Telefon Ekran Kararması Nasıl Düzelir ?

Pek çok akıllı cihaz markalarının yaşadığı önemli sorunlardan biri ekran kararmasıdır. Özellikle Android telefonların en zayıf noktalarından biri de bu sorundur. Bazı markaların amiral gemisi modellerinde bile bu sorun yaşanabiliyor. IOS cihazlarda da bu sorunlar yaşanabiliyor. Farklı marka ve model cihazlarda telefon ekran kararması nasıl düzelir sorununa farklı şekillerde müdahale edilebilir. Samsung cihazlarda bu durum yaşandığında çözüm ekran değişimine kadar uzanabiliyor. Cihaz hangi marka ve model olursa olsun arızanın doğru bir şekilde tespit edilmesi çok önemlidir. Eğer cihazınızda yazılımsal bir sorun var ise:

  • İlk olarak telefonu kapatmak gereklidir.
  • Ses kısma, power ve home tuşlarına basılı tutma
  • Sesi aç tuşlarını kullanarak yükleme moduna geçiş yapma

Bu adımları takip ederek yazılmsal sorun var ise yükleme modu açılır. Bu durumda yeniden yazılım yüklenmesi gereklidir.

Telefon Çalışıyor Ama Ekran Gelmiyor

Akıllı cihazların yaşadığı ekran sorunlarının başında telefonun çalışması ancak ekranda görüntü olmaması yer alıyor. Bu durumlarda genel olarak sorun kullanıcı kaynaklı olabiliyor. Ekranlarda artık çerçeveler nerede ise hiç kullanılmıyor. Teknolojik olarak iyi görüntü olsa da en küçük bir darbe durumunda arıza kaçınılmaz oluyor. Ekrana görüntü gelmiyor ise telefonun ekran çipi ile ilgili problemler, ekrana güç gelmemesi, ekrana görüntü aktarımı sağlayan Rom dosyalarının bozuk olması, telefon güncellemelerinde ekran kartının yeni güncellemeyi kaldırmaması gibi nedenlerden dolayı olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında telefon ekran kararması nasıl düzelir sorunun cevabı için sorun belirlenmelidir.

Ekran kartı kaynaklı sorunlarda telefonun biçimlendirilmesini sağlayan programlardan yararlanılabilir. Ekranın gücü olmadığı durumlarda ise ekran kartı tamamen hasar görmüş olabilir. Bu durumda ekran kartı tamamen değişmesi gereklidir. Bazı durumlarda cihazın ana kartı üzerindeki sorunlar nedeni ile de bu sorunlar oluşabilir. Tüm bu teknik destek gerektiren durumlar yanında telefon ekran kararması nasıl düzelir araştırmalarında cihaza reset atılması da basit arızaların düzelmesine yardımcı olacak bir seçenektir. Bunun için Android cihazlar ses ve power tuşuna basarak, İOS işletim sistemlerinde home ve power tuşuna basarak reset işlemi sağlanabilir.

Telefon Açılıyor Ama Görüntü Yok

Bazı durumlarda ön camda hiç çatlama olmamasına rağmen iç ekran kırılmasından dolayı görüntü olmayabiliyor. Bu durumda dokunmatik panel zarar görmüş olabilir. Bu durumda ön camı dokunmatik alanın tümü ile birlikte değiştirilmesi gereklidir. Bu alanda telefon ekran kararması nasıl düzelir araştırmalarında pek çok nedenden dolayı karşılaştığınız bu sorunda mutlaka teknik destek almanız gerekli olacaktır. Akıllı cihazlardaki LCD panel bilgisayar monitörü gibi görev görür. Bu nedenle tek başına da kırılabilir. Cam alanın tamamında da arıza oluşabilir. Ekranda lekelenmeler var ise ya da görüntü hiç gelmiyor ise LCD alan tamamen kırılmış olabilir. Sorunun nedenine göre çıkacak masraf aralığı farklı olacaktır. Bazı telefonlarda ise bu sorun sadece ekran kilitlenmesi ya da donması sonucu ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda telefonun pili tamamen boşaltılıp açıldıktan sonra teknik destek talep edilmelidir.

İlginizi çekebilir: Güncel Torrent Tracker

Bir Yorum Yap