İkinci el araba fiyatları düşer mi

İkinci el araba fiyatları düşer mi 2023 . Ülkemizde son zamanlarda en çok sükse yapan ve artış gösteren fiyatların başında muhakkak ki ikinci el araba fiyatları geliyor. Bundan 6 ay önce 30.000 – 35.000 bandında olan bir araç şimdi 40-45.000 bandında seyrediyor. Halbuki 2023 yıl sonuna ve 2023 yıl başına kadar sıfır araçlarda onlarca kampanya yapıldı ve büyük miktarda sıfır araç satıldı.

Ancak her şeyiyle istatistiklere ters olan ülkemizde sıfır araç satışları arttıkça ikinci el piyasası da garip bir şekilde yükseliyor. Bugün iyi kar ettim satayım artık diye elindeki aracını satan bir araç sahibi, aracının yerine yenisini koyamıyor. Bu da haliyle insanların aklına şu soruyu getiriyor : 2. El araba fiyatları ne zaman düşer ?

İkinci el araba fiyatları düşer mi 2023

İkinci el araç fiyatlarının yükselmesinin en temel nedenlerinden biri ülke ekonomisinin daralması doların yükselmesi nedeniyle sıfır araç fiyatlarının da yükselmesi. Bu durum insanları ikinci el araç almaya itiyor ve ikinci el araç piyasası yükseliyor.

Diğer yandan araç fiyatlarını belirlemede bir kontrol mekanizması yok. İnsanlar araçlarının fiyatlarını ilan sitelerine koyarken, bu arabaya 3 birim fiyat konmuş, benim aracımın ederi o zaman 4 birim diye ilan koyuyor. Her eklenen ilan araç piyasasını 1 tık daha yukarıya çekiyor.

İkinci el araç fiyatlarının ilan sitelerinde belirlenirken bir kontrol mekanizması ile denetlenmesi şuan için otomobil piyasasında gereken en önemli hususlardan.

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşer ?

İkinci el araç fiyatlarının 2023 yılında düşmesi için sıfır araç fiyatlarında kampanyalar yapılması ve gelmesi beklenen ötv indiriminin devreye girmesi gerekiyor. Yapılacak olan sıfır araba kampanyaları , ötv indirimleri ile Sıfır araç satışları artınca ikinci el araç fiyatları da azalacaktır.

Sizlere önerimiz eğer aracınızdan memnunsanız ancak araç değiştirmek için aracınızı satmayı düşünüyorsanız, eğer aracınızın üzerine en az %50’si kadar koyacak bütçeniz yok ise aracınızı satmamanız. Yoksa araç elden çıktıktan sonra aynı fiyata daha iyisi kesinlikle bulunmuyor. Araçtan ne kadar kar etmiş olursanız olun bu durum zor değişiyor.

1 Yorum

  • 30000 binlik arac 45000 olsa iyi adam 80000 yazmıs bu dunyanın neresinde vardır sorarım ulkede rezillik diz boyu kredi cektim tam 2015 model arac alayım derken fiyatlar iki mislinden fazla oldu allah hukumetinde vatandasın da belasını versin kurnazlıktan baska birsey değil .

Bir Yorum Yap