Nedir

Kuruma İbraz Ne Demek

Kuruma İbraz Ne Demek

Ticari alanlarda çok sık rastlanan kuruma ibraz ne demek araştırmalarında bu kavramın hukuki niteliği olması açısından cevabı oldukça önemlidir. Taraflar arasında anlaşmazlık yaşandığında kuruma ibraz gerekli ifadesi kullanılır. Mahkemelerde ticari defterler sunulur. Anlaşmazlığa neden olan durum delilleri ile birlikte incelenir. Bazı durumlarda ise iş başvurularında bireyin çalışmasına engel olabilecek durumunun olup olmadığı belgeler istenir. Bunun yanında adli sicil, kişisel belgeler, ikamet belgesi ve sağlık raporu da talep edilir. Bu şekilde belgelerin kuruma teslim edilmesi ile belgeler kuruma ibraz edilmesi olarak ifade edilir. İbraz kavramı genel olarak resmilik barındırır. Bu nedenle resmi yazışmalarda ve işlemlerde kullanılır.

İlginizi çekebilir: Kurum Talebi Ne Demek

Kuruma İbraz

İbraz etmek vermek, ortaya çıkarmak ve göstermek anlamlarında kullanılabilir. Kelimenin kökeni Arapçadır. Büruz sözcüğünden türeyen bu kelime günümüzde resmi yazışmalarda tercih edilir. Resmi yazışmalarda ibraz etmek kullanıldığında kimlik ya da evrak teslimi olarak anlamlandırılabilir. Belge ve evrakları göstermek olarak ta değerlendirilebilir. Eğer kuruma ibraz ne demek şeklinde araştırmalar yapılıyor ise belge ya da bilgilerin kuruma teslim edilmesi ya da gösterilmesi olarak bu kavram değerlendirilebilir. Bazı yerlerde aslı ibraz edilmek kaydı ile şeklinde ibarelere rastlanılabilir. Bu ifade ise belgenin aslını kurum ya da kuruluşlara göstermiş ya da vermiş anlamı bulunur. Geniş bir şekilde ifade etmek gerekir ise herhangi bir belge kurum ya da kuruluşa verileceği zaman aslı ibraz edilmek kaydıyla şeklinde ifadeler karşınıza çıkar. İş başvurularınızda diploma talep ediliyor ise diplomanın fotokopisini verirken aslı ibraz edilmelidir, şeklinde taleplerle karşılaşabilirsiniz.

Kurum İbraz Ne Demek

Kurum olarak ifade edilen kuruluşlar arasında bakanlıklar, belediyeler, valilikler, kaymakamlıklar gibi resmi kurumlar sayılabilir. Bu alandaki her kurum ile ilişkilerinizde kurumların talepleri olabilir. Eğer evrak ya da dilekçe teslim edilecek ise evraklarınızı ibraz ettiğinize dair kuruma ibraz ifadesini kullanabilirsiniz. Herhangi bir yerde kuruma ibraz ne demek şeklinde bir soru ile karşılaşanlar bunun ilan etmek, göstermek, belgeyi teslim etmek anlamında kullanıldığını bilmelidir. Bunlardan biri de kimlik ibrazı olabilir. Bu kelime grubu ile çok sık karşılaşırsınız. Kimliğin talep edilmesi halinde talep eden yetkiliye kimliğin gösterilmesi olarak bu ibare tanımlanabilir. Resmi işlemlerin yürütülmesi aşamasında kimlik ibrazı talep edilebilir. Basit bir trafik kontrolünden hastane işlemlerinin yapılmasına, eğitim hayatınızda kayıtların yapılmasına kadar pek çok alanda kimlik ibrazı talepleri ile karşılaşabilirsiniz.

İbraz Etmek Ne Demek

Çıkarıp göstermek, ortaya koymak anlamlarında kullanılan ibraz etmek, genel anlamda mesleki bir terimdir. Bu kelime daha çok resmi işlemlerde kullanılır. Halk arasında beyaz etmek ile eş anlamda kullanılan ibraz etmek tam olarak birbirini karşılamıyor. Özel ve ya tüzel kişilerden belge isterken bu ifade kullanılır. Resmi kurumlarla iş yaparken kuruma ibraz ne demek soruları ile çok sık bir şekilde karşılaşabilirsiniz.

En çok mahkemelerde görülen davalarda kuruma ibraz kelime grubu ile karşılaşılır. Bunun yanında askerlik durum belgesi, öğrenci belgesi gibi resmi alanlarda kullanılacak belgeler alınırken de bu ifade karşınıza çıkar. Anlamını bilmediğinizde kuruma ibraz ne demek şeklinde araştırmalar yapabilirsiniz. Kelime olarak değerlendirildiğinde herhangi bir durumu ya da yaşanan olayı resmi bir kuruma belgesi ile bilgilendirmek amacı ile kuruma belge sunmaya kuruma ibraz denilir. Hakkınızdaki iddiaları kanıtlamak için bilirkişi incelemesi için mahkemelere sunduğunuz kimlik belgesi, sağlık raporu kuruma ibraz edilmiş olacaktır. Hukuki ve ticari alanda bu terimlere çok sık rastlanır. Doğru bir şekilde işlem yapabilmek için kelime gruplarının anlamlarını doğru bir şekilde bilmek gereklidir.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*