Hukuk

Erkek hangi hallerde nafaka ödenmez

Erkek hangi hallerde nafaka ödenmez - Hangi Durumlarda Nafaka Kesilir - erkek hangi hallerde nafaka ödemez - nafaka hangi durumda kesilir

Çiftlerin boşanmaları sonrasında bir tarafın diğer taraftan kanunlar doğrultusunda aldığı ücrete nafaka adı verilmektedir. Çiftlerden nafaka talebinde bulunan tarafın, nafaka alabilmesi için bazı yasal maddelere uyması gerekir. Her evlilik sonrasında nafaka bağlanması söz konusu olmayabilir. Ayrıca her boşanma sonrası için sabit bir nafaka ücreti yoktur. Tarafların hayat durumlarına ve bir çok değişkenin göz önünde bulundurulması sonucu nafaka ücreti belirlenir. Nafaka hangi hallerde ödenmez , erkek hangi hallerde nafaka ödenmez , nafaka hangi durumlarda kesilir , merak ediyorsanız yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Erkek Hangi Hallerde Nafaka Ödemez ?

Gelir düzeyinin durumu ise gelir kaynaklarına bakılarak rahatlıkla ortaya çıkabilmektedir. Mahkeme bu konu hakkında araştırma yapılması için belirli bir zaman çalışma yapacaktır. Bu çalışma sonrasında yoksulluk nafakası talep eden tarafın boşandıktan sonra yoksulluk seviyesine düşmeyeceğine kanaat getirilirse yoksulluk nafakası bağlanılmayacaktır. Nafaka hangi hallerde ödenmez sorusunun cevabı bu şekildedir.

Nafaka Çeşitleri

Nafaka hangi hallerde ödenmez sorusunun cevabından önce nafaka çeşitlerini incelemekte fayda var. Üç çeşit nafaka vardır. Her birinin talep edilme veya iptal edilme şartları birbirinden farklı olup kişi hangi nafaka seçeneği üzerinden nafaka başvurusunda bulunacağını iyi belirlemelidir.

Tedbir Nafakası

Evin geçerli sebeplerden dolayı terk edilmesinden sonra talep edilebilen bir nafaka çeşididir. Tedbir nafakası talep edebilmek için evi terkeden tarafın kanunen geçerli sebeplerden dolayı evi terk etmiş olması gerekir. Bu nedenlere şiddet, uyuşturucu kullanımı, aldatma vs sayılabilir. Evin terk edilmesinden sonra ortada henüz bir boşanma davası yoksa tedbir nafakası talep edilebilir. Ayrıca boşanma davası sürecinde eş ve varsa çocukların geçimi için hakim tarafından tedbir nafakası kararı verilebilir. Bu nafaka hangi hallerde ödenmez veya son bulur sorusuna ise şöyle bir yanıt verebiliriz. Boşanma davasından önce karar verilen tedbir nafakası hakimin yeni kararına kadar devam eder.

İştirak Nafakası

İştirak nafakası ile birazdan sözedeceğimiz yoksulluk nafakası birbiri ile karıştırılmamalıdır. İştirak nafakası ergenlik yaşına gelmemiş çocuğun velayetini alan tarafa , diğer tarafın ödediği nafaka çeşididir. Bu nafaka hangi durumlarda alınır biraz buna açıklık getirmekte fayda var.

İştirak nafakası nafakayı ödeyecek tarafın maddi ödeme gücü doğrultusunda belirlenen ücret üzerinden alınabilir. Yani iştirak nafakası belirlenirken, sadece nafakayı talep eden tarafın durumu göz önüne alınmaz ayrıca nafakayı ödeyecek tarafında maddi durumu ayrıca araştırılır. İştirak 2019 nafaka ücretleri sabit bir meblağ olarak belirlenmemektedir.

Tarafların durumlarına ve söz konusu çocuğun veya çocukların ihtiyaçlarına göre hesaplanmaktadır. İştirak nafakası alan veya iştirak nafakası ödeyen tarafların merak ettiği bir diğer konu da iştirak nafaka hangi hallerde ödenmez. Söz konusu çocuk 18 yaşına gelene kadar iştirak nafakası devam eder.

Yoksulluk Nafakası

Çiftlerin boşanma kararının verilmesinden sonra taraflardan birinin yoksulluk durumuna düşmesi halinde diğer tarafın yoksulluk düzeyine düşen kişiye ödediği nafaka çeşitidir. Yoksulluk nafakası alan tarafın geçim seviyesinin düşük olması gerekir ekstra bir gelirinin olması bu nafakadan yararlanamamsına neden olabilir. Erkek hangi hallerde nafaka ödemez sorusuna açık bir cevap olarak karşı tarafın ekstra bir gelirinin olması cevap olarak verilebilir.

Yoksulluk nafakası boşanma davasına bakan hakim tarafından verilir. Gerekli incelemelerin yapılmasından sonra eğer taraflardan birisi boşanma dolayısıyla yoksulluk seviyesine düşüyorsa mağduriyeti ortadan kaldırmak için bu nafaka çeşidi bağlanabilir.

Yoksulluk ile iştirak nafakası birbiri ile karıştırılmamalıdır. Yoksulluk nafakasının bağlanması için illa çocuğun olması veya çocuğun velayetinin alınması gerekmez. Yoksulluk nafaka hangi hallerde ödenmez sorusu ise tam bu noktada ortaya çıkmaktadır. Boşanma sonrasında yoksulluk nafakası talep eden taraf eğer gelir düzeyi olarak iyi bir seviyedeyse yoksulluk nafakası bağlanmayabilir.

1 Yorum

  • SELAMLAR 13 SENE ÖNCE BOŞANDIĞIM EŞİM,3 SENE ÖNCE EVLENDİ NAFAKA ÖDEMEMİ DURDURDU.BENDE 2 TANE ÇOCUĞUMA OTOMATİK ÖDEME TALİMATI İLE PARA GÖNDERMEKTEYİM.FAKAT RESMİ NİKAH YAPMADIKLARINI ÖĞRENDİM.AYRILIRSA TEKRAR NAFAKA ALABİLİR BENDEN.BUNUN İÇİN NE YAPMALIYIM.TEŞEKKÜRLER..

Bir Yorum Yap

Değerlendirin*