Nedir

Kurum Talebi Ne Demek

Kurum Talebi Ne Demek

Genel anlamı ile kurumların önerdiği ya da istediği herhangi şey olabilmesi kurum talebi ne demek sorusunun cevabıdır. Özel kuruluşlar, tüm kamu kuruluşları, müdürlükler ve bakanlıklar farklı alanlardaki kişi ya da kuruluşlardan taleplerde bulunabilir. Yapılan bu talebe ise kurum talebi denilir. Herhangi bir kurumun önerdiği ve istediği herhangi bir şeye de kurum talebi denilmektedir. Kurumlar arasında TBMM, Milli Eğitim Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı gibi yerler gösterilebilir. Bu kurumlarda bireylerden ya da farklı kuruluşlarda belge ve bilgi talep edebilir. Bu işlemler resmi olarak düzenlendiğinde kurum talebi ifadesi kullanılır. Milli Eğitim Bakanlığı bireylerden evraklar talep edebilir, bu durumda kurum talebi olarak öğrenci belgesi talep edildi, denilebilir.

İlginizi çekebilir: Kuruma İbraz Ne Demek

Kuruma İbraz ve Kurum Talebi Ne Demek

Resmi kurumlarda işlemler yaparken sıklıkla ibraz ve kurum talebi ne demek araştırmaları ile karşılaşabilirsiniz. İbraz ortaya çıkarmak anlamındadır. Talep etmek ise istemek anlamında kullanılır. Genel olarak bu kelime grupları özel ve tüzel kişilerden istenir. İbraz etmek için örnek olarak siyası partilerin mal varlıklarını ibraz etmesi talep edilir. Bunun açılımı parti liderlerinin şeffaf bir siyaset izlemesi gerekliliğidir. Mal varlığını ibraz etmesi demek, mal varlığı hakkında bilgi vermesidir. Belgelerle birlikte açıklama yapmasıdır. İbraz etmek ilan etmek ile eş anlamı olarak kullanılabilir. Ancak ibraz kelimesi resmi işlemlerde yer alır. Resmi yazışmalarda ilan etmek yerine ibraz etmek şeklinde kelime gruplarının kullanılması daha uygun olacaktır.

Kuruma İbraz Kurum Talebi Farkı

Resmi makamlara kurumlar deniliyor. Kurumlar herhangi bir belge istiyor ise kuruma ibraz etmiş olursunuz. Yani göstermiş ya da vermiş olursunuz. Kurum talebi ise kurumun o belgeyi istemesine karşılık gelen resmi ifadedir. Bu alanda kurum talebi ne demek şeklinde araştırmalar yapanlar resmi makamlardan gelen bu belgelerde bu tarz kelime gruplarına rastlayabilir.Resmi bir belgenin hazırlanmasında günlük konuşma dili yerine daha resmi kalıplara yer verilmesi gereklidir. Bu nedenle kelimeleri seçerken daha kurumsal ifadelere yer verilir. Bunlar arasında kurum talebi ve kuruma ibraz ifadeleri de yer alır. Kurum sizden belge talep ederken bunun kurum talebi olarak ifade eder. Siz belgeyi kuruma sunarken belge ibrazı olarak tanımlarsınız.

Pek çok işlem artık online olarak yapılmaya başlandı. E- devlet üzerinden işlem yaparken bazı belgelerin veriliş nedeni olarak kurum talebi ya da kuruma ibraz seçenekleri ile karşılaşabilirsiniz. Kurum belgeyi kendisi talep ediyor ise kurum talebi seçeneği işaretlenir. Ek olarak vermek istediğiniz belgeler var ise kuruma ibraz seçeneğini işaretleyerek belgelerinizi kuruma iletebilirsiniz. Bu gibi online olarak resmi işlemler yürütürken bireyler kurum talebi ne demek şeklinde araştırmalar ile karşılaşabilirler. Talep etmek bir şeyi istemek şeklinde kolayca anlaşılabilir. Ancak ibraz kelimesi herkes tarafından bilinmeyebilir.

Hukuki ve ticari alanda bu tarz kelime grupları ile çok fazla karşılaşırsınız. Özellikle kurum talebi ne demek kelime grubu en basitinden bir muhtarlıktaki işleminizde bile karşınıza çıkabilir. İşlemlerinizin doğru ve sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için bu kelime gruplarının ne anlama geldiğini çok iyi bir şekilde bilmek gereklidir. Kurum talebi denildiğinde bu kelime  grubunun genellikle kuruluşun kendi kullanılır ve genellikle bu ifade ile çeşitli belgeler talep eder. İbraz denildiğinde ise sizde istenen belgeleri teslim ederken, dilekçe ya da belge sunabilir. Bu evraklarda kuruma ibraz ederim, şeklinde ifadelerle belgelerinizi talep eden kuruma teslim edebilirsiniz. Bu şekilde kelime grupları kullanarak daha kurumsal ifadelerle resmi iş takibi yapmış olursunuz.

1 Yorum

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*