Güncel Haberler

Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor Sorunu Çözümü

telefon kendi kendine kapanip aciliyor sorunu cozumu 16700

Telefonunuzda yaşanan bazı sıkıntılar cihazların beklenmedik durumlarda kapanıp açılmasına yol açabilir. Bu durum iOS ve Android işletim sistemlerine sahip tüm telefonlarda gerçekleşebilir. Telefon Kendi Kendine Kapanıp Açılıyor Sorunu Çözümü adlı yazımızda, bu soruna neden olan sorunları ve sorunların çözümlerini derledik.

Telefonların kendiliğinden kapanıp açılma sorunu, işletim sistemi ayırt etmeksizin neredeyse cihazlarda gerçekleşen durumlardan biridir. Kullanıcılar bu soruna karşı çözüm bulmakta zorlandıkları için çözüm olarak teknik servislere yöneliyor. Bu yazımızda, telefonunuzu eski haline getirecek yöntemleri derleyerek teknik servise ihtiyaç duymadan sorunu ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz.

Cihazlarda yaşanabilecek sorunların çözüme kavuşturulması için teknik servislere gönderilmesi doğru bir hamledir ancak bu tür durumlarda telefonsuz kalabilirsiniz. Telefon kapanıp açılma sorununun çözümünü aşağıdaki yöntemlerle yapabilirseniz teknik servise gitmenize gerek kalmayabilir.

Telefon yazılımı güncel olmayabilir

Telefonunuz kapanıp açılıyorsa bu sorunun kaynağı yazılımın yetersizliği olabilir. Telefon sisteminizdeki güncellemeleri kontrol etmeniz ve eğer güncel değilse güncelleme işlemini başlatmanız gerekir. Telefon güncellemesini kontrol etmek için:

 • Android işletim sistemlerinde telefon güncellemesini kontrol etmek için Ayarlar> Telefon Hakkında> Sistem Güncelleme seçeneklerini takip ediniz. Yeni güncellemeler var ise işlemi başlatınız.
 • Telefonunuzdaki uygulamaların güncellemesini yapmak için Google Play Store’ye giriş yaparak Menü> Uygulamalarım ve oyunlar> Güncellemeler seçeneklerini takip ediniz.
 • iOS işletim sistemlerinde telefon güncellemesini kontrol etmek için Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme seçeneklerini takip ediniz. Yeni güncellemeler var ise işlemi başlatınız.
 • Telefonunuzdaki uygulamaların güncellemesini yapmak için App Store’a giriş yapınız. Sayfanın sağ alt kısmında yer alanda Güncellemeler seçeneğine tıklayınız.

Uygulamalara verdiğiniz izinlerden emin olun

Google Play Store ve AppStore aracılığıyla indirdiğiniz her program güvenilir olmak zorunda değildir. Uygulamaların sizden istedikleri izinleri okuyarak onaylamanız gerekir aksi takdirde kişisel bilgilerinize, telefona ve sisteme ulaşmalarına olanak sağlayabilirsiniz. Uygulamaların yapabileceklerine izin verdiğiniz takdirde kötü senaryolarla karşılaşabilirsiniz. Uygulamaları kontrol etmek ve kötü uygulamaları silmek için:

 • Google Play Store uygulamasına tıklayarak Menü> Ayarlar> Uygulamalarım seçeneklerini takip ediniz. Bu sayfada indirdiğiniz tüm uygulamalar listelenecektir.
 • Telefonunuzda Ayarlar> Diğer> Uygulamalar> Çalışıyor seçeneklerini takip ederek çeşitli yollarla sistemde yer alan tüm uygulamalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Farkında olmadan indirdiğiniz uygulamaları silerek temizleyebilirsiniz.

Telefonunuzdaki sistemleri devre dışı bırakmadığınızdan emin olun

Telefon sistemlerinde bazı uygulamaları hiç görmeseniz de arka planda çalışmaya devam ederler. Telefonunuzun açık veya kapalı olması bu uygulamaların çalışmasına engel değildir. Arka planda çalışan uygulamaları kapatırsanız telefonunuzun çalışmasında sorunlar oluşabilir. Telefon kapanıp açılma sorunu da bunlardan biri olabilir. Devre dışı bıraktığınız uygulamaları kontrol etmek için:

 • Telefonunuzdan Ayarlar> Uygulamalar> Devre Dışı seçeneklerini takip ederek pasif hale getirdiğiniz uygulamaları listeleyin.
 • Sistemin çalışması için gerekli olan uygulamaların aktifliğini kontrol edin.

Aşırı ısınma telefonun kapanıp açılmasına yol açabiliyor

Akıllı telefon sistemlerini çok zorladığınız takdirde ısındıklarını fark edersiniz. Aşırı ısınmalar telefon mekanizmasına hasar verdiği için çeşitli sorunların oluşmasına sebep olur. Mobil oyunları oynarken telefonun zorlanmamasına dikkat etmeli, batarya ile yaşanan sorun varsa teknik servise götürülmedir. Telefonların aşırı ısınma sorununu çözmek için:

 • Arka plandaki uygulamaların birikmemesine özen gösterin. Düzenli aralıklarla hepsini kapatın.
 • Mobil oyun ve uygulamaları düşük ayarlarda oynayarak sistemi zorlamayın.
 • Telefon bataryasını düzenli aralıklarla yenileyin. Güç kaybı yaşayan bataryalar şişme yapar ve sıcaklık oluşturarak sistemin hasar görmesine sebep olur.

Telefonunuza çıkarılabilir pil varsa iletimi kontrol edin

Yeni nesil akıllı telefonlarda gömülü pil kullanılıyor ancak önceki dönemlerde üretilen telefonlarda çıkarılabilir pil kullanılmaktaydı. Telefonunuzda çıkarılabilir pil kullanılmışsa iletimi kontrol ederek bağlantı sağlanıp sağlanmadığına göz atın. Pil yuvasında oluşabilecek gevşemeler telefonun kapanıp açılmasına yol açar. Batarya iletimi tam anlamıyla sağlamıyorsa kağıt ve bant yardımıyla sabitlemeye çalışın.

Telefonunuzdaki batarya sistemi gömülü olsa dahi iletim sorunu yaşanıyor olabilir. Telefon kapanıp açılma sorunu çözümlerini uyguladıktan sonra sorun devam ediyor ise teknik servise giderek gömülü telefon bataryasını kontrol ettirebilirsiniz.

Sistemsel bozukluk var ise telefonu sıfırlamanız gerekir

Telefon sistemindeki dosyaların bilinçli veya yanlışlıkla silinmesi durumunda sistemsel arızalar oluşabilir. Telefon kapanıp açılma sorunu da bunlardan biridir. Sorun hala devam ediyorsa telefonu fabrika ayarlarına getirmek çözüm olabilir. Resim, numara ve dosyalarınızı yedekledikten sonra cihazı sıfırlayabilirsiniz. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek için:

 • Android telefonları fabrika ayarlarına döndürmek için Ayarlar> Yedekle ve sıfırla seçeneklerine tıklayınız.
 • iOS telefonları fabrika ayarlarına döndürmek için Ayarlar> Genel> Sıfırla seçeneklerini takip ediniz.

Bir Yorum Yap