Eğitim Haberleri

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ne İş Yapar ?

siyaset bilimi ve kamu yonetimi ne is yapar 10283

Üniversite eğitimlerinde ihtiyaca göre yeni bölümler açılabiliyor. Bunlardan biri de siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümdür. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine bağlı olan bu bölüm, 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Ayrı ayrı okutulan iki bölümün daha kapsamlı bir şekilde eğitiminin verilmesi ile öğrenciler yetiştirmektedir. Üniversite hazırlık öğrencileri siyaset bilimi ve kamu yönetimi ne iş yapar araştırmaları ile bu bölümlerde dikkatlerini çekmektedir. Bu bölüm daha çok siyasal ve yönetimsel konularda bilimsel araştırmalar yapar. Bu alanda çalışmalar yürüten bölüm mezunları siyaset bilimi içindeki siyasal ve politik analizleri yapmakla görevlidir. Devlet ve toplum arasındaki ilişkiyi inceler.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunu Ne İş Yapar

Bu bölümde öğrencilere siyasi kavramlar öğretilir. Bu kavramlarla fikirler ve ideolojiler incelenir. Araştırmalar yapılarak çalışmalar üzerinde yorumlamalar yapılır. Hukukun temel bilgilerini edinen bu bölüm mezunları, kamu yönetiminde olan gelişmeleri takip eder ve sorunları çözebilir kapasiteye ulaşır. 4 yıllık lisans bölümü eğitimleri verilen bu bölümde okuyan öğrenciler 20 AKTS kotasını doldurması gereklidir. Bu alanda siyaset bilimi ve kamu yönetimi ne iş yapar araştırmalarında farklı alanlarla karşılaşılır. Bunlar arasında devlet çalışanı, politikacı, akademisyenlik, danışmalıklar bulunur. Bölüm mezunları siyasi partiler, bankalar, devlet kurumlarında görev alabilir.

Kamu Yönetimi Mezunu Ne İş Yapar

Kamu yönetimi bu bölüme göre daha dar kapsamda bir bölümdür. Genel itibari ile iş sahaları aynıdır. Görev aşamasında siyaset bilimi ve kamu yönetimi ne iş yapar araştırmaları yapanlar daha kapsamlı pozisyonlar bulabilir. Kamu dairelerinin her kademesinde görev alabilen kamu yönetimi mezunları siyasal alanda da çalışmalar yürütebilir. Bu bölümlerden mezun olan gençlerin çalışma alanları kendilerini geliştirmelerine bağlı olarak değişebilir. Farklı konularda uzmanlaşarak her iki bölümün iş sahalarında da çalışma imkanı bulabilirler. Eğitim aşamasında belirli alanlarda uzmanlaşan bireyler mezun olduktan sonra çok daha rahat bir şekilde iş hayatına atılabiliyor.

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünden mezun olanlar için farklı alanlarda iş olanakları bulunuyor. Sivil toplum kuruluşlar başta olmak üzere siyasi örgütlerde de iş olanakları bulunuyor. Bunların yanında devlet memurluğu ve akademisyenlik alanlarında da kendilerine farklı iş olanakları bulabilirler. Bu alanda eğitim alan öğrenciler siyaset bilimi ve kamu yönetimi ne iş yapar araştırmaları yaparlar. Bu alanda eğitim alanlar devletin farklı kademelerinde görev alabiliyor. Aldıkları eğitimlere ek olarak kendilerini geliştirmelerine ve farklı alanlarda görev yaparak kazandıkları tecrübeye göre bu alandan mezun olanlara görevler verilmektedir. Siyaset bilimi okuyanlar siyasi partiler, sivil örgütler gibi kuruluşlarda görevler alabilir, analizler- raporlar hazırlayarak sorumluluk sahibi olabilirler. Kamu yönetim bölümü daha çok yönetici olarak öğrencilerini yetiştirir. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunları ise her iki bölümün avantajlarını kullanarak farklı alanlarda iş bulabilir, görev alanlarında daha kapsamlı sorumluluklar alabilir.

Bu bölüm mezunları kamu sektörleri başta olmak üzere pek çok alanda görev alabilirler. Üniversite hazırlık öğrencileri siyaset bilimi ve kamu yönetimi ne iş yapar araştırmaları yapar. Bu alanda iş sahası daha geniş bölümlere yönelirler. Kendini siyaset bilimi alanında geliştirmek isteyen öğrenciler siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü tercih edebilir. Kamu sektöründe idari hakim, mülki amir, üst düzey bürokrat, memur olabilir. Özel sektörlerde yönetici, bankalarda uzman ya da müfettiş olarak ta bu bölüm mezunları çalışabilirler.  Bunların yanında haberci, gazeteci ve muhabir olarak ta farklı alanlarda iş bulabilen siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunları pek çok alanda iş olanaklarına sahiptir.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunu Ne İş Yapar ?

Bölüm mezunları siyasi partiler, bankalar, devlet kurumlarında görev alabilir.

Kamu Yönetimi Mezunu Ne İş Yapar ?

Sivil toplum kuruluşlar başta olmak üzere siyasi örgütlerde de iş olanakları bulunuyor. Bunların yanında devlet memurluğu ve akademisyenlik alanlarında da kendilerine farklı iş olanakları bulabilirler.

Bir Yorum Yap