Ticaret Hukuku Avukatı Nasıl Çalışır?

Ticaret alanında yaşanan her türlü ihtilafın çözümü konusuyla ilgilenen hukuk alanı ticari hukuk alanıdır. Ticari davalar kökeni itibariyle ticaret kanunundan veya medeni kanun ile borçlar kanunundan kaynaklanabilir. İşletmelerin bu tür ticari davaları olabileceği gibi, tüccar vasfı olmayan kişilerin de bu kapsamda davaları söz konusu olabilmektedir. Şirketlerin veya kişilerin ticari bakımdan zarar uğradığını düşünmesiyle ticaret davası açma hakları bulunmaktadır. Bu davalar için konuda uzman ticaret davaları avukatı müvekkili adına gerekli prosedürleri yerine getirdikten sonra ticaret mahkemesinde dava açar. Bu tür davalar, ticaret hukuku dahilindeki ihtilafların ortadan kaldırılması hususunda işlev görür.

 Ticaret Hukuku Avukatı Nasıl Çalışır?

Ticaret hukuku bu kapsamda bulunan anlaşmazlıkları çözüme kavuşturmak için önem taşır. Bu davalar, ticaretin sağlıklı, sürdürülebilir olmasını sağlar. Uzman bir avukatın görevi de hem dava sürecinde hem de dava aşamasına gelmeden müvekkiline danışmanlık hizmeti vermektir. Şirketler, ticaret hukuku konusunda titizlik göstermektedir. Herhangi bir hukuki eksiklik şirketin prestiji açısından olumsuz bir imaj oluşmasına vesile olur. O nedenle ticaret davaları avukatı mevzuat konusundaki birikimini müvekkili adına kullanarak faydalı olmaktadır.

 Şahıslar Ticaret Davası Açabilir Mi?

 Ticaret davaları kapsam bakımından farklılık göstermektedir. Buna göre şirketler açısından borçlar kanunu, ticaret kanundan doğan davalar olduğu gibi, şahıslar için de ticari davalar söz konusu olabilmektedir. Tarafların tacir olmasına bakılmadan ticari kapsamda ele alına davalara mutlak ticari davalar denilir.

Bir Yorum Yap