Kripto Para Haberleri

Kripto Paralarda Short ve Long Pozisyon Ne Demek

kripto paralarda short ve long pozisyon ne demek 15940

Kripto paralarla ilgilenenlerin sayısının arttığı bu günlerde yatırımcılar kripto piyasalarındaki çeşitli yatırım varyanslarını da araştırmaya başladılar. 

Özellikle yüksek kar marjı sağlayabilecek yöntemlerin ilgi çektiği son günlerde biz de bu yöntemlerden bir tanesini sizler için hazırladık. 

Kripto paralarda short long pozisyonu olarak anılan bu yatırım yöntemi hakkında bilgi vermeden önce kripto short ne demek ve short pozisyon ne demek soruları için de açıklayıcı bilgilerin verilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Şimdi hep beraber kripto paralarda short long pozisyonu ne demektir, nasıl alınır konularına daha yakından bakalım.

Kripto paralarda short ve long pozisyon nedir?

Kripto paralarda short long pozisyonunu anlatmaya başlamadan önce bu kavramların İngilizce’deki karşılıklarını yani kısa ve uzun kavramlarını aynen yansıttıklarını belirtelim. Nasıl mı? Hemen anlatalım.

Short pozisyonu ne demek?

Short yani kısa pozisyon, kısa süre içerisinde düşme ihtimali bulunduğu değerlendirilen ya da bir başka deyişle tahmin edilen kripto paralara yapılan yatırımı ifade eder. 

Short pozisyonda yatırımcılar, kısa sürede fiyatının düşeceğini öngördükleri kripto parayı yüksek fiyattan alırlar. Kripto paranın fiyatı sert bir şekilde düştükten sonra yine bu kripto paradan alıp eski fiyatından çok daha yüksek bir fiyattan satar ve kar ederler. 

Bu bir nevi spekülatif dönemlerde dalgalanma yaşanan para birimlerinde yapılan anlık alış satışlar gibidir. Tabi her zaman fiyatların bir anda da yükselmediği de olur. İşte bu da short pozisyonun riskidir denilebilir.

Long pozisyonu ne demek?

Long yani uzun pozisyon ise short pozisyonun tam tersine yatırım yaptığınız kripto paranın değerinin yükselmesini beklemenizi ifade eder. Bu yöntem short pozisyona göre daha az riskli görünse de adından da anlayacağımız gibi çok daha uzun süre beklememizi gerektirir. 

Bunu da daha anlaşılır bir şekilde örneklendirmek istersek döviz kurlarının oynak grafik çizdiği ve ileride hangi fiyatlarda olacağının tahmin edilemediği dönemlerde elinizdeki para ile en güvenilir yatırım araçlarından biri olarak görülen altın almanızı söyleyebiliriz.

Kripto paralarda short ve long pozisyonlara, kripto long short miktarlari konularına ilişkin genel bilgiler verdikten sonra şimdi de short pozisyonu açma işlemini daha yakından inceleyelim.

0 QiKMhN7GoLu7rbrfjH1N pJBqFfAqbyKZhAjbVfEaHHvNlPVg7NjzU4GJgH5gcFPSRajqRsEV0UfmsitmG8 wPoZJL7ShIRvw OT3wdmANCmaZ ISkHITGr69lI6XYYNBe2gHlTsF64l8Ih6BeaBb4a7vDoOlaKcYLCM0

Short pozisyon açmak ne demek?

Short pozisyonun ne olduğunu yukarıda anlatmıştık. Burada ise short pozisyon açmak ne anlama gelir, short pozisyon nasıl açılır, kripto para short ne demek sorularını yanıtlamaya çalışacağız. İlk olarak short pozisyon açmanın ne anlama geldiğinden bahsedelim. 

Kripto paralarda short pozisyon açmak, kısa süre içinde düşeceğini tahmin ettiğiniz kripto parayı yüksek fiyatla satın almak demektir. Peki bunu nasıl yaparsınız, işte bu da ikinci sorunun cevabı. Kripto paralarla short pozisyonu açmak için çok çeşitli yöntemler vardır. 

Biz burada sizlere bu yöntemlerden en çok kullanılan dört tanesini tanıtacağız.

Ayrıca yöntemlere geçmeden şunu da belirtelim ki burada her ne kadar short pozisyondan bahsedecek olsak da bazı yöntemlerin long pozisyona da uygun olduğunu yazımız içerisinde fark edeceksiniz. Haydi şimdi yöntemlerin nasıl işlediğine hep birlikte bakalım.

Marjin ticareti tekniği

Kripto para piyasalarında short ve long pozisyon açmak için çok farklı yöntemler bulunsa da bunlar arasında işlemlerinizi en basit şekilde yürütebileceğiniz yöntemlerden biri marjin ticareti tekniğidir. 

Marjin işlemlerinin yapılabildiği kripto para uygulamaları veya platformları üzerinden uygulamada ya da platformda yer alan brokerlardan birinden borç temin edebilir ve aldığınız bu borç ile kripto paralarla long short pozisyonları açabilirsiniz.

Dc0WDgwYkuykItYggsDkPMZAcFJuXEfhKEvljvhIltOh 079QFfOfKMiX7X qlVMeJfCVTYpufs1ASgu7zzkAjWvfB0b7HAr3GWGSdFL4BjgPXyZDSc5xAPixMu3EUvb6

Açığa satış taktiği

Bu yöntem de bulunduğunuz kripto para platformunda elinizde bulunan kripto parayı cari yani akıştaki fiyattan satmanıza dayanmaktadır. Böylece short pozisyonu açmış olursunuz ve bundan sonra yapmanız gereken şey sattığınız kripto paranın fiyatının düşmesini beklemektir.

Sürekli swap yöntemi

Sürekli swap yöntemi sayesinde kripto para yatırımcıları hiçbir vadeye bağlı kalmadan işlemlerine devam edebilirler. 

Bu yöntemde yatırımcıların kripto piyasasına yapacakları yatırım için ayırdıkları para çok az da olsa yüksek hacimli işlemler yapabilmeleri mümkündür. Marjin gereksinimleri karşılandığı müddetçe bu yüksek hacimli işlemlerin devam etmesine herhangi bir engel çıkmaz ve pozisyonlar daima açık konumda olurlar. 

Sürekli swap sözleşmelerinin bir diğer iyi tarafı da kaldıraç oranlarını 100x’e kadar yükseltebilmesidir. Sürekli swaplarda yapılan büyük hacimli işlemler için en büyük risklerden biri ise fiyat kaymalarının yaşanabilmesi ihtimalidir. 

Tabii bu konuda da kripto para platformlarının çok sayıda önleyici tedbirleri ve yatırımcılara yön vermeye yönelik uyarıcı bilgilendirmeleri mevcuttur.

kn2U2z 3UKT8T6zGwjlDhucuzofUwxxGPRIFhN xFTv ikyllfq6iyDXmQ1GysPmPBR B0sIZizekD s2T5sFGAZEg2eG6jfVu1 TD

Para yatırmak

Short ve long pozisyon alma hakkında burada bahsedeceğimiz son yöntem para yatırmak. Bir kripto para uygulaması ya da platformu üzerinden kolaylıkla gerçekleştireceğiniz bu yöntemi üç aşamadan oluşmakta. Şimdi sizlere hemen hemen bütün platformlarda ortak olan bu aşamaları sıralayacağız.

1. Aşama- Hesap ya da kayıt oluşturma

Sanal ortamda yer alan ve işlem yapmak istediğiniz hemen her işte olduğu gibi bu uygulamalarda da bir hesap açmanız başka bir söylemle platforma kaydolmanız gerekmektedir. 

Çoğu internet sitesinde olduğu gibi kolaylıkla fark edilecek şekilde ve görünür bir yerde “kaydol” “haydi başla” “hesap aç” gibi giriş cümlelerinin bulunduğu butonlara tıklayıp uygulamanın sizden istediği kayıt bilgilerini eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra başarılı bir şekilde hesap açmış olursunuz. 

Bu noktada şaşırmamanız için belirtmek isteriz ki, bazı uygulamalar e-mail veya cep numarası üzerinden teyit linki ya da kodu gönderebiliyorlar, aklınızda bulunsun.

2. Aşama- Yatırım yapma

Bu aşamada öncelikli olarak yapmanız gereken şey eğer yoksa kendinize bir cüzdan açmak olacaktır. 

Genel olarak birçok kripto para uygulamasında hesap açma işleminin hemen ardından ya uygulama tarafından otomatik olarak boş bir cüzdan oluşturulur ya da uygulama sizi cüzdan açmaya yönlendirir. 

Eğer kullandığınız platformda bu iki seçenek de yoksa yapmanız gereken tek şey “cüzdan aç/oluştur” kısmına tıklamak. 

Mevcut bir cüzdanınız varsa buradaki paraları transfer ederek de short ya da long pozisyon için hazırlık yapabilirsiniz.

3. Aşama- Satın alma

Bir kripto para platformundaki hesabınızda kripto para bulunan bir cüzdana sahip iseniz kripto paralarla short veya long pozisyon açabilmek için son yapacağınız şey uygulamanın alış satış ana ekranına gelerek belirlediğiniz kripto paradan satın almaktır. 

Tabii burada kripto parayı satın almadan önce vereceğiniz bir takım emirleri düzenlemeniz gerekmektedir. Bu emirler kripto para piyasalarında yapacağınız her işlemden önce yatırımlarınızın ve paranızın güvende kalması açısından oldukça önemli. 

zh4t8LwzpOQrTPMS FYlM5SoGGO8YD0v4eISly8WamXUIg2rBIA3Xre5HCnjW zn3KlG9JEikeqcA6cjx QsC98PuniNmZ1bBzMPyDGz07Wb0qhxkGflaMJTgxyYL 2bdAHFSL4SGriCN Zr3pjgmS5fM2w6h3WMRcXTpb1ZGXHZ RCyzQK1ktIA0Q52nHGqCiOMw

Elbette uygulama ve platformlarda bu emirlerle ilgili de açıklayıcı bilgiler ve yönlendirmeler bulunmaktadır. Bahsettiğimiz emirleri düzenledikten sonra short pozisyon açmak istediğiniz kripto paradan “sat/kısa” seçeneğini kullanarak satın alabilirsiniz. 

Long pozisyon oluşturmak için de aynı yerde bulunan “sat/uzun” kısmını seçmeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra short pozisyon açtıysanız satın aldığınız kripto paranın fiyatının düşmesini, long pozisyon açtıysanız yükselmesini beklemeniz gerekiyor.

Kripto paralarda short long pozisyon nedir konusunu anlatmaya çalıştığımız bu yazımızın son kısmında short ve long pozisyonların birbirine göre artılarından ve eksilerinden de bahsetmek isteriz. 

Short pozisyonlarda risk daha fazla gibi görünse de kısa sürede daha fazla kar etme olasılığı bulunmaktadır. Long pozisyonlarda ise zarar etme ihtimali daha az görünse de elde edilecek kazanç için uzun bir süre beklemek gerekebilir. Tercih sizin.

Bir Yorum Yap