Finans

Nasıl Para Biriktirilir

nasil para biriktirilir 1624

Günlük hayatımızda işe veya okula giderken, eve dönerken, çok fazla şey dikkatimizi çekiyor ve ihtiyacımız olmasa bile birçok şeye gereksiz para harcıyoruz. Bu yüzden belki de asıl ihtiyacımız olan şeylere odaklanamıyoruz, para ayıramıyoruz ve zorluk yaşıyoruz. Biz de ihtiyacımız olanları fark edip maddi imkânlarımızı bunlara ayırmak üzere nasıl para biriktirilir merak eden herkes için bu yazıyı hazırladık. Keyifli okumalar.

Nasıl Para Biriktirilir? Para Biriktirme Yolları

Para biriktirme yollarına başlamadan önce derinlemesine nerelere para harcadığınızı tespit edip bir değerlendirme yapmalısınız. Harcadığınız her şeyin bir listesini tutarak gelir gider dengenizi gözlemleyebilirsiniz. Sonrasında asıl ihtiyaçlarınıza karar verebilirsiniz ve buna göre harcamalarınızı kısma yoluna gidebilirsiniz. Nasıl para biriktirilir diye düşünenler bu noktalara dikkat etmeliler.

Önceliklerinizi belirleyin.

Gerçekten ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz şeyleri belirleyin ve geriye kalan bütün harcamalarınızı kısıtlayın. Listenizi çıkardıktan sonra en çok nereye para harcıyorsunuz buna dikkat edin ve mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.

Zaman dilimlerinden yararlanın.

En iyi para biriktirme yöntemleri fikirlerinden biri de gelirinizi zaman dilimlerine paylaştırarak harcama yöntemidir. Elinize geçen maaşınızı haftalara bölerek daha iyi kontrol edebilirsiniz. Böylece her hafta değişebilen ihtiyaçlarınızı daha iyi gözlemleme ve gelirinizi daha belirgin planlama imkânı yaratmış olursunuz.

İhtiyaçlarınızı giderirken kontrollü olun.

En büyük israf yaptığımız alışverişlerde aldığımız ürünlere dikkat etmemek. “Nasıl para biriktirilir?” diye kara kara düşünüyorsanız alacağınız ürünler üzerinde daha fazla düşünmelisiniz. Aldığınız her ne ise uzun ömürlü ve kullanışlı olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle kıyafet, ayakkabı gibi ürünleri satın alırken uzun ömürlü ve dayanıklı olmaması kısa sürede tekrar yenisinin alınmasını gerektiriyor. Bu sebeple satın alacağınız ürünleri dikkatle incelemeli ve ona göre karar vermelisiniz.

Yemeğinizi ve kahvenizi evde yapın.

Dışarı çıkacağınız zaman nasıl yemek yiyeceğinizi planlamalısınız. Bu konuda en makul olan şey evde yemeğinizi kendiniz hazırlayıp gideceğiniz yere kavanozlarla taşımak. İlk başta taşıması ve alışması zor olabilir fakat bütçenizin çoğunu dışarda yemek yemeye harcıyorsanız bu alışkanlığı edindiğinizde aradaki farkı keşfedeceksiniz. Aynısını çay ve kahve için de yapın. Kullanışlı bir termos işinize oldukça yarayacaktır.

Yanınızda su şişesi taşıyın.

Dışarı çıktığımızda satın aldığımız plastik şişedeki sular hem gereksiz plastik tüketimine sebep oluyor hem de gereksiz para harcattırıyor. Cam ya da çelik bir şişe alıp evden taşımanız birikim yapmanıza yardımcı olacaktır.

Kredi kartlarınızı azaltın.

Para biriktirmenin püf noktaları aslında çoğu kişinin bildiği fakat uygulamakta zorlandığı maddelerden oluşuyor. Fazla kredi kartı kullanmak herkesin bildiği gibi daha fazla harcamaya sebep oluyor fakat kredi kartlarını kapatmak o kadar da kolay olmuyor. Bizim önerimiz bütün kartları kapatmaktan ziyade sadece tek bir kredi kartı kullanmanız. Böylece kontrol etmeniz gereken kart sayısı azalacak ve harcamalarınızı daha kolay değerlendirebileceksiniz.

Bozuk paralarınızın değerini bilin.

Bozuk paralar size tek başlarına bir anlam ifade etmiyorsa kesinlikle yanlış düşünüyorsunuz. Bir kumbara edinin ve eve geldiğinizde cüzdanınızda kalan bütün bozuklukları bu kumbaraya atın. Dolduğunda açın. Bu süre içerisinde hiç çaba harcamadan biriktirdiğiniz miktara inanamayacaksınız. Evde para biriktirme yöntemlerinden en kolayı bu olacaktır.

Mutlaka Okumalısın: Evde Boncuk Dizme İşi

Öğrenciler İçin Kolayca Nasıl Para Biriktirilir?

Öğrencilerin birçoğu nasıl para biriktirilir diye uzun uzun düşünüp bir sonuca varamamaktadır. Biz de öğrenciler için kolay sayılabilecek birkaç madde ekledik.

  • Yemekhanede yiyin.

Eğer yurtta ya da evde yemek yapma şansınız çok olmuyorsa ya da üşeniyorsanız dışarda yemek yemek yerine okulunuzun yemekhanesinde yiyin.

  • Abur cubur yerine meyve yiyin.

Söylenen en klişe şeylerden biri olarak meyve yemeye alışmanın aslında size birçok faydası dokunacak. Hem abur cuburun pahalılığından kurtulacaksınız hem de meyve yedikçe abur cubura bağımlılığınız azalacak.

  • Öğrenci indirimlerini takip edin.

Ulaşım konusunda ve birçok etkinlikte öğrenci indirimi bulunuyor. Mutlaka bunlardan haberdar olun. Bu maddeleri uyguladıkça artık nasıl para biriktirilir diye araştırmak zorunda kalmayacaksınız.

Bir Yorum Yap