Maaş

Mali Müşavir Maaşı 2023 , Mali Müşavir Maaşı Ne Kadar ?

mali musavir maasi 2023 mali musavir maasi ne kadar 9549

Mali Müşavir Maaşı 2023 , Mali Müşavir Maaşı Ne Kadar ? Türkiye’ de her şehirde en az bir tane üniversite bulunmaktadır. Ülkemizdeki mevcut üniversite sayısı 209 olmakla beraber bunların 131 tanesi devlet, 78 tanesi vakıf üniversitesidir. Bu üniversiteler içerisinde en çok tercih edilen bölümlerden biri ise işletmedir. Şirketlerin satış, pazarlama, finans gibi departmanlarında çalışan işletme mezunları aynı zamanda mali müşavir olabilmektedir.

Mali müşavir, kişilerin ya da kurumların hesap bilgilerini düzenleyen kişilerdir. Borç, varlık ve sermaye hesaplarının kontrolünü sağlayan mali müşavirler aynı zamanda devlet adına da çalışabilirler. Günümüzde muhasebe ve işletme alanları en çok mezun sayısı olan bölümlerdir. Her iki bölümden mezun kişilerde mali müşavirlik mesleğini yapabilirler. Mali müşavir maaşı, çalışılan pozisyona göre değişmektedir.

İlginizi çekebilir: En Düşük Emekli Maaşı

Mali Müşavir Maaşı 2023

Mali müşavir olmak isteyen kişilerin öncelikle işletme, iktisat, maliye, ekonometri veya çalışma ekonomisi gibi üniversite bölümlerinden mezun olması gerekmektedir. 3 yıllık staj eğitimini tamamlayan kişiler Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik (SMMM) sınavına girmeye hak kazanırlar. SMMM sınavını başarıyla tamamlamış kişiler serbest muhasebeci mali müşavirlik ruhsatına sahip olurlar. Bu aşamaları tamamlayan bireyler, kamu veya özel sektörde mali müşavirlik mesleğini icra edebilirler. SMMM olarak 10 sene çalışan kişiler ardından yeminli mali müşavir sınavına girerek ruhsat almaya hak kazanırlar. Çalıştığı sektöre ve belgelerine göre mali müşavirlerin aldıkları ücretler şu şekildedir:

Mali Müşavir Maaşları 2023EN DÜŞÜKORTALAMAEN YÜKSEK
Mali Müşavir18.260 TL22.820  TL42.320  TL
Mali Müşavir Yardımcısı11.590  TL14.490  TL17.690 TL
Mali müşavirlerin maaş tablosu 2023

Mali Müşavir Ne Kadar Kazanır?

Deneyim, çalışılan şirket, müşteri sayısı, devlet kurumunda çalışmak gibi pek çok faktör bu ücretleri etkilemektedir. 3 Yıllık staj sürecini yeni tamamlayıp özel kurumlarda çalışmaya başlayan mali müşavirler ortalama 11.000 TL maaş alırken, dört yıllık tecrübeyle iyi bir şirkette işe başlamış mali müşavir maaşı en az 14.000 TL-18000 olarak belirlenmiştir. Köklü bir şirkete girmek için en az sekiz yıl mesleğini yapmış mali müşavirler ise 42.000 TL’ye kadar ücret alabilmektedir. Yeminli mali müşavir belgesini almış ve saygınlığını kazanmış mali müşavirler kendi ofislerini açarak 100.000 TL ile 500.000 TL arasında para kazanabilirler.

Mali müşavir olmak için hangi bölüm

Mezun olunduğunda mali müşavirlik mesleğinin yapılabileceği toplam 10 üniversite bölümü bulunmaktadır. İçerisinde kamu yönetimi, siyaset bilimi, ekonomi gibi bölümlerinde bulunduğu bu liste içerisinde 2023 yılında en çok mezun veren maliye ve işletme bölümleri de yer almakta. Günümüzde sadece işletme bölümünden yıllık ortalama 82 bin mezun verilmektedir.

Bunlar göz önüne alındığında mali müşavirlik mesleğini yapmak isteyen kişinin bu alanda kendisini çok iyi geliştirmesi gerekir. Mali müşavir maaşı ücretlerini en çok etkileyen faktörlerden biri, mezun olunduktan sonra alınan belgelerdir. Mesleki Yeterlilik Sınavı (MYK), Serbest Mali Müşavirlik Sınavı (SMMM) ve Yeminli Mali Müşavirlik Sınavı (YMMS) gibi mülakatları geçen adayların aldıkları ruhsatlar maaşın artmasında büyük rol oynamaktadır.

Mali müşavir olmak isteyen kişiler; işletme, maliye, iktisat bölümlerinin yanı sıra siyaset bilimi ve komu yönetimi alanlarından da mezun olarak mali müşavir olabilmektedir. 3 Yıllık zorunlu staj öğreniminin ardından SMMM sınavını kazanan adaylar serbest muhasebe mali müşavirlik ruhsatını almaya hak kazanırlar.

Mesleğin yapılabilmesi için gerekli olan SMMM ruhsatının yanı sıra YMMS ve MYS gibi çeşitli sınavlarla alınacak belgeler, alacakları ücret seviyesinde etkili rol almaktadır. Türkiye’de bulunan 209 üniversitenin birçoğunda yer alan işletme bölümünden yılda ortalama 90 bin mezun verilmektedir. Çokça potansiyel adayın bulunduğu mali müşavirlik mesleğinde başarı sağlamak isteyen kişilerin bu belgelerden en az bir tanesine sahip olması, meslekte ön plana çıkmasına yardımcı olacaktır.

Mali Müşavirlerin Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar ?

Mali müşavir maaşı 2023 yılında 18.000 TL – 42.000 TL arasında değişmektedir.

Mali Müşavir Ne Kadar Maaş Alıyor ?

Mali müşavir maaşı 18.000 TL den başlamaktadır.

Bir Yorum Yap