Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Fakirlik belgesi alma koşulları, yardıma muhtaç vatandaşlarımız tarafından internet üzerinden en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Sosyal devlet anlayışını benimseyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kamu kurum ve kuruluşları, maddi açıdan geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımızın maddi yardım alabilmesi için gerekli hizmetleri sunmaktadır. Muhtaç vatandaşların resmi kurumlardan maddi destek alabilmesi için bu kurumlara fakirlik belgesi ibraz etmeleri zorunludur.

Halk arasında fakirlik kağıdı olarak da nitelendirilen muhtaçlık belgesi alabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Çünkü her muhtaç durumda olduğunu söyleyen vatandaşın maddi desteklerden yararlanma hakkının olmaması için böyle bir uygulama getirilmesi zorunlu olmuştur. Gerçekten ihtiyacı bulunan vatandaşların kamu kurumları tarafından yapılan maddi destek hizmetlerinden yararlanmasına olanak tanıyan fakirlik belgesini almak için bilinmesi gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesinin başvurusu yapılacak yerler, ilgili yönetmeliklere göre belirlenmiştir. Vatandaşların maddi durumunun geçimini sağlamasına yeterli olmadığını kanıtlayan ve bu sayede devletin resmi kurumlarından ya da kuruluşlarından maddi destek yardımı almasını sağlayan belgeye fakirlik ya da muhtaçlık belgesi adı verilmektedir. Fakirlik belgesi alabileceğiniz ve adınıza resmi geçerliliği bulunan muhtaçlık belgesi düzenletebileceğiniz yerlerin başında mahalle veya köy muhtarlıkları gelmektedir.

Fakirlik belgesinin doldurulması ve onaylanması için resmi damgaların olması şarttır. Bu yüzden fakirlik belgesi ya da muhtaçlık belgesi almak isteyen vatandaşların, ikamet ettikleri köy ya da mahallelerde muhtarlığa başvurarak bu belgenin doldurulmasını talep edebilmektedir. Çoğu zaman vatandaşların zor durumda olduğunu yakından bilen muhtarlar, muhtaçlık yardımı alabilmesi için söz konusu vatandaşların talebini beklemeden onlar adına bu belgeleri doldurup devletin resmi kurumlarına vermektedir. Böylelikle muhtaç durumda olan vatandaşların başvuruda bulunmasına bile gerek kalmamaktadır.

Ayrıca Vodafone ramazan bedava internet bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Alma Koşulları Nelerdir?

Muhtaçlık belgesi alma şartları da bu haktan yararlanmak isteyen maddi durumu kötü vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Köy ve mahalle muhtarları tarafından onaylanması gereken fakirlik belgesini alabilmek için şu şartların taşınması gerekmektedir:

  • Başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşından büyük olmak
  • Belge ile maaş alınması gerekiyorsa, aileden biri adına düzenlenmesi
  • Başvurulan muhtarlığın ikamet edilen dil sınırları içinde olması
  • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, dul ve yetim aylığı, yaşlılık aylığı gibi gelirin almamak
  • Gelir düzeyinin belirtilen yoksulluk standartlarına uygun olması
  • Sosyal güvencenin bulunmaması

Bu başvuru şartlarını taşıyan vatandaşların, ikamet ettikleri mahalle ya da köy muhtarlığına şahsen müracaat ederek, muhtardan kendi adlarına fakirlik belgesi doldurup onaylanmasını talep etmeleri mümkündür. Muhtarlık binalarında muhtaçlık belgesi hazır olarak bulunmaktadır. Bu yüzden müracaat etmek isteyen maddi durumu kötü vatandaşların yanlarında kimlik belgelerinden başka bir belge götürmelerine gerek yoktur.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Muhtaçlık belgesi işlevi sayesinde vatandaşlar, sosyal devlet anlayışının bir ürünü olan maddi ve sosyal yardımlardan yararlanabilmektedir. Muhtaçlık belgesi temin eden vatandaşların devletin resmi kurumları tarafından verilen maddi yardımlardan faydalanmasını sağlayan bu belgeler aynı zamanda vatandaşın maddi durumunun iyi olmadığını da göstermektedir. Bunun yanı sıra fakirlik belgesinin ne işe yaradığını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından maddi – sosyal yardım almayı sağlar.
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında ekonomik durumu gösterir resmi belge niteliğine sahiptir.
  • Eğitim, gıda, sağlık, yakacak gibi yardımlara başvuruda bulunulmasını sağlar.

Muhtaç durumda bulunan vatandaşlar, kendi adlarına düzenlenmiş fakirlik belgesini alabilmek için mesai saatleri içinde ikamet ettikleri yerde görevli olan muhtarlığa başvuruda bulunabilirler.

Bir Yorum Yap