Sağlık

Corona Virüsü Nedir

Corona Virüsü nedir nasıl bulaşır ve nasıl tedavi edilir? Corona virüsü bitkisel tedavi - Çin'den çıkarak dünyayı sarmaya başlayan Korona virüsü

Son günlerde sağlık gündemine oturan coronavirüs hakkında birçok şey yazıldı ve çizildi. Corona virüsü adından da anlaşılacağı gibi virüs kaynaklı bir solunum  hastalığıdır ve bu hastalık çeşitli türlere ayrılmaktadır. Asya Afrika ve Avrupa’da 2012 yılından beri bu virüs biliniyor ve şu ana kadar Ortadoğu’da sadece 2014 yılında 860 kişinin ölmesine yol açmış bir hastalıktır.  2015 yılında Arap Yarımadası’nda SARS olarak kısaltılan bu hastalık 774 kişinin ölümüne yol açmıştı. SARS, corona salgınından çok daha tehlikeli solunum yolu hastalığıdır ve öldürücüdür.  Hem SARS hem de Çin’de yeni ortaya çıkan corona virüsü hastalığı aynı virüsün farklı türevlerinden kaynaklanıyor. Peki corona virüsü nedir belirtileri nelerdir ve nasıl bulaşı?

2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 300 Korona virüsü vakası ortaya çıkarıldı. Bu hastalık öksürük burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı, ateş, ishal,  ile tipik bir grip hastalığı belirtisi gösteriyor. Çocuklara bulaştığında ise orta kulak enfeksiyonları ve beyin zarı iltihabına yol açıyor. Öksürme hapşırma yüksek ateş ellerde titreme ve kalp çarpıntısı gibi başka belirtileri de var.

corona virusu nedir
Corona Virüsü Nedir 3

Corona virüsü hastalığının belirtileri

 Çoğunlukla öksürük burun akıntısı boğaz ağrısı ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi belirtileri olan Coronavirüs hastaları için, hastalığın teşhisinde boğaz kültürü ve kan örnekleri alınarak laboratuvar ortamında test edilerek ortaya çıkarılıyor. Eğer bu Corona virüs enfeksiyonu alt solunum yollarına yayılırsa özellikle yaşlı insanlarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda ve kalp hastalarında ölüme neden olabilir.

Corona Virüsü  Korunma yolları

 Coronavirüs hastalığının bulaşmasını önlemek için insanlarla fazla diyaloğa girmemek lazım, ellerin sıcak suyla ve sabunla yıkanması ve alkol bazlı dezenfektan sıvılarla iyice temizlenmesi önerilmektedir. Ellerin, gözlerden burundan ve ağızdan uzak tutulması da bir başka önlemdir. Enfekte olmuş kişilerden kesinlikle uzakta kalmak gereklidir,  bu virüse bağlı olmayan soğuk algınlığı ve grip hastalığının her an virüs hastalığına çevrilebilmesi, ya da belirtilerin, griple karıştırılması riski vardır.

Çin’de Korona Virüsü için alınan önlemler

Çin’den Sadece bu hastalığı tedavi etmek için 6 gün içerisinde yepyeni bir hastane inşa ediliyor, bu hastanenin bin yataklı bir kapasiteye sahip olacağı ifade edildi. Geçtiğimiz günlerde Çin wuhan kentinde ortaya çıkan bu hastalık ile mücadele edebilmek için Çin hükümeti tarafından 6 gün içerisinde tamamlanmak üzere hastane inşaatına başlandı. Bu hastanenin yapımında çok sayıda kazıcı ve buldozer görev yapmaya başladı. Bu hastanenin ayırt edici özelliği, sadece Corona virüsünden etkilenenlerin tedavi edilmesi olacak. 2002 yılında sars virüsünün yayılmasının ardından 800 kişinin ölmesi, hem halkı hem de yetkilileri endişelendiriyor. Çin gibi kalabalık bir ülkede, bu virüsün yayılması an meselesi Corona virüs bazı hastalarda boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, yüksek ateş, ishal, böbrek yetmezliği gibi sonuçlar da doğurabiliyor bu yüzden son derece tehlikeli bir hastalıktır. corona virüsü nasıl bulaşır, corona virüsü insandaki belirtileri, corona virüsü belirtileri nelerdir

Uzmanların ifade ettiğine göre coronavirüs yine aynı tehlikeli virüs grubundan olan SARS hastalığından daha az öldürücüdür. Ama bu açıklama pek rahatlatıcı değil. Çin’de yetkililer bu işi şansa bırakmayarak birçok kritik bölgeyi sağlık taramasından geçirip ilaçlamaya başladı. Sadece bu virüsten hastalanan insanları tedavi altına alarak hastalığı iyice kontrol altına aldıktan sonra 6 günde inşa edilen bu hastane yıkılacak.

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*