İlginizi Çekebilir
ihtiyaç kredisi, İhtiyaç Kredisi
 1. Ana Sayfa
 2. Finans
 3. Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2020

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2020

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar, Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2020

Bu yazımız hesap işletim ücreti almayan bankalar 2020 başlıklı olacaktır. Bankaların birçoğu hesap işletim ücreti almaktadır. Kullanıcıların hemen hemen hepsinin muzdarip olduğu konulardan biri olan banka hesap işletim ücreti istenmeyen durum olarak karşımızda çıkmaktadır.

Hatta zaten paramız dijital olarak bankada dururken işletildiği için, hesap işletim ücreti neden alınır sorusu insanın aklına gelmektedir. Banka kullanıcıları işlem ücreti almayan bankalar listesi arayışlarına girerek bu bankaları kullanma eğiliminde olmaktadırlar.

Banka hesap işletim ücreti almayan bankalar 2020 yılında şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yapı Kredi Bankası
 • Enpara.com
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • CEPTETEB
 • Senin Bankan

Bilindiği üzere Türkiye’de bankacılık hizmetlerini sürdüren kamu ve özel bankaları arasında bazı kuruluşlar, müşterilerinden hesap işletim ücreti adında bazı para taleplerinde bulunurken bazılarında ise böyle bir ücret uygulaması bulunmamaktadır. Bu konuda mevcut bankanızda bulunan mevduat ya da diğer hesaplarınız için herhangi bir işletim ücreti alınıp alınmadığını, bankanızın müşteri temsilcisini arayarak anında öğrenebilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Neden Alınır?

Banka müşterilerinden alınan hesap işletim ücreti için bazı koşullar bulunmaktadır. Peki hesap işletim ücreti neden alınır ? Özellikle kamu ve özel banka olması fark etmeksizin herhangi bir bankada vadesiz hesap açmak istediğinizde, banka tarafından sizden hesap işletim ücreti talep edilebilmektedir.

Hesap işletim ücreti, özellikle bankalarda vadesiz ya da vadeli hesabı bulunan müşterilerin belirli dönemlerde ödemek durumunda olduğu ücretlerdir. Bankanın müşterisine vermiş olduğu kredi veya banka kartı gibi hizmetlerin kullanılmasına karşılık alınan işlem ücreti olan bu kesintiler, bazı bankalarda mevcut iken bazılarında ise banka müşterilerinden böyle bir ücret talebinde bulunulmamaktadır.

Bankada özellikle vadeli hesabı bulunan bireysel müşterilerden talep edilen hesap işletim ücretinin kesilme zamanları, genellikle yıllık, üç aylık altı aylık veya her ay olacak şekilde gerçekleşebilmektedir. Söz konusu periyodik zaman aralığı bir kere belirlendikten sonra, banka sistemleri tarafından müşterinin hesabından düzenli olarak otomatik olacak şekilde para kesintisi yapılmaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Ne Yapılır?

Bankaya hesap işletim ücreti ödememek isteyen vatandaşların, öncelikle vadeli ya da vadesiz hesabı bulunan yani müşterisi olduğu bankanın böyle bir uygulaması olup olmadığını araştırması gerekmektedir. Söz konusu ücretin hesaptan kesilme koşulları, her bankada aynı değildir.

Dolayısıyla bir bankadan bir diğerine göre müşterilerden alınan hesap işletim ücreti tutarlarında da değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Hesap işletim ücreti ödememek için bankanın ücretsiz hizmetlerine başvuruda bulunulması şarttır.

Bu tür ücretleri ödemek istemeyen vatandaşların, bankların bireysel müşterilerine sunduğu ücretsiz hizmetleri tercih etmeleri gerekmektedir. Örneğin Türkiye bankacılık sektöründe faaliyetlerini sürdüren kamu ve özel bankalarda, müşterilerin ücret ödemeden ve aidat derdi olmadan kullanabilecekleri aidatsız kredi kartları bulunmaktadır.

Bu tür hizmetlere geçiş yaparak hesap işletim ücreti ödeme sorunundan kurtulabilirsiniz. Aynı şekilde müşterilerine hesap işletim ücreti ödetmeyen bankalara da geçiş yapabilirsiniz.

Ayrıca borç kapatma kredisi veren bankalara yazımızdan bakabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2020 Yılında Hangileridir?

Hesap işletim ücreti almayan bankalar 2020, son dönemde vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bankacılık hizmeti eren bazı kuruluşlarda, bankacılık hizmetlerinden yararlanan müşterilerden hesap işletim ücreti talep edilirken bazılarında bu tür bir talep mevcut olmuyor. 2020 yılında müşterilerine şubesiz ve dijital bankacılık hizmetleri ile bankacılık hizmeti sunan şu bankaların müşterilerinden hesap işletim ücreti almadığı biliniyor:

 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • CEPTETEB
 • Senin Bankan
 • Enpara.com

Hesap İşletim Ücreti Alınmayan Hizmetler Nelerdir?

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar, Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2020
Hesap işletim ücreti almayan bankalar 2020

Müşterilerden hesap işletim ücreti alınmayan hizmetler, banka müşterilerinin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Banka müşterilerine sunulan vadeli mevduat hesapları, döviz hesabı, altın hesabı, kredi ve banka kartları gibi bankacılık ürünlerinin kullanımından doğan işlemlerde belirli oranda ücretler alınmaktadır. Öte yandan;

 • Otomatik fatura ödeme talimatı vermek
 • Maaş anlaşması ile maaşların yattığı vadesiz hesaplar
 • Vadesiz altın hesapları
 • 25 yaşından küçük müşterilere sunulan hizmetler

gibi bankacılık hizmetlerinde müşterilerden hesap işletim ücreti talep edilmemektedir.

Hesap işletim ücreti neden alınır sorusuna da cevap verdiğimiz yazımızda hesap işletim ücreti almayan bankalar 2020 yılında hangileridir görmüş olduk.

Sıkça Sorulan Sorular

Hesap işletim ücreti neden alınıyor ?

Bankalar verdiklerini düşündükleri hizmetlerin karşılığında ücretler istemektedirler.

Hesap işletim ücretini hangi bankalar almıyor

Yapıkredi, enpara, cepteteb ve yazımızda anlattığımız diğer bankalar.

Hangi işlemlerden ücret alınmıyor

Otomatik fatura ödeme, vadesiz altın , maaş anlaşması ve diğer yazımızdaki bilgiler.

Yorum Yap

Yorum Yap