Ramazan

Ramazanda Cinsel İlişkiye Girilir Mi ?

ramazanda cinsel iliskiye girilir mi 7462

Ramazan ayı oruç ayı olarak bilinir. Oruç tutulurken dikkat edilmesi gereken yasaklar bulunur. Oruç sadece aç kalmak değildir. Hem midenin fiziki olarak hem de ruhun manevi olarak arınmasıdır. Hatta alimler ağız, göz, kulak, kol, ayak gibi her uzvun oruç tutması şeklinde kavramlar kullanılır. Bunların anlamı harama bakmamak, haram dinlememek, harama el uzatmamak şeklinde olabilir. Bazı davranışlar ise normal zamanlarda helal olmasına karşılık oruçlu olunan zaman dilimi içinde yasaklanmıştır. Bu nedenle ramazanda cinsel ilişkiye girilir mi gibi sorular gündeme gelebiliyor. Bu durumlarda belirli kurallar bulunur.

İlginizi çekebilir: Ramazanda Sabah Namazı Kaçta Kılınır

Diyanete Göre Orucu Bozan Şeyler

Diyanet işlerinin açıklamaları baz alınarak orucun temel unsuru şu şekilde tanımlanabilir. İmsak ile başlayan akşam ezanı ile birlikte son bulan oruçlu olunan zaman dilimi içinde yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak gereklidir. Oruç tutmak nefsi bunlardan mahrum bırakmak olmakta ve oruçlu olunan süre içerisinde bu davranışlar içerisine girildiğinde oruç bozulur. Bu nedenle ramazanda cinsel ilişkiye girilir mi sorusu oruçlu zaman dilimlerinde yasaktır. Yemek ve içmek kavramı yenilip içilmesi caiz olan her şeyi kapsar. Bu nedenle sigara, nargile gibi maddelerde oruç yasakları kapsamında değerlendirilir. Hangi nedenle olursa olsun ağızdan alınan ilaçlarda bu kapsamda değerlendirilir ve bu neden orucu bozar.

Ramazanda Cinsel İlişkiye Girilir mi ?

Oruç imsak vakti ile başlar ve güneş batana kadar devam eder. Oruç yasakları da bu zaman dilimini kapsar. İftar ve imsak arasında yemek ve içmek gibi ramazanda cinsel ilişkiye girilir mi sorusunun cevabı da helal olacaktır. Bu durum Bakara Suresi 2. Ayeti ile sabittir. Ayette “Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı” hükmü yer alır. Oruçlu olunan zaman diliminde ise orucu bozacak durumların yanında şüpheli durumlardan da kaçınmak en doğrusudur. Oruçlu iken bile bile cinsel ilişkide bulunmak orucu bozar. Bu durum kaza ve kefaret durumları ortaya çıkarır. Yanı orucunu bile bile bozan hem o günü kaza etmelidir. Hem de kefaret olarak 60 gün, toplamda bir yerine 61 gün oruç tutulmalıdır.,

Eşlerin birbirine sarılması, öpmesi orucu bozmasa da bu durumlarda boşalma yaşanırsa oruç yine bozulur. Gününe gün orucun kazası tutulur. Bu nedenle şüpheli durumlardan da kaçınmak en doğrusudur. Orucu tehlikeye atmamak için oruç yasaklarına riayet etmek manevi iklimi daha fazla hissetmenizi de sağlar. Özellikle ramazanda cinsel ilişkiye girilir mi araştırmalarında şüpheli durumlardan da kaçınılması gerektiği alimlerce hep tavsiye edilmektedir. Ayrıca oruçlu iken rüyada gusül gerektirecek durumların olması da oruca bir zarar vermez. Sadece sabah namazı vakti çıkmadan gusül alınması önemlidir.

Ramazan Ayında Oruç Açtıktan Sonra Cinsel İlişki Günah mıdır ?

Ramazan gecelerinde, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramlarında eşler arasındaki cinsel ilişki yasak değildir. Eşler arasındaki cinsel ilişkinin yasak olduğu dönemler şunlardır:

  • Kadının adetli ya da lohusa olduğu günler
  • Hac ve umre için ihramlı bulunan günler
  • İtikafta bulunan günler

Bunlar dışında ramazanda cinsel ilişkiye girilir mi araştırmalarında herhangi bir yasak bulunmuyor. Sadece oruçlu olunan vakit dilimi içerisinde tıpkı yeme ve içmenin yasak olması gibi eşler arasındaki cinsel münasebetinde yasak olması söz konusudur. İftar vakti ile imsak vakti arasında eşlerin cinsi münasebette bulunmasında dinen bir sakınca bulunmuyor. Ancak oruca niyet edileceği durumda gusül abdestinin alınması önemlidir. Oruçlu iken çiftlerin şehvete kapılması da orucun bozulmasına kaza ve kefarete neden olabilir. Bu nedenle şüpheli durumlardan da oruçlu olunan süre içinde kaçınılması orucun sıhhati açısından çok değerlidir.

İlginizi çekebilir: Cankurtaran Sosyal Tesisleri İftar Menüsü

Bir Yorum Yap