VE ÇOK MÜCRİM BİR KAVİM OLDULAR.” (ARAF SURESİNİN 133. AYETİ) kaynak: bakmis.com

Bir Yorum Yap