Maaş

Profesör Maaşı 2023 , Profesör Maaşı Ne Kadar ?

profesor maasi 2023 profesor maasi ne kadar 9535

Profesörlük, herhangi bir alanda kariyer hedefi olan bir kişinin ulaşabileceği son seviyedir. Profesörler hayatlarının en az 20 yılını eğitime harcamış, üzerine kendi alanlarıyla ilgili çalışmalar yapmaya devam eden kişilerdir. Eğitim öğretim dönemlerinde üniversiteyi tamamlayan kişiler kendi alanlarında doktor, mühendis, psikolog gibi mesleki unvanları alırlar. Bunun üzerinle yüksek lisans yapan kişi uzman; doktora yapan kişi ise doçent unvanına sahip olur. Profesör olmak isteyen bireylerin, tüm bunların üzerine en az beş sene kendi ana dallarında çalışmalar yapmış ve uluslararası orijinal eserler ortaya koymuş olmaları gerekmektedir. Bu aşamaların ardından profesör kadrolarına atanmak isteyen kişi hali hazırda uygulama alanı bulunan dallarda uygulamaya yönelik çalışmalara devam etmelidir. Profesör maaşı,  bulunulan kademeye ve dereceye göre değişiklik göstermektedir.

İlginizi çekebilir: Pratisyen Hekim Maaşı

Profesör Maaşı

Çeşitli alanlarda profesörlüğe uzanan yol akademik kariyerden geçmektedir. Lise hayatının sonrasından itibaren başlayan bu uzun yolun ardından, birçok çalışmaya imza atmış ve alanında profesyonelleşmiş bireyler profesör olabilirler. Neredeyse on bin liraya yakın olan profesör maaşı, alanında akademik anlamda üst düzey çaba sarf etmiş kişilere verilmektedir. Bu süreç içerisinde kişinin başarıyla geçmesi gereken çeşitli eğitim öğretim kademeleri bulunur. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimlerini tamamlayan kişi “uzman” ve “doçent” unvanlarını almaktadır. Buradan sonrasında ise profesör olmak isteyen kişilerin 5 yıl boyunca doçent olarak akademik çalışmalar yapma ve uluslararası eserler oluşturma süreci başlar. En nihayetinde profesör unvanına sahip olan kişilerin ve diğer öğretim görevlilerinin Türkiye’ de aldıkları ücretler ise şu şekildedir:

  1. 1/4 Profesör Maaşı: 11.641 TL
  2. 1/3 Profesör Maaşı: 11. 403 TL
  3. 1/2 Profesör Maaşı: 9.983 TL
  4. 1/1 Profesör Maaşı: 9.974 TL
  5. Doçent Maaşı: 7.183 TL-  8.571 TL
  6. Doktor Öğretim Üyesi Maaşı: 7.033 TL – 7.076 TL
  7. Araştırma Görevlisi Maaşı: 6.279 TL – 6.401 TL
  8. Öğretim Görevlisi Maaşı: 6.121 TL – 6.702 TL

Kıdem yılı, kişinin o meslek üzerinde çalıştığı süreci temsil etmektedir. Kişinin kıdem yılı arttıkça aldığı ücrette artmaktadır. Alanda 25 yıldan fazla süre çalışmış 1/4 kıdeme sahip profesörler 11.486 TL alırken, 15 yıl çalışmış 1/1 kıdeme sahip profesör maaşı 9.974 TL’dir. Kişi gerekli eğitimleri tamamladığında üniversitelerde doçent, doktora öğretim görevlisi, araştırma ve öğretim görevlisi olarak çalışabilir. Bu çalışma alanlarına sahip olabilmek için bazı unvanlara sahip olunmalıdır.

Örneğin bir psikoloji öğrencisi 4 yıllık lisans sürecini tamamladıktan sonra psikolog unvanı alır. Bunun üzerine tezli yüksek lisans için; Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavına (ALES) ve üniversitenin belirlediği dil yeteneğini sınavına girer. Bu sınavlarda başarı sağlayan öğrenci, sonrasında girmek istediği üniversitenin sözlü mülakatına ve eğer varsa bilim sınavına girmelidir. Yüksek lisans yaparken veya yaptıktan sonra araştırma görevlisi olarak çalışabilir. En az iki yıl süren yüksek lisans dönemini tamamlayan kişi “uzman” unvanını almaya hak kazanır. Nihayetinde uzman psikolog unvanı alan kişi 3.00 ve üzerinde yüksek lisans diploma puanına sahip ise doktorasını tamamlayarak “doçent” unvanına sahip olur.

Profesör maaşı, rektör ve dekanlardan sonra alınan en yüksek ücrettir. Uzun eğitim öğretim sürecinin ardından doktorasını tamamlayan bireyler doçent olmaya hak kazanırlar. Liseye kadar olan 12 yıllık eğitimden sonra 4 sene lisans 2 sene yüksek lisans ve 2 sene doktora yapıp toplamda hayatının 20 senesini eğitim almaya adamış; ardından üzerine yoğunlaştıkları alanda en az 5 yıl çeşitli çalışmalar gerçekleştirmiş; uluslararası alanlarda eserler sunmuş kişiler profesör olabilirler. Bu kasamda en az 33 yaşına gelmiş kişiler profesör unvanı almaya hak kazanabilirler.

Profesör Maaşları 2023 yılında ne kadar ?

Profesör Maaşı 2023 yılında 11.641 TL dir.

Profesör Ne Kadar Maaş Alıyor ?

Profesör maaşı 11.641 TL dir.

Bir Yorum Yap