Bes Yapı Kredi İptal – Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir ?

Bireysel emeklilik adı verilen ve ek gelir elde etmek istendiğinde prim ödemek sureti ile gerçekleştirilen uygulama BES olarak adlandırılmaktadır. Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir ? BES yaptıran kişilerin merak ettiği bir konudur. Bireysel emeklilik bankalar aracılığı ile yapılabilen bir uygulamadır ve Yapı Kredi Bankası da bu tür bir uygulamayı yapan bankalardandır.

BES yapıldıktan sonra her ay düzenli olarak pirim ödenmesi gerekmektedir. Bu sigorta kapsamında belirli bir süre boyunca pirim ödemesi gerçekleştirilir ve bu süre tamamlandığında kişiler aylık olarak bir ödeme alabileceği gibi toplu olarak da paralarını alabilirler. BES yapıldıktan bir süre sonra da iptal ettirilebilen türde bir sigortadır ve iptal ettirilmesi için bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir.

BES otomatik katılım sayesinde çalışanların maaşından kesintiler yapılmak sureti ile bu sigorta işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Çalışan kişiler için yapılan BES aynı zamanda bireysel olarak da kişilerin yapabileceği bir uygulamadır. Çalışanlara yapılan zorunlu BES uygulaması firmanın anlaşma sağladığı bankalar aracılığı ile yapılır ve istendiği takdirde bu sigorta işlemini sonlandırmak mümkündür.

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik İptali İletişim

Yapı Kredi Bankası’ndan BES yaptırıldığında bu işlemlerin iptal edilmesi için banka ile iletişime geçmek gerekmektedir. Bu durumda bankaya yapılacak iptal başvurusunun belirli bir süre sonunda kabul edilmesi söz konusu olacaktır. Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir ? Sorusu sigorta yaptıran kişilerin merak edeceği konular arasındadır ve iptal işlemi için bankaya başvuru bir zorunluluktur.

Bankaya başvuru yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 1 haftalık süre içerisinde bankanın müşteriye dönüş yapması mümkündür. Şubeye gitmeden bankanın müşteri hizmetleri arandığında ya da bireysel emeklilik çağrı merkezleri aranarak da iptal başvurusu yapılabilmektedir. Ayrıca bankanın e-posta adresine bir iptal formu hazırlanarak ve imzalanarak başvuru yapılabilmektedir.

Bireysel emeklilik sigortası olarak da adlandırılan BES uygulamasından yararlanmak istemeyen müşterilerin istedikleri zaman bu sistemden ayrılması mümkündür müşterilerin ödediği paraların sistemden ayrılma sürecine göre geri ödenmesi mümkün hale gelmektedir. Para iadesi yapılacağı zaman kişinin ödediği primlerin bir miktarı çeşitli nedenlere bağlı olarak kesilebilmektedir.

Bireysel Emeklilik Cayma
Bes Yapı Kredi İptal - Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir ? 2

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Cayma

Kişiler bireysel emeklilik sistemine dahil olabileceği gibi bu sistemden istedikleri zaman ayrılma hakkına da sahiptir. Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir ? Sorusunu merak eden müşteriler emeklilik sisteminden ayrıldıklarında karşılaşabilecekleri kesintileri de öğrenmek isteyebilirler. Kişi katılma konusunda isteğine bağlı olarak katılabileceği gibi cayma hakkına da sahiptir.

Bireysel emeklilik hangi banka ya da sigorta acentesi aracılığı ile yapıldıysa buraya başvurmak sureti ile sigorta iptali gerçekleştirilebilmektedir. Kesintilerin miktarı sistemde kalma süresine bağlı olarak değişmektedir. Uzun süreli bir yatırım amacı ile oluşturulan sistem 10 yılın altında gerçekleşen ayrılmalardan kesinti payını yüksek tutmaktadır.

Kişi sözleşmeyi yaptığı tarihten itibaren 60 gün içerisinde cayma hakkına sahiptir ve bu süre içerisinde ayrıldığında ödediği primlerden bir kesinti yapılmamaktadır. 60 gün geçirildikten sonra ayrılma kararı alan bireyler içinse stopaj kesintisi, aidat kesintisi ve devlet katkı payı kesintisi yapılmaktadır.

BES yaptırıp da 10 yılını doldurmadan ayrılanlar için %15, 10 yılını doldurduğu halde emekliliğe hak kazanmayanlardan ise %10 oranında kesinti yapılması söz konusudur. Kişilerin bireysel emeklilik sigortası yaptırdıklarında devlet de katkı payı ile bu sigortaya destek sağlamaktadır. Sigortadan cayma kararı alındığında ise sürelerin değişkenliğine bağlı olarak farklı oranlarda kesinti yapılması söz konusu olmaktadır. Uzun süreli bir yatırım amacı güden sistem katılım ve cayma konusunda kişiye çeşitli haklar tanımaktadır.

İlginizi çekebilir: Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir ?

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Yapı Kredi Bankası’ndan BES yaptırıldığında bu işlemlerin iptal edilmesi için banka ile iletişime geçmek gerekmektedir. Bu durumda bankaya yapılacak iptal başvurusunun belirli bir süre sonunda kabul edilmesi söz konusu olacaktır.

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Cayma Nasıl Olur?

Kişi sözleşmeyi yaptığı tarihten itibaren 60 gün içerisinde cayma hakkına sahiptir ve bu süre içerisinde ayrıldığında ödediği primlerden bir kesinti yapılmamaktadır.

Bir Yorum Yap