Bireysel Emeklilik 10 Yıl Sonra Ne Kadar Para Alırım ?

Bireysel emeklilik 10 yıl sonra ne kadar para alırım? Bireysel Emeklilik 10 yıl sonunda toplu para hesaplama Detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi son zamanlarda sıkça tercih ve teşvik edilen bir uygulama olarak görülmektedir. Ancak geniş kesimler tarafından tam olarak anlaşılmadığı gibi aynı zamanda beraberinde bazı soruları da getirmektedir. Bu sorunların başında ise bireysel emeklilik 10 yıl sonra ne kadar para alırım sorusu gelmektedir.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Yakın zamanda uygulanmaya başlamış olan bireysel emeklilik sistemi ya da kısa adıyla BES, kişilerin emeklilik günlerinde kullanmak üzere yapılan, emeklilik günlerinde ek bir gelir sunan tasarruf sigortasıdır. Her ne kadar ismi, emekliliğe bir alternatif gibi görünüyor olsa da esasında sisteme bir alternatif olmayıp ek gelir sağlayan bir sigorta sistemidir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra her ay ya da belirlenen aylar üzerinden prim ödemeleri gerçekleştirilir ve biriken meblağ farklı fonlar üzerinden değerlendirilerek, sistemde en az 10 yıl kalma koşulu ile birlikte ilgili süre sonunda kişiye toptan ya da istediği aralıklar ile ödenmektedir.

Bireysel Emeklilikten Nasıl Para Alınır?

Bireysel emeklilikten para almak için şu adımların takip edilmesi gerekmektedir;

  • Öncelikli olarak bireysel emekliliğin bir tasarruf sigortası olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Emeklilik maaşlarının düşüklüğü ya da emeklilik günlerinde ek gelir isteyen kimselere sunulan bu imkân ilgili yaşlarda kişilere ekonomik rahatlık sunmak ve aynı zamanda da birikim yapabilmeleri sağlamaktadır. Alternatif bir emeklilik seçeneği değildir.
  • Sisteme giriş yapılması için en az 18 yaşında olunması gerekmektedir. Sisteme ne kadar erken giriş yapılırsa, ilgili yaş tamamlandıktan sonra alınacak ücret de o kadar çok olacaktır. Sisteme geç girişlerde ise alınacak meblağ haliyle düşük olacaktır.
  • Emeklilik kapsamında sistemden para almak için en az 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşının doldurulması gerekmektedir. Düzenli olarak aylık primlerin ödenmesi ve yaş şartının tamamlanması ile birlikte bireysel emeklilikten para almaya hak kazanılmaktadır. Üstelik bu durumda yüzde 25 oranına devlet katkısından yararlanmak da mümkündür.

Bireysel Emeklilikte Yıl Sonunda Para Nasıl Alınır?

Sistemde en az 10 yıl kalma şartıyla bireysel emeklilikte ilgili yıl sonunda para almak için şu yöntemler izlenmektedir;

  • Emeklilik yaşının ya da prim şartlarının tamamlanması halinde sisteme giriş yapılan finans kuruluşu tarafından otomatik ödeme yapılmaktadır.
  • Ödemeler kişinin tercihine göre aylık ya da toplu halde yapılabilmektedir.
  • Ölüm gibi durumlarda ise biriken meblağlar kişinin yakınlarına ödenmektedir.
  • Sistemden şartlar sağlanmadan çıkıldığında ise yüzde 15 toplam meblağ üzerinden kesinti yapılmaktadır.

Bireysel Emeklilikte 10 Yıl Sonra Ne Kadar Kazanılır?

Bireysel emeklilik 10 yıl sonra ne kadar para alırım sorusunun net bir yanıtı bulunmamaktadır çünkü sisteme giriş ve ödenen prim üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Örneğin zorunlu girişlerde, cüzi bir miktar sisteme yatırıldığı için 10 yıl sonra da düşük ödeme alınacaktır. Ancak isteğe bağlı girişlerde yüksek prim ödemeleri yapma imkânı bulunduğu için 10 yıl sonunda da alınacak meblağ yüksek olacaktır.

Bireysel Emeklilikte Dikkat Edilecekler

Bireysel emeklilik için dikkat edilecekler listesinin başında fon yönetimi gelmektedir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra fonların doğru yönetilmemesi kişilere yüksek kazançlar sağlamamaktadır. Bu bakımdan, giriş yapıldıktan sonra düzenli olarak fon takibi yapılmalı ve getirisi en çok olan fonlar seçilmelidir. Ancak fon yönetimi aynı zamanda riskleri de beraberinde getirdiği için bu noktaya da dikkat edilmelidir. Bunun yanında ilgili yaş ya da süre kriterleri tamamlanmadan sistemden çıkıldığında devlet katkısından yararlanılmadığı gibi aynı zamanda birikim üzerinde de belirli bir kesinti oluşmaktadır. Sistemden bir kez çıkış yapıldıktan sonra tekrar girildiğinde yine devlet katkısından yararlanılmamaktadır.

Bir Yorum Yap