Bottarga Nedir?

bottarga

Bottarga, genellikle Sardalya, Tunus, Libya, Türkiye ve İtalya gibi bazı Akdeniz ülkelerinde yapılan bir lezzetli tuzlu yemektir. Bottarga, genellikle mürekkep balığı veya levrek gibi bazı tuzlu su balıklarının gözlerinin çıkarılması ve tuzlanması ile yapılır. Tuzlu ve taze balık eti, sıkıca sarmalanarak, kurutulur veya güneşte kurutulur.Sonra, ince dilimler halinde kesilir ve servis edilir. Sıklıkla pastalar, makarnalar, salatalar veya dürümler gibi yemeklerle servis edilir. Özellikle Türkiye’de özellikle Akdeniz bölgesinde çok popüler bir lezzet olmasına rağmen, dünya genelinde de bilinmektedir.

Bottarga nasıl tüketilir?

Bottarga, genellikle ince dilimler halinde tüketilir. Dilimlerin kalınlığı kişinin tercihine göre değişebilir, ancak genellikle 0.5 ila 1 mm arasında olur. Dilimler, dilimlenmiş limon ile veya zeytinyağı ile birlikte, ekstra virgin zeytinyağı, baharatlar ve bazen de taze soğan dilimleri ile süslenerek servis edilir.

Bir diğer popüler tarifi dilimlenmiş bottarga ile makarna soslarına eklemektir. Bu ekleme ile makarna al dente olduğu zaman lezzet çok daha fazla artar.

Bottarga, ayrıca, dilimler halinde veya toz halinde, hamur işleri, salatalar, dürümler veya pizzalar gibi diğer yemeklerde kullanılabilir.

Bottarga tuzlu olduğu için yemeğin yanında genellikle sadece su içilir. Ancak, siyah veya beyaz şarap da iyi uymaktadır.

Bottarga nerelerde kullanılır?

Bottarga, genellikle Sardalya, Tunus, Libya, Türkiye ve İtalya gibi bazı Akdeniz ülkelerinde yapılır ve kullanılır. Özellikle Türkiye’de özellikle Akdeniz bölgesinde çok popüler bir lezzet olmasına rağmen, dünya genelinde de bilinmektedir.

İtalya’da, Sardinya ve Sicilya adalarında, bottarga, özellikle Spaghetti alla bottarga gibi makarna yemeklerinde kullanılır. Aynı şekilde Türkiye Akdeniz bölgesinde de balık soslarına, makarnalara ve pizzalara katılır.

İtalya genelinde, bottarga aynı zamanda yanında yer alan yerli bir yemek olarak servis edilir, yanı sıra, restoranların ikinci bir hizmet olarak kullanılır. Ayrıca, çok sayıda meyve ve sebzelerle birlikte servis edilebilir, hatta meyve ve sebzelerle birlikte bottarga sandviçları dahi yapılabilir.

Bottarga genellikle yurtdışındaki yerlerde de ismiyle bilinir ama hemen hemen tüm dünyada yapılıp kullanılabilir.

Yorum yapın