Tip 2 Diyabet Nedir ?

İnsülin direnci olarak da bilinen Tip 2 diyabet rahatsızlığı kişilerde 35 yaşından sonra ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Ağız kuruluğunun yanı sıra kilo kaybı ile başlayan belirtilerde aşırı su tüketimi de göze çarpan değişiklikler arasındadır. Bu tür bir diyabet rahatsızlığında bireyin beslenme düzeyinde de artış görülür.  Pankreasın yeterli düzeyde ürettiği insülin hormonunu hücrelerde görevli reseptörlerin sağlıklı çalışmaması sebebi ile algılayamadıkları görülmektedir. Kan şekeri ise dokulara taşınmadığında kan glukoz düzeyinin olumsuzluğu ile sonuçlandığından rahatsızlık oluşması için gerekli koşullar meydana gelir. Tip 2 Diyabet Nedir ? Merak edilenler arasında yer alırken bu tür rahatsızlığa yol açan nedenlerden de söz etmek gerekmektedir. Bu tür rahatsızlıklarda aşırı kilo alma şeklinde ortaya çıkan obezitenin en önemli etkenlerden biri olduğu gözlemlenmektedir. Genetik etmenlere bağlı olarak da kişilerde ortaya çıkabilen Tip 2 diyabet rahatsızlığı aşırı stresin yol açtığı sorunların başında gelmektedir. Kişilerin yaşamlarının düzensiz olması, hareketsiz bir hayat sürülmesi bu hastalığı tetikleyen nedenler arasında ilk sırada yer alır.

İlginizi çekebilir: Karpal Tünel Sendromu Nedir

Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 Diyabet Nedir ? Bu tür bir rahatsızlık ile karşılaşanların merak ettikleri arasında belirtilerin neler olduğu ilk sırada gelmektedir. Kişide ortaya çıkan değişiklikler dikkatli bir şekilde takip edildiğinde rahatsızlığa ait belirtilerin anlaşılması kolay olacaktır. Aşırı yorgunluk ve halsizlik hissi hastalarda sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında yer alırken Ağız kuruluğu, sık sık acıkma hissi, aşırı yemek yeme, açlığa karşı tahammülsüz olma, ağızda oluşan aseton benzeri koku, görme bozuklukları ve aşırı kilo kaybı belirtiler arasında yer almaktadır. Kişide oluşan sık idrara çıkma isteği, aşırı su tüketimi, iştahta yaşanan artış ilk karşılaşılan belirtiler olurken diğer belirtilerle de sık karşılaşılabilmektedir. Rahatsızlığın oluşmadan önce engellenmesi açısından trans yağlar, doymuş yağlar, tuz gibi ürünler tüketilirken oldukça dikkatli bir yaklaşım sergilenmelidir.

Tip 2 Diyabet Nasıl Beslenmeli ?

Tip 2 Diyabet Nedir ? Dendiğinde çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan şeker hastalığı olarak bilinen sağlık probleminden bahsedilmektedir. Diyabet tedavisi uygulanırken öncelikle gerçekleştirilmek istenen amaç kan şekerini kontrol altına almaktır ve bunun için yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekmektedir. Sağlıklı beslenme her tür rahatsızlıkta öncelikle uygulanması gereken bir yöntemdir ve diyabette de işe beslenme alışkanlıkları düzenlenerek başlanmalıdır. Üç öğün ve ara öğün şeklinde düzenlenen beslenme modelinde düzenli ve kaliteli beslenme bu tür rahatsızlıklarda öncelikle yapılması gereken uygulamalar arasında gelirken karbonhidrat, protein ve yağ dengesinin ayarlanması günlük beslenme ihtiyaçları planlanırken yapılması gereken çalışmalardan biridir. Ana öğünler yoğurt ve ayran gibi gıdalarla desteklenirken kan şekerindeki ani düşüş ve çıkışların bu sayede önüne geçilir. Tam buğday veya çavdarlı ekmek tüketmek kepekli makarna veya bulgura ağırlık vermek de sağlıklı beslenme açısından önemlidir.

İlginizi çekebilir: 30 Ağustos Zafer Bayramı Nedir

Bir Yorum Yap